Hiába halnak bele betegek abba, hogy a nyugati típusú (hagyományos és tudományos) orvosi kezelés helyett a különféle varázslatos gyógyulást ígérő csodaszerekkel kúrálják magukat, szabad az út a nyerészkedő kuruzslók előtt. Legalábbis erre utal, hogy a törvény sem tud mit kezdeni a gombamód szaporodó alternatív terápiákkal, és az emberek fejében a tudományos érveket rendre legyőzi a vakhit. Utánajártunk, mi állhat ennek hátterében.
„Megfázott? Az orrcsepp mellett homeopátiás gyógyszert is javasolok, hogy hamarabb javuljon az állapota. Sőt még az allergiájára is lenne homeopátiás szer, akkor nem biztos, hogy kell a másik tabletta” – a tanácsot egy gyógyszerésztől kaptam nemrég egy fővárosi patikában. Ez jól mutatja, hogy még mindig vannak olyan szakemberek, akik jó szívvel ajánlják a betegeknek ezeket a hatástalan cukorgolyókat a valódi gyógyszerek helyett.
Hiába írunk tehát 2018-at, hiába a sok tudományos ellenérv, a rákgyógyító sárgabarackmag vagy gyógygomba, a lúgosító víz, a gyógyító kurkuma és a homeopátiás gyógyszer most éli csak igazán virágkorát. Az emberek egy része ugyanis egyre kevésbé bízik a hagyományos orvoslásban, ezért az alternatív módszerek felé fordul és elkeseredésében sok mindent elhisz. A súlyos betegek egyetlen mentsvára ugyanis a remény; a hit abban, hogy van valami, ami meggyógyítja őket. Akkor is, ha valójában csodaszerek nem léteznek, legalábbis nem gombák, teák vagy a homeopátia jelenti az áttörést. Főleg nem például egy daganat esetében, ahol igenis szükség van az orvosi kezelésre. Azért különösen veszélyesek ezek a szerek, mert sokan nem a gyógyszerek melletti kiegészítő kezelésként, hanem a hagyományos gyógyítás helyett használják.
Pénz a lelke mindennek
„A homeopátia egy áltudomány, mely ha működne, akkor az eddigi természettudományos tankönyveket a szemétdombra vethetnénk. Az orvosok és gyógyszerészek azért vesznek részt ebben az üzletben, mert a páciensek hisznek a homeopátiás és egyéb szerek hatásosságában, és erre pénzt is hajlandóak áldozni. A válasz tehát az, hogy a fehér köpeny becsületét az anyagi érdek felülírja” – mondja Boldogkői Zsolt molekuláris biológus, az MTA doktora.
Ugyan a homeopátiát általában „szelíd gyógymódnak” nevezik, mert nem okoz mellékhatásokat, de Boldogkői Zsolt felhívja a figyelmet arra, hogy ez nem mindig igaz. Nemrég fertőzött homeopátiás szerek okoztak betegséget, korábban pedig nem kellően hígított nadragulyakivonat ölt meg több gyermeket. Mindezek ellenére a homeopátiás szereknek nincs számottevő közvetlen károsító hatása az egészségre. Nem úgy, mint például bizonyos méregtelenítő vagy lúgosító kúráknak, vagy a nagy dózisú vitaminterápiának. Pedig van, amelyik készítményt tudományos kísérletek és orvosi pecsétek hitelesítenek. „Nem ártana ellenőrizni, hogy nem anyagi érdek vezérelte-e a kísérletező kezet, hiszen igen nagy a kockázat: hiába írják rá a hatóságok miatt kis betűkkel, hogy csak kiegészítő kezelésként ajánlott, a páciensek azt hiszik, hogy ezek hatásos gyógyszerek” – fogalmaz Boldogkői Zsolt.
Mérgező sárgabarackmag rákra
A homeopátiánál veszélyesebb készítmények leginkább azok, amiket rákgyógyításra használnak. Komoly károkat okozott és okozhat az alternatív gyógymódként hirdetett sárgabarackmag, melyet gyakran most is úgy reklámoznak, hogy hatékony a rák ellen. A valóság azonban az, hogy cianidtartalma miatt mérgező lehet. Korábban többen estek áldozatául ennek a B17-vitamin néven hirdetett „csodaszernek”. A kaliforniai Ráktanácsadó Testület már 1963-ban javasolta a B17-vitamin betiltását, mivel több mint száz eset vizsgálata után sem bizonyosodott be, hogy valóban hatásos volna. Az USA-ban többeket börtönbüntetésre is ítéltek a népszerűsítése, forgalmazása miatt. Mégis vannak, akik máig hisznek benne. Sőt forgalmazzák is.
2015-ben például a HVG írt arról, hogy rákellenes, méregtelenítő hatásúnak mondott sárgabarackmagot is kínál L. Simon László akkori államtitkár vállalkozása. A lap szerint a cég a sárgabarack magjáról, amit amúgy csomagonként 1000 forintra áraztak be, azt állította, hogy rákellenes, méregtelenítő, tisztítja a májat és javítja a látást, valamint ökológiai gazdálkodásból származik. Ilyesmiket egyébként tilos ráírni az élelmiszerekre, mivel az állítások többsége nem is bizonyítható.
A cikk megjelenése után vizsgálat is indult. Érdekes, hogy akkor L. Simon annyit mondott: nincs is ügy, ugyanis a termék nem került forgalomba, a barackmagtörő berendezésük ugyanis soha nem működött. Sőt szerinte az egészhez semmi köze, ugyanis a cég a feleségéé. Ezt az állítást viszont Lázár János akkori miniszter cáfolta meg.
Nem más, mint placebo
Nem csak az emberek hiszékenysége a probléma, valahogy a törvények sem tudnak megfelelő gátat szabni a hatástalan szerek áramlásának. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) évek óta azért küzd, hogy végre változzanak az előírások. A betegek érdekében nemrégiben arra figyelmeztettek: újra kellene gondolni a szabályokat az alternatív medicina esetében. