- Hiába öntik bele a közpénzt, brutálisan veszteséges Andy Vajna tévéje
- Akár kést is tehetett Matolcsy és Mészáros a TV2 tulajdonosának torkára
- Nem számítanak a piaci folyamatok
Pénzért nem lehet megvenni a sikert – állítja Andy Vajna. Igaz, a filmügyi kormánybiztos ezt a filmgyártásra értette, ám a jelek szerint igaz ez a televíziózásra is. A TV2 minden igyekezet ellenére csak veszteségét növeli, mióta Vajna 2015 őszén megvásárolta – az állami tulajdonú Eximbank hiteléből (értsd: közpénzből).
A TV2 Csoport hiába bővítette 11-re csatornáinak számát, és hiába ömlenek hozzá a „társadalmi célú” és céges állami hirdetési pénzek, hiába szedhetett be tavaly 4 milliárd forintnyi programdíjat is a kábelszolgáltatóktól, a cégcsoport nem nyereséges. Sőt: 7,2 milliárd forintos veszteséggel zárta 2016-ot.
Csak egy tégla
a médiafalban
Ezt a mínuszt nem tudja ellensúlyozni a kormányzati igyekezet, ami reklámbevételekkel próbálja életben tartani a Fidesz és a kormányzatot kiszolgáló csatornát (ezt leglátványosabban a Tényekben teszi).
Polyák Gábor ebben – egyelőre – nem lát túlzott kockázatot. A médiajogász szerint a TV2 nem pénzkérdés, „hiszen ha tudja hozni az agymosás elvárt szintjét, akkor a pénz nem számít”. Márpedig a Tények – önmagához képest – nem teljesít rosszul.
Persze „a tulajdonosok által elvárt sikerek még váratnak magukra, így például a nagy cél, az RTL Klub lekörözése, még messze van”.
Azért megeshet, hogy a TV2 teljesítménye „egyesekben csalódást kelt, legalábbis a beleöntött pénz mértékéhez képest tűnhet gyengének, de a szakember szerint látni kell, hogy ez csak egy elem a Fidesz médiabirodalmában.
Ami egy „egységes rendszer: a piaci szereplők felvásárlásával, új, kereskedelmi médiumok létrehozásával gyakorlatilag megalkottak egy volumenében és költségeiben is a közmédiához mérhető második csatornarendszert a kormány és a kormánypártok üzeneteinek eljuttatására – és itt még a közszolgálatiság látszatát sem kell fenntartani”.
Ömlött a zsé
Tavaly egyébként – a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete (MEME) és partnere, az EY adatai szerint – az utóbbi 10 évben nem látott összeget, 6,3 milliárd forintot költött az állam a hazai televíziókban.
Ennek nagy része biztosan nem a reklámadóval korábban ellehetetleníteni próbált, és a hírműsoraiban kormánykritikus RTL Csoportnál csapódott le (míg az adónál 2012-ben az állami hirdetések aránya 58 százalék volt, addig 2016-ra 4 százalékra csökkent). A tetemes különbséget összegszerűen még az is növeli, hogy 2014–2016 között az állam megduplázta reklámköltéseit. A többlet nagy részét alighanem a közben Orbán Viktor felcsúti polgármester barátja, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került Echo Tv-nél, de még inkább a Vajna által felvásárolt TV2-nél érdemes keresni – utóbbihoz a piaci becslések szerint tavaly 5-6 milliárd forint kormányzati, illetve állami céges hirdetési pénz folyhatott be.
Átvették Lőrincék
Ez sem volt elég azonban ahhoz, hogy az egyre nagyobb veszteséget felhalmozó TV2 Csoport megálljon a lejtőn. A 2016-os 7,2 milliárdos veszteségből fakadó súlyos veszélyekre a hvg.hu információi szerint már idén tavasszal felhívta a tulajdonos figyelmét a cég könyvvizsgálója, mondván: alaptőke-emeléssel pótolják a mínusz 7 milliárdra zuhant saját tőkét, vagy alakítsák át, esetleg szüntessék meg a társaságot.
