A Budapesti Corvinus Egyetemen a legjobbak a nemzetközi ösztöndíj-lehetőségek, az ország második legjobb networkegyeteme pedig a Szegedi Tudományegyetem és a Műegyetem holtversenyben.

A Corvinus a legjobb networkegyetem a Moha Belépő networkegyetem-rangsora szerint, ami Magyarországon először vizsgálja, melyik felsőoktatási intézmény kínálja a legtöbb és leginkább sokszínű nemzetközi ösztöndíj- és szakmaigyakorlat-lehetőséget a hallgatók számára. Ez az egyetemválasztásban sem elhanyagolható aspektus, érdekes, új fényben világítja meg az eddig döntően akadémikus mutatók alapján értékelt intézményeket. A komplex, több szempont alapján készített rangsorokkal ellentétben itt kiderül, hol érdemes tovább tanulni, ha közben külföldre is el szeretne jutni a diák.

Az európai átlagot a magyar felsőoktatási intézmények közül csak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem éri el, ahol a hallgatók több mint 10%-a fordult meg külföldön, nagy részük Erasmus-, illetve CEEPUS-ösztöndíjakkal. Szintén az élmezőnyben foglal helyet a Magyar Képzőművészeti Egyetem majdnem 6%-kal és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 2,6%-kal. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemről a hallgatók közel 8%-a járt külföldön az Erasmus segítségével.

Az összesített eredményben azonban mégsem a művészeti egyetemek végeztek az élen, aminek a szakmai gyakorlati programok hiánya vagy nem megfelelő kihasználtsága az oka. A Belépő kutatása a nagy hallgatói tanulmányi mobilitásprogramok, szakmai gyakorlatok és ösztöndíjalapok 2009/10-es tanévre vonatkozó adataiból indult ki, a kiutazók létszámából következtetve annak jelentőségére intézményen belül. A szakmai gyakorlatok – munkaerő-piaci jelentőségük miatt – ugyanakkora súllyal szerepeltek a rangsor kritériumai között, mint a tanulmányi ösztöndíjak.

A Budapesti Corvinus Egyetem sikere is a gyakorlatias képzésében rejlik. Az intézményben elérhető Magyarország összes nagy gyakornoki csereprogramja – így az AIESEC, IAESTE, HAESF és az Erasmus szakmai gyakorlat –, ezek keretében utaznak ki diákok külföldre dolgozni. A tanulmányi mobilitás tekintetében is csak az ELTE előzte meg a Corvinus 398 hallgatóját a maga 682 ösztöndíjasával. Ennél nagyobb meglepetést okozott a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) második helyezése a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egye­tem­mel holtversenyben. Az alföldi egyetemről körülbelül ugyanannyi hallgató jut ki az USA-ba, mint a BME-ről a Magyar–Amerikai Vállalkozási Ösztöndíj Alapnak köszönhetően.

Ráadásul az Erasmus itt is igazi tömegösztöndíj, amit az intézmény további kiegészítő forrásokkal támogat. Az ELTE tisztán a külföldi tanulmányi lehetőségeket tekintve magasan verte a többi intézményt. A Magyar Ösztöndíj Bizottság 45 országgal kötött cserekapcsolatait csak az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudta a tavalyi évben kihasználni.

Összességében elmondható, a lista éléről szinte bármelyik felsőoktatási intézményből el lehet jutni Erasmusszal külföldre.

A BME, a SZTE és a Corvinus szakmai gyakorlat szempontjából előnyösebb, míg az ELTE-nek a legszerteágazóbbak a nemzetközi kapcsolatai.

 

(A Moha Belépő című ösztöndíj kézikönyvéből.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!