Idősebb strasbourgi újságírók emlékezete szerint sok éve, Silvio Berlusconi 2003-as „vendégszereplése” óta nem volt példa arra, hogy az Európai Unió soros elnökségét betöltő ország miniszterelnöke olyan viharos, már-már botrányos fogadtatásban részesüljön Stras­bourgban, az Európai Parlament ülés­termében, mint Orbán Viktor ezen a héten.

 
Az itt látható ínyencséget az EU belügyminisztereinek szolgálták fel a Budavári Palotában. Ezt a két szelet kacsamellet a májas hurkával, a krumplis tésztával és a savanyú uborkacsíkkal sokféleképpen el lehetett volna rendezni a tányéron, de valaki, valamiért azt gondolta, így a legszebb. Lehet. Csak egy kérdés maradt: ezzel a kompozícióval üzentünk, vagy csak látleletet adtunk magunkról? Forrás: EU2011.hu (elnökségi hivatalos honlap)

A szereplők egy része is ugyanaz volt, hiszen Berlusconi akkori legkeményebb vitapartnerei – kritikusai – közé tartozott a német szocialista Martin Schulz és a szintén német származású, de akkor francia színekben megválasztott Daniel Cohn-Bendit. Ber­lus­coni személyében is megsértette Schulzot, „kápó”-nak nevezte, amit később megpróbált iróniának nevezni. Az olasz miniszterelnököt is elsősorban mé­­­diaügyei miatt tá­­madták, noha nagy különbség, hogy Ber­lus­coni saját pénzén, saját vállalkozásában üzemeltetett televíziói miatt kapott éles kritikát. És az is különbség, hogy Olaszország az európai közösség alapító tagja, s Itália presztízsének végeredményben nem sokat árt Berlusconi „sajátos” személyisége.

Az Orbán-kormányt ért, uniós viszonylatban rendkívül éles támadásokat kimagyarázni, vagy lebecsülni igyekvő magyar jobboldali média nem értett, vagy nem akart megérteni néhány fontos összefüggést. Daniel Cohn-Bendit, az Európai Parlament zöld frakciójának vezéralakja tizenhét éve tagja az EP-nek, és annak egyik legbefolyásosabb képviselője. Személyében is jelképe az uniót meghatározó német–francia tengelynek. Német diákként az 1968-as vezéralakja volt, aztán a Majna menti Frankfurt alpolgármesterének választották, az Európai Parlamentbe pedig a francia választók küldték. Orbánnál sokkal fajsúlyosabb politikusok presztízsének is sokat ártott a kritikája. A szociáldemokrata Martin Schulz a már említett „csatában” nőtt fel, s német kollégák folyosói megjegyzése szerint uniós ügyekben Angela Merkel kancellár asszony is meghallgatja a tanácsait.

Nemcsak a jobboldali, de a független magyar média sem emelte ki, hogy az Európai Parlamentben a liberálisok a mérleg nyelvét jelentik. Ha a Néppárttal szavaznak, akkor ott a többség, ha a zöldekkel és a baloldallal, akkor a Néppárt biztos vereségre van ítélve. A liberálisok Európa vezető országaiban – Németországban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban – a konzervatív jobboldal koalíciós partnerei, nélkülük a jobboldali kormányok gyorsan összeomlanának. Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök, a liberálisok frakcióvezetője – Orbán egyik legkeményebb kritikusa – jellegzetesen jobbközép politikusnak számít, konzervatív gazdasági nézetei miatt egyenesen „Baby Thatcher”-nek nevezték hazájában. Aki őt a magyar sajtóban „balliberális”-nak, vagy egyenesen „komcsi”-nak nevezi, az vagy ostoba, vagy gátlástalan hazudozó. Ha a liberálisok megszavaznak egy esetleges, a magyar kormányt bíráló határozatot, akkor a Néppárt a feje tetejére állva sem tudja megakadályozni annak elfogadását. Az is árulkodó volt, hogy a brit kormánypártot is magában foglaló, a Nép­párttól független konzervatív frakció nevében éppen Bokros Lajos szólalt fel, szintén keményen bírálva Orbánt.

De nem is biztos, hogy a Néppárt a feje tetejére állna Orbán Viktor érdekében. A néppárti szónokok langymeleg védőbeszédei elég kényszeredettnek hatottak, s az is feltűnt a sajtóberkekben, hogy a Fidesz kelet-európai „testvérpártjai” sem siettek felsorakozni a magyar miniszterelnök mellett.

Egy brit képviselő, a konzervatívoktól jobbra ülő Nigel Farage viszont kétségkívül lelkesen ünnepelte Orbán Viktort. A dolog szépséghibája, hogy ugyanő a néppárti jobbközép Barroso elnököt „kommunistá”-nak nevezte. Ha a jobbközép Barroso kommunistának számít, akkor vajon azon a skálán hova helyezzük Orbán Viktort?

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!