Erre májusban Vajna cége, a Magyar Broadcasting Co Zrt. alaptőke-emelést hajtott végre, ám mindössze 4, azaz négy forint értékben. Emellett az eredeti Eximbank-hitelt tavaly év végén kiváltotta a szintén állami tulajdonú MKB Bank. A pénzintézet további 13,5 milliárd forint kölcsönt folyósított Vajna cégének, hogy kiegészítse az említett 4 forintot.
Ezt a 13,5 milliárd forintot a pénzintézet rendesen körbebástyázta: ha Andy Vajna nem tudná fizetni a TV2 hiteleit, akkor a tévéje a bankhoz kerülne. (Az MKB pedig az a pénzintézet, amelyben a Mészáros Lőrinchez közeli egyik fő tulajdonos mellett nemrég Matolcsy György jegybankelnök környezete is megjelent. Magyarán a csatorna semmi esetre sem kerülhetne „ellenséges kezekbe”.)
Kaszinó elég
A Heti Válasznak nyilatkozó szakértő mindezt úgy fordította le, hogy Mészáros Lőrincék képletesen kést helyeztek Andy Vajna nyakára: „egy rossz mozdulat, egy apró hitelszerződés-sértés, és a pénzintézet elveszi a televíziót”. Polyák Gábor azonban nem látja ilyen szélsőségesnek a helyzetet. Már csak azért sem, mert szerinte egyrészt Andy Vajnának „úgy kellett a TV2, mint a hátáraegy púp, nem akart ő tévét, csak valószínűlegéppen kapóra jött a személye, amikor rátették a kezüket a csatornára”, egyébként pedig Vajna több lábon áll: „akár övé a TV2, akár nem, a kaszinóbevételei is fordíthatók a Fidesz céljaira”.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!
TUDTA?!
Adósság, hitelezői türelem, üzleti kockázat, felelősség – mind olyan fogalmak, melyek fontosak egy normál piaci helyzetben. Csakhogy a mai Magyarországon a Fidesz médiabirodalmában nem beszélhetünk se normális, se piaci folyamatokról, figyelmeztet Polyák Gábor. Éppen ezért a médiajogász úgy véli: hiába halmozott fel a TV2 brutális, hétmilliárdos veszteséget, Andy Vajnának nem kell túlzottan aggódnia.
Ami jól megy, az a rulett
Miközben a TV2 Csoport veszteséget veszteségre halmoz, Andy Vajna másik lába, szerteágazó szerencsejáték-érdekeltségei szárnyalnak. A filmügyi kormánybiztos szerencsejáték-szervező cégeiből dől a pénz, mióta 2014-ben a sajátosan átalakított szabályozás révén az állami Szerencsejáték Zrt. kivonult a kaszinópiacról, és a teljes fővárosi szcénát Vajna érdekeltsége kapta meg évtizedes, kizárólagos koncesszióba. Már abban az évben 3 milliárd forint nyereséget termelt neki mindez, 2015-re pedig megduplázta profitját. Vajna cégén, a Las Vegas Casino Kft.-n keresztül öt kaszinót üzemeltet Budapesten, ezekben összesen 6,13 milliárd forint adózott eredmény keletkezett 2015-ben, amit fel is vett osztalékként. Tavalyi adatok egyelőre nincsenek még, de várhatóan sikerül ezt a profitot is túlszárnyalnia, mivel soha annyit nem költöttek az emberek szerencsejátékra, mint 2016-ban. Idén pedig egy újabb törvénymódosítás révén Andy Vajna tovább bővíthette portfólióját, miután az ő érdekeltsége kapott először engedélyt online kaszinó üzemeltetésére.
A TV2 Média Csoport főbb gazdálkodási mutatói*
(milliárd Ft)
A médiapiac legbefolyásosabb szereplői
1. Vidus Gabriella RTL Magyarország
2. Andy Vajna TV2 Média Csoport
3. Mészáros Lőrinc Mediaworks, Echo Tv
4. Varga Zoltán Central Média
5. Kolosi Péter RTL Magyarország
