Sokan félelemben és rettegésben élnek Érpatakon.
- Egymást jelentik fel az emberek.
- Szőllősi Gábort zaklatják, feljelentik, mégis marad: polgármester akar lenni.

 
 
 

– Miért akar politikus lenni?

– Nem akartam, távol áll tőlem, de nincs más megoldás, hogy megszabadítsam a falut ettől a szerintem súlyosan beteg embertől.

– Már hogy Orosz Mihály Zoltán polgármestertől, akitől várhatóan egy újabb per szakad a nyakába az előbbi jelzős szerkezet miatt?

– Vállalom. Ha azt mondom, hogy a fű zöld, akkor is beperel.

– Miért akar polgármester lenni?

– A pereskedés, amit a polgármester folytat, már a falubeliek között is terjed: szomszédok jelentik fel egymást. Azt szeretném, ha acsarkodás helyett összefogna a település, kiépülne a szociális háló, közösségek alakulnának és újra a fejlődés útjára állna a falu.

– Van konkrét megoldási javaslata is?

– Például a biobrikettgyártás. Már összeállítottam a brikettkészítő gépet, hat napja működik is. Papírból és fűrészporból készítünk fűtőanyagot. Egy egész gyárat szeretnék létrehozni. Ezzel megszűnnének a háromszálas falopások. Ha lenne az embereknek tüzelője, javulna a közbiztonság, s nem mutogatnának ujjal egymásra.

– Ki mutogat kire?

– A polgármester szimpatizánsai és a kritikusai, vagy ahogyan Orosz Mihály mondja: az építők és a rombolók. Itt nincs roma–nem roma ellentét, bár a polgármester retorikájának köszönhetően sajnos sokan vevők a rasszista vonalra. Száznegyven valamennyi roma él itt az 1800 lakosból, de sokan külföldre mentek, Londonban és Kanadában élnek. Ha a cigányságon nem lehet fogást találni, akkor jönnek a szegények, mert mindig kell valaki, akit el lehet nyomni.

– Melyek Érpatak legnagyobb problémái?

– Először is a mélyszegénység és az ebből fakadó rengeteg rendőrségi eljárás. Az emberek a kertjüket sem tudják művelni, vetőmagra sincs pénzük. Érpataknak vannak gépei, azzal meg lehetne művelni a földeket, ehhez adhatná az önkormányzat a vetőmagot, a terményből pedig, mondjuk, 60 százalék az önkormányzaté lenne. Így érdekeltté lehetne tenni az embereket. Az egyetlen munkalehetőség az önkormányzati közmunka. Szellemi közmunkásként sokan a polgármesterrel járják a rendezvényeket, a haverok kameráznak, de ez nem valódi közmunka. Másrészt: teljes a Jobbik–Fidesz összefonódás. Ha szerepelek valahol, az rögtön felkerül a kurucinfóra, utána megtámadnak. Már rendőri védelem alatt állok. Cigány- és zsidóbérencnek mondanak – de hadd mondják, legalább kiadják magukból a feszültséget, és talán nem másokon verik le a port. Merthogy a szélsőjobboldaliaknak is ugyanaz a bajuk: a szegénység. Csak amíg ők bűnbakot keresnek, én inkább a megoldást.

– Újra a polgármesterségnél tartunk: miért éppen az Együtt-PM színeiben indul?

– Juhász Péter ismerte az érpataki helyzetet, gyakran járt ide, s egy beszélgetésben felmerült, hogy ki kell hívni a polgármestert. Nem volt más jelentkező. Hozzám amúgy a baloldali gondolatok állnak közelebb. Támogat a Helmeczy László vezette Összefogás Szabolcs-Szatmár Bereg Megye Felemelkedéséért Egyesület és a Veres János-féle MSZP-vonal is, de több polgármester is megkeresett, hogy segítene.

– Kapott a párttól pénzt vagy bármilyen segítséget?

– Pénzt nem kaptam, a sajtóval kapcsolatos dolgokban és néhány szakmai kérdésben segítenek. Én pedig összefogom a dolgokat. Tízoldalas programot írtam, amely folyamatosan bővül.

