Ha bárkit megkérdeznének, hol szeretne élni, hányan válaszolnák: Finnországban? Pedig egy amerikai felmérés szerint Finnország a világ legjobb helye, Magyarország a 33. a listán. De van-e relevanciája az ilyen felméréseknek?

 
Newsweek

 Az általános áttekintésen túl az amerikai Newsweek magazin felmérésének szerzői a jólét két legfontosabb tényezőjét, az oktatást és az egészségügyet külön országrangsorba rendezték. Oktatás tekintetében is Finnország nyert, míg a második Dél- Korea lett. Ez az állam híres arról, hogy mennyire sokat költenek a gyermekek iskoláztatására: itt a legnagyobb a versenyszellem a diákok között, és a szülők is szívesen áldoznak magánórákra. Mindez meg is hozta a gyümölcsét, mert 1960- ban Dél-Korea nem zeti jövedelmét tekintve egy szinten állt Afganisztánnal, míg mára a leggazdagabb országok egyike. Az egészségügy top 10-ét Japán vezeti, ahol annyira jó minőségű az ellátás, hogy a japánok várható élettartama a világon a legmagasabb, és a gyermekhalandóság mértéke is elhanyagolható. Min den ki nek van társadalombiztosítása, és a japánok élnek is ezzel a lehetőséggel: egy átlagember évente 15-ször fordul orvoshoz. Mégis, a betegellátás költ ségei nemzetközi vi - szonylatban nagyon alacsonyak.

A Newsweek egyik ide kapcsolódó írása arra is rámutatott, hogy a pénz, pontosabban a GDP – melynek az egészségügy és az oktatás is függvénye – sok mindent megmutat, csak azt nem, mennyire boldogok az adott országban az emberek. Egy külön összeállításban a „valós világbajnokokat” mutatják be: Máltán a legkellemesebb az időjárás, Maliban szól a legjobb zene, Cseh or szág ban szeretkeznek a legtöbbet, Belgiumban a legkönnyebb kutyát tartani, a Dél-afrikai Köztársaságon át a legélvezetesebb az autózás. Lapunk Csepeli Györgytől érdeklődött, mennyire tartja relevánsnak a felmérés eredményét. A szociológus úgy véli, Finnország társadalma több szempontból indokolttá teszi, hogy első helyen szerepeljen egy ilyen típusú listán. Számos nemzet előtt járnak többek közt a tolerancia, a tudáshoz való viszony, a környezetkultúra, a közlekedés tekintetében is, ám több negatív vonásban, pl. az alkoholizmus, depresszió mértékében is előkelő helyet foglalhatnának el. Csepeli felhívta a figyelmet arra, hogy mivel egy ilyen felmérés rengeteg szempont alapján elkészíthető, ezért objektív rangsort aligha lehetne felállítani. Az országos átlagok óhatatlanul megtévesztők, hiszen több esetben annyira hangsúlyosak a fővárosok, hogy elmossák a klasszikus vidék-város közti különbözőségeket. Erre tipikus példa Budapest, illetve a Közép-magyarországi régió. A Newsweek összeállításának szempontrendszere alapján – egészségügy, közbiztonság, oktatás, gazdasági fejlettség stb. – Magyarország 33. helyezése reálisnak mondható – tette hozzá Csepeli.

 1. Finnország

2. Svájc
3. Svédország
4. Ausztrália
5. Luxemburg
6. Norvégia
7. Kanada
8. Hollandia
9. Japán
10. Dánia
11. USA
12. Németország
13. Új-Zéland
14. Nagy-
Britannia
15. Dél-Korea
16. Franciaország
17. Írország
18. Ausztria
19. Belgium
20. Szingapúr
24. Szlovénia
25. Csehország
28. Horvátország
29. Lengyelország
31. Szlovákia
32. Észtország
33. Magyarország
34. Litvánia
35. Costa Rica
36. Lettország
38. Bulgária
39. Románia
51. Oroszország
89. Pakisztán
99. Nigéria
100. Burkina Faso

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!