Rendkívüli csúcsértekezletet tartanak hétfőn az európai állam- és kormányfők, miután csütörtökön a pénzügyminiszterek ismét nem jutottak dűlőre a görög kormánnyal. Az idő pedig egyre jobban sürget: június 30-án Görögországnak 1,6 milliárd eurót kell a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) törlesztenie. De a kölcsönt csak kölcsönből tudja fedezni. Viszont az európai hitelcsomag utolsó, 7,2 milliárd eurós részletéért cserébe Alexisz Ciprasz görög kormányfőnek államháztartási reformokat kellene vállalnia.
Három forgatókönyvet lehet elképzelni. A legrosszabb megoldás az, ha Ciprasz és az uniós vezetők nem állapodnak meg semmiben. Athén sem az IMF-nek, sem a lejáró államkötvényekért nem fizet. Az országban bankpánik alakul ki, tőkekorlátozást vezetnek be. Az államcsőd végül oda vezet, hogy Görögországban újra be kell vezetni a drachmát, ami az egész eurózóna hitelességét megrendítheti.
Optimális esetben az utolsó pillanatban egyezségre jutnak a felek, Görögország lehívhatja az uniós mentőcsomag utolsó részletét, amelyből ideig-óráig eleget tud tenni nemzetközi hitelezői követeléseinek.
Azonban az ügy legvalószínűbb – és az uniós döntéshozatalra leginkább jellemző – kimenetele az lehet, hogy nem születik konkrét megállapodás, de végül csak kisegítik a görögöket, hogy ne következzen be az államcsőd. Ciprasz és keményfejű pénzügyminisztere, Janisz Varufakisz szemmel láthatóan erre játszanak. Hiába táncolnak már az ötödik hónapja a szakadék szélén, nem hajlandóak eleget tenni a nemzetközi hitelezők legfőbb kéréseinek, azaz a GDP 1 százalékával csökkenteni a nyugdíjkiadásokat, növelni az áfát és megállapodni a költségvetési többlet célszámairól. Ehelyett a csütörtöki értekezletre is olyan, az uniós zsargonban unásig ismételgetett jelszavakkal érkeztek, mint „adósságfék”, „költségvetési önállóság” és „hitelátütemezés”.
Ráadásul Ciprasznak sikerült fokoznia a kollégáira nehezedő nyomást. A német Tagesspiegel napilapban szívhez szóló cikket jelentetett meg arról, hogy a görög társadalom teljesen a feje tetejére állt. Míg a szerencsésebb országokban a fiatalok segítik idős szüleiket, a válság sújtotta országban a szülők nyugdíjára kell a munkanélküli gyerekeknek is támaszkodniuk.
De a görög kormányfő azért még tudja emelni a tétet: a hétvégére Oroszországba utazott, ahol a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum ürügyén Vlagyimir Putyinnal tárgyal.
Csak akkor lehet párbeszédet kezdeni, ha felnőttek vannak a teremben. Most várunk – mondta az IMF vezérigazgatója, Christine Lagarde.
Katolikus vagyok, ezért hinnem kell a csodákban – jelentette ki Peter Kažimír szlovák pénzügyminiszter.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!