A kohéziós támogatás csökkentése ellen akkor lehet eséllyel érvelni, ha garanciákat tudunk adni a források értelmes, jó minőségű felhasználásáról – nyilatkozta lapunknak Andor László, az Európai Bizottság magyar tagja. A foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős uniós biztos pénteken a francia miniszterelnökkel tárgyalt.

 
Andor László

- Pénteken Párizsban tárgyalt, találkozott a miniszterelnökkel is. Miről beszéltek?

- Ez a hónap az EU-ban a költségvetésé. November végén az Európai Tanács megpróbál dűlőre jutni a 2013-20 közötti pénzügyi kerettervről. Jean-Marc Ayrault-val beszélgetve örömmel nyugtáztam, hogy a francia álláspont igen közel áll a Bizottság javaslatához. Szinte minden kérdésben támogatja, amit mi kezdeményeztünk, és ez vonatkozik az Európai Szociális Alapra is.

- Ki nem támogatja az önök javaslatát?

- Több országot is lehetne említeni (Egyesült Királyság, Hollandia, Svédország), amelyek százmilliárdos nagyságrendben próbálják lefaragni az EU hétéves költségvetését. Azt gondolom, ezek mögött a – jórészt belpolitikailag hangszerelt – követelések mögött valódi elemzés nem áll. Sajnos azonban Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke is olyan tervezetet hozott nyilvánosságra a héten, amely mintegy 80 milliárd eurós csökkentést javasol a Bizottsági anyaghoz képest.

- A magyar kormány minden jel szerint szintén elégedetlen a várható EU-finanszírozással.

- A probléma létezik, érdemes keresni annak módját, hogyan kerülhető el az EU-támogatások meredek csökkenése. Ugyanakkor azt gondolom, hogy a létező tervezetek közül Magyarország számára is a Bizottságé a legelőnyösebb. A kohéziós támogatás csökkentése ellen akkor lehet eséllyel érvelni, ha garanciákat tudunk adni a források értelmes, jó minőségű felhasználásáról.

- Szintén pénteken, amikor ön Párizsban járt, került az utcákra az Economist hetilap új száma, amely címlapján a francia gazdaságot időzített bombaként ábrázolta. Ez szóba került a tárgyalásain?

- A helyzet igen, a hetilap nem. Michel Sapin munkaügyi miniszterrel tudtuk alaposabban elemezni a tennivalókat. A francia kormány éppen most, novemberben lépett nagyot annak érdekében, hogy az elmúlt évek romló versenyképességi trendjét megfordítsa. Bejelentették például a munkát terhelő adók csökkentését, összhangban a Bizottság ajánlásaival. Olyan megoldásokat keresnek, amelyek egyszerre javítanák a gazdasági teljesítményt és a foglalkoztatást. Eközben a kormány támaszkodik a szociális partnerekre. Időt kell adni ahhoz, hogy a meghozott intézkedések kifejtsék hatásukat.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!