Az adóhatóságtól vár adatokat a Fidesz, hogy karaktergyilkosságokat hajthasson végre – miután a menekültkommunikáció berogyott.
- A Liget védelmezőit megfigyelik?
- A karaktergyilkosságok a bizonytalan szavazókat „dönthetik el” – ez a tábor ma Magyarországon 3,2 milliós.
„A magyar politika alapvetően a folyamatos karaktergyilkosságra épül. Ez brutális helyzeteket teremt, amit bírni kell, de a nők ezt nem bírják”, mondta Orbán Viktor egy tavalyi háttérbeszélgetésen. A miniszterelnök hivatalosan azt indokolta, miért nem emelt be egyetlen nőt sem kormányába, ám a maszkulin világnézetnél sokkal fontosabb a mondatban megbúvó ars poetica, miszerint: a politikai ellenfelet le kell mészárolni.
Persze igaza van Orbán egykori szövetségesének, Torgyán Józsefnek, aki szerint ügyvédet perrel, menyasszonyt kemény szerszámmal megijeszteni nem lehet – azaz, aki politikusnak áll, az nyilván számol azzal, hogy ellenfelei rámásznak, és bármikor egy negatív kampány főszereplője lehet.
Ám a negatív kampány nem szinonimája a karaktergyilkosságnak (lásd a március 26-i VH-ban megjelent Shiraev-interjúnkat "Minden eddiginél brutálisabbanak kell lenni" címmel).
Amit a Fidesz akkor „gyakorol”, ha őszintén megijed – márpedig most ez a helyzet: a párt népszerűsége csökken, a belpolitikai elégedetlenségre (oktatási, egészségügyi helyzet) a menekültkérdéssel már nem lehet rátakarni – legalábbis a brüsszeli merényletek előtt így tűnt. Ezért a központi utasítás szerint személyében kell ellehetetleníteni az ellenzék kulcsfiguráit. Az ehhez szükséges adatokat, kormánypárti pletykák szerint, Tállai András szállítja majd – ő irányítja államtitkárként a NAV-ot. Márpedig az adóhatóság adatai alapján minden potens ellenzéki politikus elő- és magánélete kifilézhető: a lakhatási körülményektől kezdve a szimpatizánsi-családi támogatásokig bezárólag.
Persze a kormányzati mondások sikeres célba juttatásához szükség van megfelelő üzenőfalra, nem véletlen, hogy a miniszterelnök köre a lehető legtöbb médiumot nyúlja le. A lakosság mintegy 55 százaléka elsődleges közéleti információit a televíziókból szerzi – az állami csatornák, illetve a TV2 ennek a körnek mintegy a felét érik el. Hogy mennyire hatékonyan, az más kérdés, hiszen a TV2 már eddig is több százezer nézőt veszített, s azzal, hogy onnan sorozatban állnak föl a munkatársak, elhagyta őket a politikai egyoldalúság és a szakmaiatlanság ellen tiltakozva Friderikusz Sándor is, további nézettségapadás várható. A TV2 kampányeszközzé silányítása a piaci információk szerint azt is jelzi, hogy ott a valódi tartalmi irányítást nem Dirk Genkens vezérigazgató, hanem Habony Árpád emberei végzik.
A személylevadászó ügyekben gyakorlatilag csak az RTL Klub ellenpontozza a kormányzati kommunikációt, ugyanis a Simicska-orgánumok – nézettségük megtartása érdekében – a kormányzatot ugyan bírálják, de ellenzéki politikust nem védenek meg. Ráadásul egyre dagad a fideszes médiabirodalom: bár a jog – elvben – Simicska Lajos pártján áll, Orbán Viktor úgy döntött, volt szobatársa rádiója, a kereskedelmi rádiók piacán egyeduralkodó Class FM nem hosszabbíthatja meg ősszel lejáró frekvenciaengedélyét.
Azaz a két, milliós hallgatottságú hírműsort produkáló adó (a másik a Kossuth rádió) a miniszterelnök köreinek irányítása alá kerülhet. A G-napként emlegetett Simicska–Orbán összetűzés előtt a Hír Tv vezetőit a Fidesz-központban igazították el hetente, miként azt a hírigazgató utólag bevallotta, lapunk tudomása szerint a kommandírozási rutin nem változott az MTV és a TV2 esetében sem.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!