Azonnali egyeztetést követel a döntéshozóktól a korkedvezményes nyugdíj ügyében a vegyipari szakszervezet. Székely Tamás, az érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a korkedvezmény megszüntetését előkészítő kormány fel sem méri, hogy olyan emberek százezreivel packáznak, akik évtizedek alatt belefáradtak, szinte belerokkantak a veszélyes, az egészségre ártalmas több műszakos munkába, ahonnan a korkedvezményes nyugdíj az egyetlen kivezető út.

 
Várószoba

A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége a korkedvezményes nyugdíj megtartása melletti szakmai érvelésüket alátámasztó felmérést készíttetett külső szakértőkkel a vegyipar területén több műszakos munkarendben dolgozók körében az úgynevezett műszakos munkavégzés következményeiről. A felmérést összegző „Fehér könyvből” – amelyet valamennyi országgyűlési képviselőhöz névre szólóan eljuttattak – kiderül, hogy a vegyipar területén foglalkoztatottak 32 százaléka több műszakos munkakörben dolgozik.

A kérdőívet 2200 munkavállaló töltötte ki, 29 százalékuk nő, az átlagéletkoruk 44,3 év. Az adatlapok alapján a szakértők megállapították, hogy a huzamosabb ideje, 10-15 éve több műszakban dolgozók szervezetét annyira megviseli az éjjel-nappali munka, hogy az öregségi nyugdíjig történő foglalkoztatásuk szó szerint életveszélyes lehet. Ebben a körben az átlagéletkor általában nem éri el a 62 évet. Az is kiderült, hogy a műszakos munka miatt kialakuló állandó fáradtság, a biológiai ritmus felborulása okozta alvászavarok és a stressz állandósulása megnöveli a hibázások és a munkabalesetek gyakoriságát. A munkabaleseti statisztikák 80 százalékban az állandó fáradtságot jelző figyelemkoncentráció csökkenését igazolják. A felmérés szerint a mozgásszervi és a pszichoszomatikus rendellenességek kialakulásában a műszakos munkának kitüntetett szerepe van. A folyamatosan, huzamosabb ideje több műszakban dolgozók körében drasztikusan nő a magas vérnyomásos betegség gyakorisága és az infarktus előfordulása is. A felmérésben résztvevők 42 százaléka jelezte, hogy mozgásszervi rendellenességekkel – derék- és hátfájással, ízületi problémákkal – küszködik, s ezt a szervezetük túlzott megterhelésével járó műszakos munka okozza. Megdöbbentő megállapítás, hogy a nappali-éjszakai műszakváltás az emberi szervezet több mint kétszáz élettani funkcióját befolyásolja. Ezzel is magyarázható, hogy az éjszakai műszakban is dolgozó nők körében bizonyítottan nagyobb a mellrákosok aránya, mert a betegségtől védő hormon főleg éjjel termelődik.

 

A gazdasági szigor jegyében bevezetett intézkedések ellen Európa-szerte tüntetnek április 9-én a szakszervezetek. A hat hazai szakszervezeti tömörülés – hosszú évek után ismét összefogva – ezúttal közösen tiltakozik a szerintük igazságtalan adórendszer, a táppénz csökkentése, a nyugdíjrendszer felelőtlen átalakítása, a korkedvezmény és a korengedmény eltörlése miatt. A budapesti demonstrációra már több mint három és fél ezer külföldi jelezte részvételét, a szervezők arra számítanak, hogy több tízezren nyilvánítják majd ki véleményüket, s mondanak nemet a megszorításokra.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!