Az élethez, a méltósághoz, az egyenlő bánásmódhoz való jogot firtatta Orbán Viktor nemrégiben, amikor a halálbüntetés visszaállítását, a menekültekkel szembeni kemény fellépés kérdését tűzte napirendre, illetve, amikor a heteroszexuális és homoszexuális emberek között húzott éles határvonalat – a homofóbia elleni világnapon. Bár munkatársunk, Kertész Anna hetekkel ezelőtt készítette interjúját a budapesti Piarista Gimnázium igazgatójával és pünkösd apropóján kívántuk közzétenni, Urbán József szerzetes, piarista pap gondolatai a keresztény értékek félreértelmezéséről fájó aktualitást nyertek az elmúlt hetekben.
A teljes interjú "Ez már gyilkolás" címmel a május 23-án megjelent Vasárnapi Hírekben olvasható.
Ízelítőül azt a részletet idézzük, amelyben Urbán Józsefet néhány héttel azelőtti, komoly indulatokat kavart blogbejegyzéséről kérdezte munkatársunk. A piarista tanár akkor a melegek házassághoz és örökbefogadáshoz való jogáról kiírt szlovákiai népszavazás eredményét kommentáló Semjén Zsolt közleménye kapcsán fejtette ki véleményét. Semjén szerint az azonos neműek házasságának elutasítása a keresztény értékekről és normalitásról tett tanúságtétel.
Urbán József viszont a keresztény értékekre való hivatkozás kérdésességéről írt, és arról, hogy a normalitás fogalmát téves a kereszténységgel azonosítani, és arról is, hogy egy társadalom diszfunkciójáról árulkodik, ha egyeseket nem hagy beilleszkedni.
Munkatársunk azt kérdezte a budapesti Piarista Gimnázium igazgatójától:
"Mit látott, amikor belenézett az örvénybe, amit kavart?"
"– Egy számomra eddig ismeretlen és sötét világot, amely sokkolóan erőszakos. Még akkor is, ha látszólag kulturált formában agresszív. - válaszolt Urbán József. - Miközben egyfajta problémáját feszegettem a társadalomnak és a félreértett kereszténységnek, egy másik, még komolyabb problémára bukkantam. Hogy felekezetektől függetlenül, bár azok érdekében, milyen indulatok áradnak. Hogy vélt keresztény értékeket egyesek oly módon védelmeznek, hogy azáltal valós keresztény értékek kérdőjeleződnek meg. Hogy erőszakosan és durva bántásokkal adják elő a nézeteiket például a kommentekben. Azt hiszem, az ateista valláskritikusoknak pontosan ez a bajuk a vallásos emberekkel. Ha a Charlie Hebdo-ügyből valami megtanulható nekünk, vallásos embereknek, az az, hogy az erőszak erőszakot szül, és hogy mi is képesek vagyunk erőszakos módon képviselni azt, ami szerintünk igaz. Ha magamat kész is vagyok feláldozni az igazságért, mást nem áldozhatok fel érte. Fel kell ismerni ezt a határt, és tiszteletben tartani a másik ember méltóságát. Ugyanis az előbbre való az elveink érvényre juttatásánál. Ha kérlelhetetlenül biztos vagyok az igazamban, akkor önkéntelenül is elhagyom azt a hozzáállást, amely pedig az igazság keresése során elengedhetetlenül fontos volt: a készséget a valóság befogadására. És így óhatatlanul lezárok, leszűkülök, kizárok. Ez már bizonyos értelemben gyilkolás, hiszen megtagadja a létet attól, ami máshogyan van, mint ahogyan szerintem lennie kell."
A beszélgetésben töbször visszatérnek az erőszak kérdésére. "Nekem egyre inkább ez a vesszőparipám. Hogy mindent efelől kell megvizsgálni: méltóságot adnak, közvetítenek a tetteim, szavaim vagy az erőszakot táplálják?" - teszi fel a kérdést Urbán József.
A teljes interjú "Ez már gyilkolás" címmel a május 23-án megjelent Vasárnapi Hírekben olvasható.
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható.
Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!