Hiába csökkentik a baromfi, a tojás és a friss tej áfáját januártól, egyáltalán nem biztos, hogy a vásárlók pénztárcájában marad az a 35 milliárd, amekkora spórolással a kormány számol. A kereskedők helyzetét a felvásárlási árak és a béremelés egyaránt nehezíti.

 
Illusztráció - Kállai Márton

Egy időre csökkenhetnek bizonyos alapvető élelmiszerek árai, mivel a kormány csökkentette a baromfi, a tojás és a friss tej áfáját.

A kabinet számításai szerint a tejen 5, a tojáson 10,5, a baromfin pedig 19 milliárdot takaríthatnak meg a fogyasztók. Ám korántsem biztos, hogy ez az összesen 35 milliárd forint benn marad a családi kasszában. Ugyanis a kereskedők kiadásai is nőnek.

Az azonban biztosnak látszik, hogy a nagyok így is beszállnak az árversenybe. (Szilveszter előtt az MTI kérdésére több áruházlánc is megerősítette, hogy az áfacsökkenést teljes mértékben "továbbadják a vásárlóknak" - a szerk.) A baromfi áfája 27-ről zuhant 5 százalékra, ez a 22 százalékos esés a végső árat 17 százalékkal kurtítja. És az egyik nagy áruházlánc már bejelentette, hogy ennél nagyobb mértékben, 22 százalékkal csökkenti az árakat. „A sertéshús esetében, amelynek 2016. januártól pont így csökkent az áfája, egy az egyben megvalósult az áresés, hisz a piacon verseny van, nem engedheti meg magának senki, hogy drágább maradjon. Így várhatóan a baromfi esetében is szelídülnek az árak 17 százalékkal”, magyarázza Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt azért hozzáteszi: akkor alakul így a helyzet, ha más költségek nem emelkednek. Márpedig a sertés ára év végére elkezdett feljebb kúszni, egyszerűen azért, mert megugrott a disznó felvásárlási ára. (Ezt a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács világpiaci folyamatokkal magyarázta.)

A friss tej esetében az áfa 18 százalékról csökken 5-re, ez a bolti árakat 11 százalékkal mérsékli. Pontosabban mérsékelné, mivel már most látszik, hogy az áfacsökkentéssel párhuzamosan emelkedik a nyers tej ára.

Az alapanyagárak és a mezőgazdasági tényezők mellett két dolog befolyásolhatja az élelmiszerek árait. Az olajár emelkedése a szállítási költségekben is megjelenik, továbbá Vámos György szerint elképzelhető, hogy lesznek olyan boltosok, akik a minimálbér, illetve a garantált bérminimum emelése miatt nem tudják olyan mértékben csökkenteni az árakat, mint azt az áfaváltozás indokolná.

„A minimálbér-emelés egy brutális teher, a feldolgozóknak és a mezőgazdasági termelők egy részének is. A kisboltosoknak pedig mindig nehezebb, mint a nagyoknak, őket most a kereskedelmi szakemberekre érvényes garantált bérminimum emelkedése is aggaszthatja” – mondta Vámos.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!