Jozef Roháčot, akit a 13 éve történt Fenyő-gyilkosság miatt akarnak kihallgatni, lehet, hogy már a jövő héten fogadhatják a magyar hatóságok. Kiadatását is ezért kérték Szlovákiától. A rendőrség hírzárlatot rendelt el. Roháčot március 1-jén vették őrizetbe a szlovákiai Léván nemzetközi elfogatóparancs nyomán.
A Nyitrai Bíróság helyezte kiadatási őrizetbe, de a vádlott fellebbezett, s ügyében ezek után a pozsonyi Legfelsőbb Bíróság dönt. A DNS-vizsgálatok szerint az ő hajszála van abban a sapkában, amit az egykori Vico sajtóbirodalom alapítója, Fenyő János meggyilkolása után a tetthely közelében találtak.
A médiamogult 1998 februárjában Budapesten, a Margit utcában, a piros lámpánál álló autójában lőtték agyon egy Agram típusú kisméretű géppisztollyal. A fegyveren is állítólag ott vannak Roháč DNS-mintái, ez azonban még mindig nem elég a bizonyítottsághoz. Az alvilágban Patkánynak hívott férfi nem az a „nyilatkozós” bűnöző: ha a bizonyítékok elé is kerülnek, nem biztos, hogy vall arról, ki volt a megbízó. Mert ahhoz soha kétség nem fért, hogy bérgyilkosság történt. Amúgy Roháč már reflektorfénybe került egy rövid időre a gyilkosság után is, ám Kovács Lajos nyugalmazott rendőr ezredes, a „döglött ügyek” csoportjának vezetője szerint tíz éven át egész egyszerűen „fizikailag” nem volt meg: azt sem lehetett tudni, melyik országban tartózkodik éppen. Roháč neve a ’90-es évek nagy nyilvánosságot kapott robbantásaival kapcsolatban szóba került, mint „hivatott szakemberé”, akit megbízhatnak egy-egy „munkára”. Doszpot Péter egykori sztárnyomozó tegnap azt nyilatkozta a VH-nak: most annyit tud az ügyről, mint amennyit más újságolvasó.
A szlovák gengszter DNS-mintájához magyarországi előzetes letartóztatásakor jutottak hozzá; a Fővárosi Bíróság tavaly ősszel mentette fel a Seres Zoltán „vállalkozó” elleni 14 évvel ezelőtti sikertelen pokolgépes merénylet bűnsegédjeként, de két évre ítélte robbanószerrel visszaélésért, s a kétévnyi előzetes miatt rögtön szabad lett. Roháč neve a budapesti Aranykéz utcai véres robbantásos merénylet kapcsán is felmerült, ezért a nemzetközi elfogató parancs. Egy 1998-as archív anyagban ez áll: „a rendőrség – bár láthatóan tehetetlenül szemléli az eseményeket – nem áll értetlenül az ügy előtt. Fenyő meggyilkolása a törvényen kívüli gazdaság belső törvényeit volt hivatott érvényesíteni. Halálán keresztül az alvilág üzen mindenkinek, hogy sem a vagyon, sem a politikai kapcsolatok, sem a közéleti szereplés nem jelent védelmet. A rendőrség helyzetét nehezíti, hogy ha meg is találná az elkövetőt, aligha várható, hogy a megbízókig képes eljutni”.
Nem véletlen egybeesés, hogy miközben folyik Jozef Rohač kiadatási eljárása, Magyarország is átadott Szlovákiának egy bűnözőt – állítják a Magyar Nemzet által megkérdezett főtisztek. Az alvilágban Turek néven ismert, szlovákiai börtönöket is megjárt Haris Sándortól a helyi alvilág bűncselekményeiről, leszámolásairól várnak információkat az ottani hatóságok.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!