Karácsony Gergely árnyékkormányában Wittinghoff Tamásé az önkormányzati miniszteri poszt. 27 éve vezeti Budaörsöt, először az SZDSZ színeiben, nyolc éve függetlenként. 2014-ben azzal a taktikával söpört be minden mandátumot, ami most az egyetlen járható útnak tűnik. Nem akart ő belefolyni az országos politikába, de szerinte, aki most csendben marad, az később ne reklamáljon.
„Ha kimész az utcára, és megkérdezed az embereket, mi a véleményük az önkormányzatiságról, a jogállamiságról, az autonómiáról, ránk néznek, és azt kérdezik: mi van??? Viszont amikor a polgár gyereke elmegy az iskolába, ahol mindenki ugyanazt tanulja, egyentankönyvekből, vagy az orvosi rendelőbe, ahol iszonyú hosszú a sor és nincs orvos, akkor érzi, hogy valami nincs rendjén – mondja Wittinghoff Tamás. – A legtöbben nem látják az összefüggéseket, nem tudják, hogy az önkormányzatok mit és miért nem tehetnek ma meg. Sajnos nem is igazán érdekli őket. A Fidesz megértette Kádár népének lelkét, és ezt nagyon jól alkalmazza.”
A budaörsi polgármester szerint az önkormányzatiság a végét járja, a NER mindent magába szív, és csak a haverok járnak jól. „A rendszer lényege a függőségi viszony fenntartása: csak akkor kapsz pénzt, ha jól viselkedsz.” Kormányra kerülésük esetén azonnal hatályon kívül helyeznék az Alaptörvényt, és egy új, konszenzusos alkotmányban rögzítenék az önkormányzatok önrendelkezési jogát és ennek sérthetetlenségét.
„Ma olyannyira kiüresítették az önkormányzatokat, hogy már a településen zajló építkezésekbe sincs beleszólásuk. Jön a polgár, panaszkodik, hogy a szomszédja törvénysértő módon építkezik, és mi nem tudunk segíteni. Mint ahogy abban sem, mit tanítsanak a város iskolájában, és milyen fejlesztések legyenek a rendelőben. Ma már nemcsak az ellenzéki, hanem a kormánypárti városvezetők is látják, hogy ez a helyzet, de nyilvánosan csak kevesen mernek szólni. Ezért is volt fontos pillanat, amikor Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke nemrég egy interjúban azt mondta: ez rosszabb, mint a tanácsrendszer volt” – mondja Wittinghoff Tamás, hozzátéve, hogy ezekben a kérdésekben vissza kell adni a döntési jogot a helyi szinteknek, és a településeknek vissza kell kapniuk a saját forrásaikat is. Hosszú távon kiszámítható finanszírozási rendszer kell. „Ahogy Vekerdy tanár úr mondja: minden, ami lehetséges, az pozitív, és minden, ami kötelező, az rombol.”
Nem vitás – mondja –, hogy sikeres polgármestereket, főleg az ellenzéki oldalon, nehéz rávenni, hogy nyergeljenek át az országos politikára. Aki évtizedek óta vezet egy várost, pontosan tudja a buktatókat, ismeri a barátokat, az ellenfeleket. Az országos politika ma egy kicsit sem vonzó terep. Őt is keresték már többször, mindannyiszor nemet mondott, de ez most lelkiismereti kérdés. Karácsony Gergelyt kellően konszenzusos figurának tartja, olyannak, akire a másik oldal is szavazna. Ha más kérte volna, talán nem vállalja a feladatot. „Aki most megteheti, hogy nevét és arcát adja a változáshoz, de a jól ismert kényelmi okok miatt nem teszi, az bűnt követ el – mondja. – Ráadásul, ha abban bízik, hogy ha kussol, nem fogják bántani a települését, csalódni fog. A NER rendszerébe nem férnek bele a független önkormányzatok, és előbb-utóbb úgyis kicsinálják.”
A választási rendszer átszabása után, már 2014- ben nyilvánvaló volt, hogy csak a „Hegylakó” taktikával lehet választást nyerni – mondja. „Mivel az egyfordulós rendszerben nincs lehetőség javítani, az ellenzéknek jó előre meg kell találnia azt a mindenki számára elfogadható jelöltet, akinek helyben van esélye a kormánypárti politikus ellen. Csak egy maradhat, ilyen a rendszer.” Ő már 2010-ben, az emlékezetes kétharmados Fidesz-győzelem után felajánlotta a demokratikus ellenzéki pártoknak Budaörsön, hogy találják meg a legjobb jelölteket, és a civil szervezetük jelöltjeiként induljanak el az önkormányzati választáson. Hiába.
Az eredmény ismert: Wittinghoff győzött, de a fideszes jelöltek többségbe kerültek a testületben. 2014-ben viszont már az ellenzék a Budaörs Fejlődéséért Egyesület színeiben indult, és az összes egyéni körzetet behúzták. Még a legkonzervatívabb sváb városrészben is nyerni tudott Simándi Szelim, egy 26 éves, színes bőrű fiatalember, aki – bár Budaörsön született, magyar anyanyelvű és magyar identitású – édesapja líbiai.
Annyira kiüresítették az önkormányzatokat, hogy már a településen zajló építkezésekbe sincs beleszólásuk.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!