Először látható Magyarországon a 20. század egyik legszenzációsabb régészeti lelete, a kassai aranykincs. Erdély és a királyi Magyarország emlékeit, Európa egyetemes értékeit, a szlováksággal közös magyar történelmi örökség páratlan értékű darabjait a nagyközönség a Magyar Nemzeti Múzeum legújabb időszaki kiállításán tekintheti meg.

  <h1>Aranykincs Kassáról</h1>-
  -

Aranykincs Kassáról

- – Kép 1/2

A 2920 aranypénzből, három emlékéremből és egy 214 cm hosszú reneszánsz aranyláncból álló kincset rejtő rézdobozt 1935. augusztus 24-én találták Kassán, a Fő utcában álló Pénzügyigazgatóság épületének rekonstrukciója során. A régészek szerint az értéktárgyakat valamikor a 17. század végének zavaros időszakában, a Thököly-felkelés idején rejtették el a Szepesi Kamara épületének falában. A saját korában is hatalmas értéket képviselő kincs eredeti tulajdonosa és elrejtője valószínűleg a Habsburg pénzügyigazgatás egyik magas rangú tisztviselője lehetett. A lelet legértékesebb darabja I. Ferdinánd 1541-ben készült aranyérme, amely a maga nemében egyedülálló a világon.

Az aranytárgyakat először Prágában mutatták be 1953-ban, majd három évvel később megtalálási helyén, Kassán is kiállították. A kincs a Magyar Nemzeti Múzeumban március 20-ig a legmodernebb igényeknek megfelelő páncélteremben tekinthető meg.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!