Hős az orvosok szemében, haszontalan az államéban: múlt héten számoltunk be Sípos Klári kálváriájáról. A háromgyerekes rokkantnyugdíjas júliustól egyetlen tollvonással veszítette el minden járandóságát a kötelező felülvizsgálat eredményeként. Sípos Klári csontimplantátummal a gerincében 56 évesen indult a héten a munkaügyi központba. Elmeséli, hogy járt.

„Soha nem jártam még munkaügyi központban. Elképesztő volt tömeg és még elképesztőbb a sok keserű tekintet a folyóson. Mégse kellett sokat várnom. Elmondtam a velem történt eseményeket. Hogy 22 évvel a rosszindulatú csontdaganat diagnosztizálása után, tíz év szigorú orvosi felügyeletet követően a 67 százalékos rokkantságomból egy mindössze 10 perces vizsgálat alatt kigyógyultam az állam szerint és most már rehabilitáció nélkül foglalkoztatható vagyok. Munkáért jöttem hát, mondtam, akik fogadtak, mind kedvesek és együttérzőek voltak. Felvették az adataimat és kezembe nyomták az álláskeresők kiskönyvét. Közölték, 90 napig nem is kell jelentkeznem. Ha találnak nekem valamit, úgyis hívnak. Ez sem tartott 10 percnél tovább, akárcsak az egészségügyi vizsgálatom a szakértői bizottság előtt. De itt még kérdezhettem is, úgyhogy kiderült, tényleg nem jár nekem semmi, elestem minden juttatástól. Figyelmeztettek, hogy az egészségügyi biztosításomat intézzem mihamarabb, vagy magam, vagy a helyi önkormányzathoz nyújtsak be igényt, majd ott a szociális bizottság elbírálja.

Kérdeztem: esetleg útépítésnél nem lenne-e valami munka, hiszen az egészségügyi felülvizsgálatom szerint arra is alkalmas vagyok. A válasz: sajnos életerős fiatalembereknek sem tudnak munkát biztosítani. És akkor arra gondoltam, ha egyedül élnék, ha nem lenne segítő családom, vagy lenne egy kiskorú gyermekem, akkor mit tennék. Nemhogy lakni kell valahol és enni is valamit, de ha ne adj’ isten beteg lenne a gyerek, hogy vennék gyógyszert?!

Csütörtökön magam próbáltam megtudakolni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál, hogy mit kell tennem. Kell-e mondjuk formanyomtatvány, ahhoz hogy az egészségügyi biztosításom érvényes legyen? Aztán nem tudtam egész nap beszélni velük, sem a szolnokival, sem a budapestivel, egész nap foglalt volt a szám. Szerettem volna megtudni azt is, hogy mi van azzal a 2 hónappal, amiről a törvényben írnak. Sehol senki nem mondja. Ezt több műsorban is hallottam, hogy még 2 hónapig jár az ellátás, a biztosítás érvényes. Nekem viszont egy olyan határozat van a kezemben, amely szerint július 1-jétől megszűnik minden. Tehát nem lehet akkor egészségügyi biztosításom sem. Megnéztük a háziorvosommal, hogy érvényes-e még a TAJ-számom, s ott úgy tűnt, még szabad az út, szerdán legalábbis még érvényes volt, hogy az-e ma is, nem tudom.

Tehát annyi a kérdés, a kuszaság, hogy igazán azért is szeretném végigjárni ezt az utat, hogy másoknak egyszerűbb legyen. Elmondhatták volna akár ott a bizottságnál, akár a munkaügyi központban, de valahogy erre nem igazán figyeltek. Várom a II. fokra való behívást, aztán meglátjuk…

Akit egy kicsit is megsuhintott a halál szele, az érti, érzi miről is szól ez a történet. Akit még nem, az azt gondolja, vele nem történhet ilyen, pedig igen. Egyik pillanatról a másikra. Bármikor.”

A kormány nem hátrál

„Mindazok, akik valóban rokkantak, továbbra is kapnak ellátást, vagyis nem igaz, hogy féllábú embereket küldünk vissza a munkaerőpiacra” – nyilatkozta ismét, most a Magyar Nemzetnek adott interjújában Soltész Miklós. A szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár szerint a komplex felülvizsgálat lényege az, hogy nemcsak az egészségi állapotot nézik, hanem azt is, hogy milyen az illető szociális helyzete, és milyen munkalehetőségek vannak az adott térségben. Arra, hogy a felülvizsgálaton valójában hány ember vesz részt, s nézi-e bárki is a térségben lehetséges munkalehetőségeket, az interjúban már senki sem tért ki.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!