"Én eddig nem figyeltem, kérem, tanár úr, én elbambultam, nekem hitem volt benne, hogy nekem valami magától, eleve jár: a békéhez, az élethez nekem elemi jogom van. Párizs óta úgy látom, hogy sajnos nekem, nekünk sem jár több, más, mint anyánknak, meg az ő anyjának. Annyi jár, amennyi nekik: reményünk lehet." - Az idézet Grecsó Krisztián, a Vasárnapi Hírek rendszeres szerzője "Ami maradt" című írásából származik. November 21-én megjelent lapszámunkban rendkívüli összeállítást talál a november 13-i párizsi terrortámadás-sorozat körülményeiről, a kialakult európai és világhelyzetről.
Az információkat, háttérelemzéseket munkatársaink, Szűcs Ágnes és Kövesdi Péter állították össze. Mindezt interjúkkal és kommentárokkal, publicisztikákkal egészítettük ki.
Grecsó Krisztián írását bevezetőnkben idéztük.
Avar János, lapunk vezető publicistája "Bekeményít-e az USA?" címmel írt kommentárt.
Szerkesztői vélemény rovatunkban Gál J. Zoltán főszerkesztő írt vezércikket - "Kotta" címmel Orbán "Na ugye!" magatartását elemezve.
"...ez a „na, ugye” persze nem(csak) a focira vonatkozott. Ezt onnan lehet tudni, hogy másnap, a parlamentben, a párizsi terrortámadás tanulságait levonandó, majd pénteki szokásos rádióinterjújában is ezt mondta. Igaz, hosszabban beszélt, csűrte is, csavarta is, de a lényeg ebben összefoglalható: na, ugye! A politikában kétségtelenül hatásos „na, ugye!”-érzés az orbáni politika két legfontosabb elemét hivatott visszaigazolni: a bevándorlókkal és az Európai Unióval való szembenállást. Hétfőn még csak a menekültválságot kapcsolta össze a párizsi merényletekkel, pénteken már odáig jutott, hogy a terrort valójában maga az Európai Unió terjeszti. Ilyen szöveget Párizs után csak két politikustól lehetett hallani: Orbántól és a francia szélsőjobb vezérétől, Marine Le Pentől"
- olvasható a publicisztikában, amely teljes terjedelmében a friss VH-ban jelent meg.
Összeállításunkban "Hibázott-e a titkosszolgálat?" címmel interjút olvashat a francia belbiztonságot közelről ismerő személyiséggel:
Alain Chouet, a külső hírszerzésért felelős francia titkosszolgálat, a DGSE egykori igazgatója válaszolt a Vasárnapi Hírek kérdéseire.
Kertész Anna Csepeli György szociálpszichológussal beszélgetett a helyzetről és a háttérről.
Párizs után: világháború vagy globalizációs válság, esetleg a kettő egyszerre? - Az együttműködésből kimaradó országok prédává lesznek - Mit lehet tanulni a terrorista fenyegetésből? – az interjú Csepeli Györggyel "Megöl vagy megerősít" címmel olvasható frisslapszámunkban.
PÁRIZS UTÁN című összeállításunkhoz kapcsolódik munkatársunk, Rácz I. Péter "Befogadjuk, ha van kit" című cikke.
"Fura módon a mostani nagy menekülthullám nemhogy növelte a magyar iskolák migráns tanulóinak számát, inkább csökkentette: a gyerekek akár családjukkal, akár kísérő nélkül csatlakoztak a Nyugatra tartó menethez. Aki mégis maradt, annak nemcsak a nyelvvel, de a hazai tankönyvekkel is meggyűlhet a baja, s miközben megismerik a kultúránkat, érzékenyítő foglalkozásokon a magyar diáktársak is megtanulják: az idegenek is épp olyan gyerekek, mint ők maguk."
Van számukra hely - Kevesebb a menekült gyerek Magyarországon, mint tavaly. Vannak iskolák, ahol szívesen látják őket.
Hagyományos PINK rovatunk NO COMMENT címmel jelent meg, ezúttal kizárólag karikatúrákkal. Saját karikaturistáink - MARABU és WEISZ BÉLA - mellett külföldi lapokból válogattunk - a friss, november 21-én megjelent VH 7. oldalán.
PÁRIZS UTÁN című összeállításunk, hírek, részletek, háttér, kommentárok, interjúk, sok fotóval a Vasárnapi Hírek november 21-i számában található.
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható. Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!
Túszdráma Bamakóban
November 20-án, pénteken 170 embert ejtett túszul két vagy három fegyveres egy bamakói luxushotelben. Három fogollyal végeztek a mali védelmi minisztérium információi szerint. A túszok közül 30-an alkalmazottak, 140-en pedig vendégek. Jelentős részük francia, de kínaiak, britek és amerikaiak, illetve a Turkish Airlines hat munkatársa is a Hotel Blu Radissonban szállt meg. 20 embert a terroristák elengedtek, mert ők tudtak idézni a Koránból. A helyi biztonságiaknak további 30 főt sikerült kimenekíteniük az épületből.
Lapzártánkig egyetlen szervezet sem vállalta magára az akciót, de kétség sem férhet hozzá, hogy dzsihádistákról van szó, ugyanis a terroristák „isten hatalmas!” kiáltásokkal rohamozták meg a hotelt. A hetedik emeletre vették be magukat, és lövöldöztek. A mali rendőrség körülzárta az épületet, akikhez francia csendőrök és ENSZ-békefenntartók is csatlakoztak. A kommandósoknak sikerült behatolniuk az épületbe.
Elképzelhető, hogy az akcióval büntetni akarják Franciaországot, amiért az egykori gyarmatra 2013 elején katonákat küldtek, miután az al-Kaida helyi szárnya átvette az irányítást az ország északi része felett, akiket csak hat hónappal később váltott fel egy ENSZ-misszió. Idén augusztusban terroristák 13 ENSZ-alkalmazottat ejtettek túszul egy sevarei hotelben. A Radissonról közismert volt, hogy nagyon kedvelt a francia vendégek körében, az Air France munkatársai is mindig itt szálltak meg.
(A hivatalos közlés szerint 27 halottja van a terrortámadásnak - köztük az 5 támadó is. Az áldozatok között több külföldi - mások mellett egy belga és egy amerikai állampolgár - is van - a szerk.)
Szűcs Ágnes és Kövesdi Péter összeállításában, a friss Vasárnapi Hírekben a következő témákról olvashat:
Terrorveszély mindenütt. Újabb merényletektől tartanak. Vegyi és biológiai fegyverek veszélye is szóba került - Eső után köpönyeg. Legalább négy párizsi merénylő szerepelt az Egyesült Államok terrorelhárítási nyilvántartásában - Új határokat húznának: „Európának sürgősen fel kell ébrednie, összeszednie magát és megszervezni a saját védelmét” – jelentette ki a francia belügyminiszter - csökkent az Angela Merkel politikájával való elégedettség - Válogatnak a menekültek között a görög macedón és a szerb–horvát határokon...
Miért nem sikeres a muszlimok integrációja? - Francia terrorelhárítási törvény erősíti a titkosszolgálatok hatalmát - „Edward Snowden lelkén szárad”, mondja a CIA volt igazgatója a párizsi terrortámadások után Hány európai harcol Szíriában? - Miért éppen Belgiumban van „Európa terrorfővárosa”? - Franciák a terrorfenyegetés ellen: Honnan veszik az erőt?
Harmadik világháborúról beszélt Ferenc pápa és Abdullah jordán király a párizsi merényletek kapcsán. Bár a beszédeik kétségkívül hatásosak voltak, elég messze járnak a valóságtól. Mi a háború? Nemzetközi jogász véleményét kértük - Miután az ISIS kivégezte első kínai áldozatát, a pekingi kormány minden eddiginél egyértelműbben jelentette ki: beszáll a szervezet elleni harcba. Lehet-e számítani Kínára? - Miből tartja fenn magát az Iszlám Állam? Milliárdok olajkereskedelemből, zsarolásból, vámokból
Mit nyer a terrorveszély fokozódása idején a szélsőjobb?
Hová tűntek a fiaik? Anyák, akik nem tudták megakadályozni az Iszlám Államhoz csatlakozó fiaik lépését...
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!