– Így akarja legyőzni Orosz Mihályt?

– Kevesen állnak a polgármester mellett, a legtöbben tartanak tőle. Aki nem tüntet vele, az nem is várhat közmunkát. De a hatóságok is meg vannak félemlítve: Orosz még a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei főügyészt is beperelte. Az izraeli politikusok képletes felakasztása mindenkinél kiverte a biztosítékot, az emberek attól félnek, hogy Izrael lebombázza Érpatakot.

– Talán el kellene nekik mondani, hogy ez nonszensz. De maradjunk a kampányánál: mikor indul?

– Ma. A brikettgyártásról nyomtatok szórólapokat, magam kézbesítem, beszélgetek az emberekkel. A jövő héten az átláthatóság lesz a téma, majd a közbiztonság, a szociális háló, az adománygyűjtés.
Közel van a román határ, ha a lefoglalt ruhákból kivagdossuk a cetlit, szét lehetne osztani a rászorulók között. Egyébként a polgármester szerint a faluban nincsenek rászorulók, ezért nincs nálunk szociális tűzifa- és élelmiszercsomag sem. De foglalkozom a sporttal is. Régebben volt egy érpataki focicsapat, ám a polgármester nem ad rá pénzt, mert attól fél, hogy ha kialakul egy közösség, az neki árt. Végül pedig az iskola: sok szülő máshova viszi a gyerekét, mert itt a székely himnuszt kellett énekelni. Szeretném visszacsábítani a gyerekeket a helyi iskolába.

– Ha már foci: a szobában körbenézve, örülhet, mert világra szóló stadiont kapott kedvenc csapata.

– Fradi-szurkoló vagyok, de hatalmas pazarlásnak és problémának tartom ezt a nagy stadionépítkezést. Gyerekkoromban apukám vitt meccsekre, de mostanában nem megyek, mert a Fradi-drukkerek között vannak szélsőjobbosok is, akik, azt hiszem, nem látnának szívesen. Magánéletem amúgy sincs. Nyíregyházán sétáltam egyszer a barátnőmmel, megállt mellettem egy rendőrautó, s felszólítottak, hogy menjek velük, alá kell írnom valamit. Legutóbb egy debreceni ügyészgyakornok lánnyal találkozgattam, de a szüleit megfenyegette a szélsőjobb. Pedig direkt nem teszek föl semmilyen közös fotót a Facebookra, mégis kinyomozzák, hogy kivel vagyok.

– Ha megnyerné a választást Érpatakon, milyen polgármester lenne?

– Felhatalmaztam az érpatakiakat, hogy ha látják rajtam a megőrülés jeleit, verjenek agyon. Én mindenki embere akarok lenni itt. Vannak fideszes és jobbikos barátaim is. A nagypolitikában ez elképzelhetetlen, szóba sem állnak egymással. Pedig párbeszédre van szükség. Ugyanúgy éhezik a fideszes, a jobbikos, mint az MSZP-s és az Együtt-PMes. Oszd meg és uralkodj!, ezt csinálja a Fidesz és a Jobbik – és, sajnos, időnként a baloldal is. Pedig ha egyesével beszélgetek az emberekkel, rájönnek, nincs köztünk nagy különbség.

– Tanár végzettségű, miért nem eredeti szakmájával próbál segíteni a falunak?

– Matek–fizika szakon végeztem a nyíregyházi főiskolán. Érpatakon egy évig nem volt iskola, holott itt akartam elhelyezkedni. Ezért 2010-ben megkerestem az oktatási jogok biztosát, akkor jelentett fel először a polgármester. Hiába jelentkezem tanári állásokra, mindenhol azt mondják, amíg perek tucatjai vannak előttem, nem alkalmaznak. Holott Orosz Mihály egyet sem nyert meg ellenem.

– Akkor miből él?

– Eleinte 100 ezer, majd 50 ezer nettót kaptam a Társaság a Szabadságjogokért munkatársaként, amúgy pedig magántanítványokból és kétkezi fizikai munkából.

