Emberi érintésre éhezünk elmagányosodott világunkban – azonban akár masszőrhöz is járhatott volna Sharon Stone, Vanessa Paradis és Sophia Vergara ahelyett, hogy igénybe vették az alkalmi szexmunkás szolgáltatásait.

 
Bérgavallér

Nem a prostitúciónak akart reklámot csinálni John Turturro, aki maga is játssza az izgalmas művésznevű dzsigolót, Fioravantét az általa írt és rendezett Bérgavallér című vígjátékban. Ebben a bájos brooklyni történetben hamisítatlan New York-i hangulatot árasztanak a kis kávézók asztalainál és a jellegzetes sorházak lépcsőin felvett jelenetek. Mivel filmszalagra forgattak, a színek és a fények is barátságosak, hétköznapiak. A történet épp ilyen emberi és ismerős: a nagyváros tele magányos középkorú nőkkel, elváltakkal, elhanyagolt feleségekkel és fiatal özvegyekkel, akik már öntudatos módon maguk gondoskodnak az egészségügyileg és lelkileg is szükséges szexuális kielégülésükről.

Ezt a piaci rést fedezi fel Murray Schwartz (Woody Allen), aki rábeszéli nehéz anyagi helyzetbe került barátját (John Turturro), hogy használja ki régivágású úriember sármját, és nyújtson pénzért vigaszt. Ha egy üzlet beindul, nehéz már nemet mondani a sorban álló kuncsaftoknak, a kerítővé előlépett Murray pedig részben kapzsiságból, részben együttérzésből szinte bárkit rá tud beszélni egy légyottra, még a hatgyermekes ortodox zsidó özvegy Avigalt is (Vanessa Paradis). Emiatt duplán slamasztikába kerülnek: magukra vonják a rendkívül zárt, hagyománytisztelő haszid közösség haragját, de a hirtelen jött szerelem rossz hatással van Fioravante hódítói képességeire is. Turturro élete első hősszerelmes és csábító szerepében nem mond csődöt, kifejezetten szexis, ahogy visszafogottan flörtöl, és a bizsergető jazzszámokra forró táncba viszi a buján bővérű Vergarát, az izgatóan perverz Stone-t és a törékeny, szűzies Paradist.

Sokat köszönhet Woody Allennek, aki szórta a jobbnál jobb poénokat a forgatáson, mintha csak ő írta volna a sziporkázó párbeszédekkel teli forgatókönyvet. Míg az intellektuális pezsgést Allen, a szenvedélyt a szicíliai Turturro, a melodramatikus finomságokat pedig a francia Paradis vitte a filmbe. Hol máshol találkozhatna ennyi eltérő kultúra, hangulat és világkép, mint a Nagy Alma zseniális olvasztótégelyében?

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!