Miért lép fel az EU Lengyelország ellen, mikor Magyarország esetében ezt nem tette? A friss Vasárnapi Hírekben interjú olvasható Daniel R. Kelemen amerikai politológiaprofesszorral.

 
Tüntetés az Alkotmánybíróságért Varsóban - Forrás: Profimedia

A lengyel jogállamiságot vizsgáló eljárást indít az Európai Bizottság – jelentette be a testület alelnöke, Frans Timmermans a héten. A mechanizmust 2014-ben hozta létre az Európai Unió, miután a magyar demokráciában a fékek és ellensúlyok rendszerét lebontó Orbán-kormánnyal szemben tehetetlennek bizonyult. A tehetetlenség oka, hogy az EU intézményrendszerének kialakításakor a döntéshozókban fel sem merült, egy tagállam, amely a csatlakozáskor még demokratikusan működött, később leléphet erről az útról. Az orbáni receptet az októberben megválasztott lengyel kormány kezdte el alkalmazni a közmédia kisajátításával és az Alkotmánybíróság tagjainak sajátos megválasztásával. Így a hiánypótló uniós mechanizmust most Lengyelországon tesztelhetik, és ha az eljárás végére úgy találják, hogy a lengyel törvények nem felelnek meg az EU alapvető értékeinek, felfüggeszthetik Varsó uniós tagsággal járó jogait.
A mechanizmus hatékonyságáról, a Jog- és Igazságosság (PiS) és a Fidesz, illetve a lengyel és a magyar társadalom hasonlóságairól és különbségeiről kérdezte munkatársunk R. Daniel Kelemen amerikai politológiaprofesszort, aki a témában írt figyelemre méltó cikket a neves amerikai külpolitikai szaklapban, a Foreign Affairsben.
A január 16-án megjelent Vasárnapi Hírekben olvasható interjút Szűcs Ágnes készítette.


R. Daniel Kelemen
A magyar származású R. Daniel Kelemen a New Jersey állambeli Rutgers Egyetem politológiaprofesszora, fő kutatási területe az Európai Unió politikai és jogi fejlődése. A Stanford Egyetemen doktorált, tanított Németországban, Franciaországban, illetve az angliai Oxfordi Egyetemen és az amerikai Princetonon is. Hat könyv és számtalan tanulmány szerzője, rendszeresen publikál olyan neves lapokban, mint a Foreign Affairs. 1991-ben Magyarországon tanult a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen (ma: Corvinus). Kicsit beszél magyarul, és ha lassan is, de olvas.

 

A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható. Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!