Vihar előtti csend
„Szép, új a hivatal, gyakran cirkál erre rendőrautó. Az emberek megosztottak, nem mindenki szereti a polgármestert, vannak, akik félnek is” – mondja szemlesütve egy érpataki nő. Ezt tapasztaltuk mi is: senki nem volt beszédes kedvében. Az októberi polgármester-választás még nem téma a faluban, a helyiek inkább a szárazságról és a nagy viharokról beszélgetnek.

Balta a szennyesben
Szőllősi Gábor édesanyja, Irén nem örül, hogy fia indul a polgármester-választáson, de mindenben támogatja. Például az érkező élelmiszer- és ruhaadományokat válogatja szét és a brikettgyártásban is részt vesz. „Három éve így élünk – mutat a szennyestartóban megbújó baltára, amiből még egy van: a bejárati ajtó mögött. – Ha a kutya elugatja magát, azonnal felkapcsoljuk a villanyt. Többször betörtek hozzánk, engem könnygázzal lefújtak. A férjem érpataki volt, úgy kerültem ide 35 éve, de meghalt, amikor Gábor elsőbe ment. Évek óta rokkantnyugdíjasként élek, előtte eladó voltam. Pajzsmirigybajom van, de most már cukros is vagyok. Az 575 négyszögöles kertet mi műveljük meg, jó, ha másfél milliót kapánk a házért és a kertért. A polgármester kétszer feljelentett engem is, pedig nálam kevesebb törvénytisztelő ember akad.”

Hírzárlat
Polyák Ferenc a falu szélén lakik. Ötven pert indított ellene a polgármester, pedig a 70 év fölötti nyugdíjas kezdetben támogatta Orosz Mihály Zoltánt. Története igen megrázó: „A jóisten mentette meg az életünket, majdnem földönfutóvá váltunk. Június 23-án Molotov-koktélt dobtak a házunkra. Olyan volt, mint a katasztrófafilmekben. Valami kopogott, arra ébredtünk fel, hogy égünk, kiabáltam a feleségemnek, aki szívbeteg és leukémiás. Mindenünk odalett. A rendőrök kijöttek felmérni a kárt, aztán elmentek. És hagyták futni az elkövetőket. Ez az érpataki modell. A nyíregyházi rendőrség terrortámadásnak nyilvánította az esetet és hírzárlatot rendelt el. Mindenki tudja, ki csinálja, de nem tudjuk, miért és meddig engedik. A polgármesternek velem az a baja, hogy kimondtam: szülőverő. Beperelt, és én lettem a falu ellensége. Kaptam egy figyelmeztetést a bíróságtól, októberben lesz a folytatás. Soha nem foglalkoztam pártpolitikával, 2005-ben még őt támogattuk, erre most a bíróságra kell járnom, és majdnem a saját házunkban égtünk el.”

Fűtőerő
Az érpataki brikett 70 százalék papírból és 30 százalék fűrészporból készül. Egy kis teljesítményű iratmegsemmisítő egy nap alatt 30 kg papírt vág miszlikké, ebből 48 kg brikett készülhet. A vízben áztatás után a saját kivitelezésű, kézi brikettgyártóval összepréselik az alapanyagokat. A szárítást követően létrejövő 12 x 12 centis téglákból kettő elegendő egy hideg téli estén a szoba befűtésére. A cél egy nonprofit kft. létrehozása.

Kemény élet
Nemrég el akarták lopni Szőllősi Gábor laptopját, nem véletlenül: 19 gigabyte-nyi anyaga, 8600 oldal szöveges dokumentuma van a faluról, a perekről. A 29 éves férfi idén megkapta a Raoul Wallenberg- és a Radnóti Miklós-díjat is. Többször megverték, betörtek hozzá, próbálták megkéselni is, eddig tízszer rabosították. 2010 júliusa óta több mint 130 pere volt a polgármester miatt, Orosz Mihály Zoltán egyet sem nyert meg. A jelenlegi állás szerint az utolsó per 2015 februárjában lesz.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!