Két bontatlan és egy szinte üres doboz fájdalomcsillapító, antibiotikumnak látszó bogyók, egy félig üres fülcseppes fiola, tucatnyi tasakos megfázás elleni por, vitaminok garmadája, kallódó pirulák marékszámra. Ezen gyógyszereim különlegessége, hogy egytől egyig használhatatlanok, ugyanis mindegyiknek lejárt a szavatossági ideje.
A jó hír, hogy legalább nem dobtam ki őket a szemetesbe, másrészt viszont, és erre épp ennek a cikknek az írása közben döbbentem rá: hiába sétálok be viszonylag gyakran a patikába és megyek el a direkt e célból kihelyezett gyűjtődoboz mellett, mégsem sikerült évek óta a megfelelő módon megszabadulnom a lejárt szavatosságú gyógyszereimtől.
Bár ezzel a hozzáállással nem vagyok egyedül, azért évről évre egyre többen tudják, mi a teendő, ha elszáll az idő a bogyók felett. Immár több mint 9 éve, 2005-ben jelent meg az a rendelet, amely kimondja: a gyógyszergyártóknak és -forgalmazóknak kötelességük visszagyűjteni a lakosságnál lévő lejárt és feleslegessé vált gyógyszerkészítményeket, és gondoskodni azok ártalmatlanításáról.
A patikákban és egyéb, gyógyszert árusító helyeken találkozhatunk a kihelyezett dobozokkal. Ezekbe bármit beledobhatunk, legyen az kanalas, bogyós vagy fújós gyógyszer (az egyetlen szabály, hogy kábítószert tartalmazó készítményeket tilos ide szelektálni). Innen már minden halad a maga útján, a dobozokat összegyűjtik és biztonságosan megsemmisítik.
Ezt a Recyclomed Kft. végzi, amelynek ügyvezető igazgatója, Miklósi András lapunknak elmondta, nem tudni, milyen típusú gyógyszereket dobunk ki a legtöbbször. A dobozokat szigorúan tilos kinyitni. A megtelt hulladékgyűjtők egy központi budapesti telephelyre kerülnek, ahol megmérik, majd pedig tömörítik őket, végül pedig elszállítják a dorogi vagy a győri hulladékégetőbe, ahol végleg megsemmisülnek. Mindez évente nagyjából 180 millió forintba kerül.
A Recyclomed több mint 3 ezer gyógyszertárból és ezer patikán kívüli forgalmazótól gyűjti be a gyógyszerhulladékot. Adataik szerint csak tavaly 237 ezer kilónyi lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszer került a dobozokba. Ez egy elég jó szám, a 2012-esnél 7 százalékkal több gyógyszert dobtak ki az emberek. 2007-ben például még csak 176 ezer, 2011-ben pedig 205 ezer kilónyit semmisítettek meg, így látható, hogy valóban évről évre többen veszik igénybe a patikákban található dobozokat.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!