Magyar születésnapot ünnepel a világ, de nem nálunk, hanem az Amerikai Egyesült Államokban. Csütörtökön a Szabadság-szobor lábánál, a Liberty Science Centerben, New Jersey állam első tudományos múzeumában, 650 négyzetméteren vette kezdetét ünnepség. Mert a világ rajong a magyar találmányért, az idén negyvenéves Rubik-kockáért.

 
Rubik-kocka - Fotó: Shutterstock

A magyar feltaláló, Rubik Ernő 1974-ben tanítványai számára készítette az első, kísérleti bűvös kockát. A találmány 1980-ban indult világhódító útjára, most pedig a világ egyik legnagyobb metropoliszában interaktív kiállítás mutatja be egyetemes jelentőségét.

A Beyond Rubik’s Cube – A kocka és ami mögötte van – címmel nyíló „játszóteret” csütörtökön Áder János államfő és Rubik Ernő nyitotta meg. A magyar jelenlét a szervezés alatt is észlelhető volt: az ország 200 millió forinttal járult hozzá, hogy még többen megismerjék az idegölő, mégis abbahagyhatatlan kirakóst. A fő támogató, a Google kicsit többet szánt a magyar találmány promotálására – így születhetett meg a közel ötmillió dollárba (mintegy egymilliárd forintba) kerülő kiállítás. Nagy lesz a felhajtás, még az Empire State Buildinget is a Rubik-kocka színeivel világítják ki – ami nem meglepő, figyelembe véve, hogy állítólag Barack Obama amerikai elnök is a kockarajongók táborába tartozik. Hogy az országimázson mennyit dob egy New York-i, kilenc hónapon át látható tárlat, még nem tudni. Annyi azonban bizonyos, hogy aki nem jut el a tengeren túlra, az itthon is játszhat a mostani kiállítás darabjaival – igaz, csak 2017-ben. Addigra ér el ugyanis hozzánk a kiállítás a kockakirakó robottal, a drágakövekből kirakott kockával, valamint a Groovik’s Cube-bal, a 10 méter élhosszúságú, világító kocka monstrummal együtt. Amit egyébként már most, távirányítással is kirakhatunk. Mi, magyarok vasárnap egynapos tematikus műsorfolyammal ünnepelünk a közmédiában, a Design Terminálban pedig Rubik-programok várják az érdeklődőket. Nyáron a Sziget Fesztiválon rendeznek kiemelt kocka-programsorozatot.

Negyvenháromtrilliárd kirakási kombináció létezik. A kocka kirakásához egy robotnak 3 másodpercre van szüksége, míg a leggyorsabb embernek kicsivel kevesebb mint 10 másodperc kell ugyanehhez a teljesítményhez.

1982-ben a Color együttes dalt írt a bűvös kockáról,mely így kezdődött:
„Nekem is van bűvös kockám, / úgy kiraknám én, ha tudnám. / Megpróbáltam százezerszer, / sikerül is talán egyszer.”

Hozzánk csak 3 év múlva ér a kiállítás.

Leglassabban egy brit kockázó forgatta a helyére a színeket: vásárlása után 26 évvel sikerült megtalálnia az egyik helyes kombinációt.

Címkék: Fókusz

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!