A foglalkoztatási statisztikákról. - A keresett szakmákról, vagyis a munkaerőpiaci kereslet-kínálatról. - A szkmák presztízséről.
Elvarázsolt számok
Az előrejelzések szerint az elkövetkező években jelentős mértékben nem javul a munkaerő-piaci helyzet. Az elemzők szerint 2014-ben 8 százalék körül stabilizálódhat a munkanélküliségi ráta, 2015-re még csak jósolni sem nagyon mernek, ugyanis a foglalkoztatottság alakulását nagymértékben befolyásolhatja az, hogyan alakul a jövőben a közmunkaprogram. Az idei év első negyedévének értékelésekor a számok azt mutatták, hogy az egy évvel korábbihoz képest a foglalkoztatottak száma 260 ezerrel nőtt, míg a munkanélkülieké 140 ezerrel csökkent. Az első három hónapban 170 ezerrel többen vettek részt a különböző közfoglalkoztatási programokban, mint tavaly ugyanebben az időszakban, ez pedig mintegy kétharmada a javulásnak, ráadásul a KSH foglalkoztatási statisztikáiban azok a munkavállalók is számon vannak tartva, akik valójában nem idehaza, hanem külföldön dolgoznak.
Kereslet és kínálat
Nehéz eldönteni, vajon melyek a legkeresettebb szakmák ma Magyarországon. Egyfajta támpontot adhat a Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottság 2014-es listája, amelyben felállították az idén a támogatott OKJ-képzések sorrendjét. Az ő összegzésük szerint jelenleg a hiányszakmáktoplistájának első helyezettje az ács, ezt követi a bádogos, az épület- és szerkezetlakatos, a gazda és a gépi forgácsoló. Az álláspiac évek óta küzd a mérnök- és informatikushiánnyal is, de a könyvelők, asszisztensek és irodavezetők iránt is nagy az érdeklődés. A legkönnyebb értékesítőként, szerelőként vagy pénzügyi tanácsadóként elhelyezkedni, de a szakácsoknak sem kell sokáig keresgélniük. Ha területileg nézzük az országot, az derül ki a statisztikákból, hogy állást találni Budapesten a legkönnyebb, míg Csongrádban jóformán vadászni kell a helyeket, legyen szó bármilyen munkáról. A legtöbbet keresett munkák közt az első helyen a takarító szerepel, de sokan próbálnak eladóként, szobafestőként, segédmunkásként vagy gépkocsivezetőként is elhelyezkedni. Érdekesség, hogy szinte minden összesítésben, amely a munkát keresők szokásait összegzi, előkelő helyen szerepel a „bármilyen munka” opció, vagyis az álláskeresők jelentős része mára jóformán akármivel beérné, csak legyen végre mivel foglalkoznia.
Nem (csak) a pénz beszél
Ha arra vagyunk kíváncsiak, mekkora egy-egy szakma presztízse hazánkban, sokan rögtön rávágják, hogy mindez elsősorban a fizetésektől függ. Sajnálatos módon bizonyos szempontból ez igaz is – elég csak a méltatlanul keveset kereső pedagógusok munkájának elismertségére gondolni. Fontos tényező az is, a munkaerőpiacon mekkora a kereslet egy-egy szakmára, bár azt nem mondhatnánk, hogy a legkeresettebb állások közt szereplő ácsok és bádogosok munkáját igazán elismerné a társadalom. Az, hogy mekkora felelősséggel bír egy-egy munkavállaló, szintén rendkívül fontos, talán épp ezért végeznek a presztízslisták élén rendre az orvosok és a jogi pályára lépők. Egyes kutatások szerint az, ha egy szakma elnőiesedik, ront a presztízsén is (ismét csak a pedagógusokra érdemes gondolni), míg azokat a munkaköröket, ahol kevés munkával sok pénzt lehet keresni, a társadalom elismeréssel díjazza.
Szakmák és fizetések
Pozíció és havi bruttó átlagbér
Asztalos – 115 800 Ft
Általános iskolai tanár – 166 000 Ft
Rendőr – 192 600 Ft
Orvos – 210 800 Ft
Gyógyszerész – 310 500 Ft
(Forrás: Fizetések.hu)
A Fizetesek.hu eredményei alapján 2013-ban Magyarországon a telekommunikáció (377 ezer forint), az információs technológiák (375 ezer forint), valamint a bankok és pénzintézetek (345 ezer forint) területén voltak a legjobbak a keresetek. A legalacsonyabb átlagfizetéseket pedig a textiliparban (154 ezer forint), a vendéglátóhelyeknél (147 ezer forint), valamint a szociális munka (133 ezer forint) területén lehet keresni.
A legjobban fizetett szakma hatalmas felelősséggel jár, és extrém stressztűrő képesség kell hozzá. Cserébe körülbelül 760 ezer forintot lehet hazavinni, ami annak tükrében nem meglepő, hogy rengeteg emberi életre kell kiemelten vigyázni. A légiirányítók egyébként magasan verik a politikusi, ügyvédi és adószakértői fizetéseket is, pedig például egy jó pénzügyi szakember is megkeres havonta nagyjából félmillió forintot.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!