Spiró György Kossuth-díjas író Diavolina című regénye az Ünnepi Könyvhétre jelenik meg. A legfrissebb Vasárnapi Hírekben "Ki az egér, ki a macska" címmel olvasható Rácz I. Péter interjúja az íróval.

 
Spiró György - Fotó: Kállai Márton

A teljes szöveg az egész hétvégén kapható lapunkban olvasható. Itt egy kis ízelítővel ajánljuk a beszélgetést:

Arra  kérdésre, miért vette elő Gorkijt, Spiró György így válaszolt:

"– Amilyen világban nekünk most élnünk kell Kelet-Európában, Európában, a világban, az 200 éve a felvilágosodással, a francia forradalommal alakult ki. Ennek a kornak még nincsen vége. Ebbe a korszakba tartozik bele a bolsevik forradalom és a Szovjetunió története. Amikor szétesett a Szovjetunió, nem értettem egyet azokkal, akik azt mondták: „Na, akkor ezt letudtuk!” Ez ugyanaz a világ, ugyanazokkal az erőkkel. A 20. század diktatúrái – Dél-Amerikától Ázsiáig – az 1917-es forradalom variációi a mai napig. Nem árt az első nagy, szörnyűségekkel is járó társadalomátalakítási kísérletet tanulmányozni. Azt gondolom, hogy a Szovjetunió, a kommunista mozgalom, a bolsevizmus alapvetően fontos történetéhez a történészek és az írók még évszázadokig újra meg újra vissza fognak térni. A regény ebből egy kis szelettel, Gorkij Sztálinnal folytatott párharcáról szól."

Rendkívül érdekes a regény elbeszélőjének személye is.Spiró György Gorkij szerelmét, egy cselédből lett orvost, Olimpiada Csertkovát, azaz Diavolinát választotta - miután a regény három változatában mást próbált mesélőként alkalmazni, egyszer a mindentudó író mesélt, de egyik módszer sem működött. Diavolina Gorkij halála után 16 évvel, a II. világháború után beszéli el szerelmének történetét. Spiró György Gorkij életének dokumentumait kutatva lábjegyzetekben talált rá, sokat emlegetik Gorkij környezetének tagjai a leveleikben. Diavolina Gorkij közelében élt, és a fennmaradt források szerint nagyon intelligens ember volt.

"Gorkij különös ember volt, aki nemcsak hamisan kezdte pályáját, de az egész életét is végighamiskodta. Ez tette alkalmassá, hogy egy regény hőse legyen. Vonzott a macska-egér harca Leninnel és Sztálinnal, időnként utólag sem dönthető el, ki az egér, ki a macska" - mondta munkatársunknak Spiró György.

A teljes interjú a május 23-án megjelent Vasárnapi Hírekben olvasható. 
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható.
Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!