A titkosszolgálat vezetőjét nevezte ki helyettesévé Hoszni Mubarak egyiptomi elnök. Omár Szulejmán, a frissen kinevezett alelnök katonai pályán kezdte karrierjét – már itt jó kapcsolatokat épített ki amerikai kollégáival. 1991-ben lett a katonai hírszerzés feje, majd két évvel később kapta meg a Központi Hírszerző Szolgálat igazgatójának posztját. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a nyugati biztonsági szolgálatok legfőbb arab partnerévé vált. Az amerikai–egyiptomi kapcsolatok javulását egyértelműen Szulej­mánnak tulajdonítják a szakértők.

 
Az új egyiptomi alelnök

Emiatt a jó viszony miatt van most nehéz helyzetben az amerikai vezetés – vélik az elemzők. Mubarak az USA legfőbb szövetségese, de az Obama-adminisztráció elítéli az erőszakot és mindig a reformok pártján áll. Ezért kellett Hillary Clinton külügyminiszternek is rendkívül óvatosan fogalmaznia, mikor minkét félnek – azaz az egyiptomi kormánynak és a tüntetőknek is – azt tanácsolta, hogy kezdjék újra a párbeszédet. Obama elnök csak azután nyilatkozott, hogy Mubarak bejelentette, az „egyiptomi nép érdekében” marad, és csak a kormányt meneszti. Arra kérte kollégáját, hogy tartsa be ígéreteit. Ez különösen ironikus – véli a The Economist elemzője –, mivel Obama éppen Kairóban tartotta azt az arab világnak szánt beszédét, melyben többek között az izraeli–arab megbékélés előmozdítására tett ígéretet – ami nemrég vallott kudarcot.

Az amerikai–egyiptomi viszony hát­terét némiképp árnyalják a WikiLeaks által pénteken kiszivárogtatott diplomáciai táviratok. A dokumentumokból kiderült, hogy Obama igyekezett változtatni a Bush-adminisztráció stratégiáján, amely nyilvánosan elítélte a „helytelen” dolgokat, de reformokat csak a szűk körű tárgyalásokon javasolt. Mindazonáltal Mubarak kétkedve fogadta Obama nyílt nyomásgyakorlását: meggyőződése volt, hogy az amerikai beavatkozás csak bajt okozott a térségben, beleértve az iráni sah bukását és a Hamász hatalomra jutását is.

Figyelemreméltó a Financial Times Izraelről szóló elemzése is. Oded Eran, a Nemzetbiztonsági Tanulmányok Intéze­tének igazgatója szerint a „potenciális járványveszély” miatt lehetnek veszélyesek az egyiptomi zavargások az országra nézve, ugyanis a demokratikus átalakulás fontos, de elképzelhető, hogy erőszakhullámot indít el. Az izraeli diplomaták már elhagyták Egyiptomot.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!