Összeakadt Sárközy Tamás és Orbán Viktor. Miközben ugyanis az állami berendezkedésre és a közigazgatásra szakosodott professzor Kétharmados túlzáskormányzás című művében a jogalkotási, politikai-gazdaságpolitikai béke eljövetelét sürgeti, a miniszterelnök épp permanens háborút hirdetett, olyat, ami a ciklus végéig kitart. És újra felskiccelte a szocialista ellenségképet. Ezzel pedig önkéntelenül is verifikálta Sárközyt.

  <h1>Sárközy Tamás: Kétharmados túlzáskományzás - avagy gólerős csatár a mélytalajú pályán</h1>-
  <h1>Gólerős csatár a mély talajú pályán – így hangzik a könyv alcíme. Remek hasonlat arról, hogy kétharmados többség birtokában, miként reformálhatta volna meg az országot Orbán, és ehelyett hogyan ragadt a mutyi mocsarába</h1>-

Sárközy Tamás: Kétharmados túlzáskományzás - avagy gólerős csatár a mélytalajú pályán

- – Kép 1/2

A jogászprofesszor ugyanis könyvében meghaladja/megfejeli József Attilát, szerinte ugyanis már nem(csak) a fortélyos félelem igazgatja a viszonyokat, de az egyének szintjéig leszivárgó gyűlölet. Sárközy szerint ez a már-már személyes gyűlölet teszi szinte lehetetlenné a rendszer konszolidálását, noha számos veterán fideszes ezért küzd. (És a szerzőt igazolja, hogy a könyv megjelenése után a veterán Pokorni Zoltán erősen kárhoztatta az urizáló, agresszív stílusú ifjú titánokat, konkrétan a Miniszterelnökséget irányító Lázár Jánost.)

Ugyan az egyik legkeményebb fogalmat, a gyűlöletet használja, Sárközy mégsem esik a „skatulyázás bűnébe”, árnyaltan közelít minden disszonáns jelenséghez – rámutatva Orbán hatalmi pragmatizmusára. Példának okáért – vállalva a véleményformáló értelmiség egy részének rosszallását – a jogászprofesszor egyértelműen kiáll amellett, hogy a rezsim nem antiszemita. Csak éppen – emeli jellegzetesen hosszú ujját – nem határolódik el egyértelműen az antiszemita életérzéstől, ugyanis még szüksége lehet a zsidóutálók voksaira. És maffiaállamnak sem nevezi (szemben például a Magyar Polipot jegyző Magyar Bálinttal) Orbán országát, csak olyan helynek, ahol a jogállamot a gazdasági populista állam váltotta fel, ahol ideológia helyett a pénztárca számít: ha a vezetők gyarapodásáról, ha a hétköznapi szavazók megtartásáról van szó. És a helyzet az, hogy Sárközy hiteles, mert testközelből ismeri Matolcsy fürdőzési szokásait és az államgépezet apró részeit is.
(Park Könyvkiadó, 2014. 387 o.)

Gólerős csatár a mély talajú pályán – így hangzik a könyv alcíme. Remek hasonlat arról, hogy kétharmados többség birtokában, miként reformálhatta volna meg az országot Orbán, és ehelyett hogyan ragadt a mutyi mocsarába.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!