A kormány még nem reagált az Európai Bizottság aggályaira – nyilatkozta a Vasárnapi Híreknek Amadeu Altafaj Tardio, Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivője, miután csütörtökön jelezte: az unió „kormányának” több fenntartása van a nyugdíjrendszert érintő magyar intézkedésekkel kapcsolatban.

 A szóvivő közölte: „aggályosnak tartanánk, ha a nyugdíjalapok által felhalmozott értéket a folyó kiadások finanszírozására fordítanák, ahogy azt a 2011-es költségvetési tervezet sugallni látszik”. Megjegyezte: a rendszer két pillére közti választás „nem annyira szabad, ahogy eredetileg látszott”.

Hasonlóan reagált az Európai Nyugdíjcélú Megtakarításokat-kezelő Szervezetek Szövet­ségének főtitkára. Chris Verhagen lapunkkal közölte: a kialakult helyzet egyszerűen elfogadhatatlan az Európai Unió számára, és érthetetlen, miért gondolja a kormány, hogy a pénztárak ellehetetlenítése javíthat a gazdasági helyzeten. Szerinte a vegyes nyugdíjrendszer a legmegfelelőbb arra, hogy biztosítsák a fenntartható és elégséges nyugdíjat a jövőben.

„A magyar kormánynak más tagállamokhoz hasonlóan megszorításokkal kéne biztosítania a gazdasági növekedés lehetőségét, nem pedig az állami rendszerbe való átlépés kikényszerítésével” – jelentette ki. Szerinte az embereknek, és a biztosító társaságoknak is arra kell most leginkább törekednie, hogy meggyőzzék a kormányt: ne államosítsák az eddig felhalmozott nyugdíjjárulékokat. „Ezzel a jogállamiságot kérdőjelenék meg, ami minden európai ország és társadalom magja kell, hogy legyen.”-mondta a főtitkár.

A Bloomberg hírügynökség szerint a magyar kormány magán nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos intézkedései kísértetiesen hasonlítanak Argentína 2001-es helyzetére. A dél-amerikai országon azonban még nyugdíjpénztári befizetések sem segítettek, így 2005-ben kénytelenek voltak csődöt jelenteni.

Az Argentínával való párhuzamba állítás végigfutott a világsajtón, a lenta.ru internetes hírügynökségtől a Financial Times cikkéig mindenhol olvasható volt. A dél - amerikai országban egyébként két évvel ezelőtt államosították a magányugdijpénztárak vagyonát, a lépés több napos pénzügyi káosszal járt, két nap alatt 24 százalékot esett a buenos aires-i tőzsde vezető indexe. David Heslam, a Fitch Ratings hitelminősítő intézet illetékes elemzője szerint várhatóan az év végéig döntést hoznak a magyar besorolás ügyében.

A Bloomberg hírügynökségnek  kifejtette, hogy a magyar kormány tervezett intézkedései egyelőre „nem túl biztatóak”, mivel a tartós állami kiadásokat átmeneti jellegű adóemelésekkel igyekszik finanszírozni a kormány.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!