Munkatársunk, Nagy B. György Gábor György filozófussal készített interjút, amelynek teljes szövege „Versenyben a lelkekért” címmel a friss Vasárnapi Hírekben olvasható.
A beszélgetés bevezetője: „Az alábbi interjú elé mindenképpen kívánkozik a megjegyzés: ez a lap mindenki hitét, vallási meggyőződését, ezzel kapcsolatos lelkesültségét tiszteli és tiszteletben is tartja. Magától értetődően igaz ez a miniszterelnök fiára is, akinek tetteit, szavait, nyilvános szereplését semmiképpen nem keverjük össze édesapja politikájával kapcsolatos véleményünkkel. Az, hogy Orbán Gáspár komoly figyelmet kapott a Felház nevű keresztény gyülekezetben végzett tevékenységével legfeljebb apropója tehát a beszélgetésnek. Gábor György filozófust, a politikai teológia kutatóját arról kérdeztük, hogyan vált a vallás politikai erőforrássá és miért játszanak a kisegyházak is a hatalom szabályai szerint.”
Ajánlónkban egy idézet a beszélgetésből:
„GÁBOR GYÖRGY: – A polgári demokráciák egyik alappillére az állam és az egyház szétválasztása. Igazából ez biztosítja mindenki számára a vallásszabadságot: ha ez az elv érvényesül, akkor az állam nem preferál és nem „tesz zárójelbe” felekezeteket, pusztán mindenki számára lehetővé teszi, hogy megélje a maga hitét vagy épp „hit nélküliségét”. Csakhogy a magyar állam nem ezt teszi. És pont ezért bírálhatják Orbán Gáspár kiállását: mert a kormány az egyházak egy részét behúzta a politikai hatalomba, illetve a mindennapi életbe (lásd: iskolák, szociális intézmények) – és a „kiválasztási folyamat” közben azt sugallta, hogy különbséget lehet tenni egyházak között, minősíteni lehet emberek hitét.
NAGY B. GYÖRGY, VH: – Ön sem kedveskedett a Facebookon a miniszterelnök fiának.
GÁBOR GYÖRGY: – Azzal semmi baj nincs, ha néhány fiatalember a nyilvánosság előtt elmondja, mit gondol Istenről és a hitéből fakadó kötelességeiről – minden vallásban jelen van a missziós tudat. Az is szívük joga, hogy nekik tetsző módon interpretálják a szent iratokat. Egyetlen dologgal van gond: a súlyos ismerethiánnyal. Az egyszeri hívőnek persze nem kell ismernie a szent iratokat, illetve nem kell rendelkeznie a megértésükhöz szükséges művelődéstörténeti, néprajzi, nyelvi ismeretekkel – ám a misszió vezetőjétől elvárható, hogy tudja, miről beszél. Úgy éreztem, hogy Orbán Gáspár hivatkozik valamire, de nincs tisztában azzal, miről beszél.
NAGY B. GYÖRGY, VH: – Semmit nem nyomott a latban, amikor Orbán Gáspárt kommentálta, hogy a miniszterelnök fiáról van szó?
GÁBOR GYÖRGY: – Mindenképp posztoltam volna. Csöppet sem érdekel, hogy hívják ezt a fiút és két társát – ezt az ismerethiányt a hallgatóimnál ugyanígy szóvá tettem volna. A hatalom és az egyházak viszonyában nem a miniszterelnök fiával van gond. Az ősbűn az, hogy az utóbbi huszonhat évben a vallás politikai erőforrássá vált.”
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható. Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!
Hív a Felház!
„Isten arra hív, hogy kockázatot vállaljunk érte. Úgyhogy hétfőn azt kérte, hogy vigyük el a Felházat a körcsarnokba. Nem arra van hitünk, hogy Isten meg tudja-e tölteni 2500 emberrel a körcsarnokot, hanem arra, hogy az a 2500 ember, aki odajön, az fogja az Istennek a tüzét és leviszi az ország különböző részeit. Mert Isten azt akarja, hogy ez az ország az övé legyen. Isten megváltoztatja ezt a várost, ezt az országot és Európát – és ehhez a fiatalokat fogja használni.”
Ezekkel a mondatokkal népszerűsíti Felház nevű szerveződését Orbán Gáspár és két barátja.
( A videót lásd a Magar Narancs beszámolójában, itt )
Gábor György
filozófus, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem tanára. Foglalkozik többek között összehasonlító vallástörténettel, zsidókeresztény teológiai kontroverziákkal, a 20. századi politikai messianizmussal. Munkája során az angol, francia, német, olasz, román, orosz, latin, görög és héber nyelvet használja.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!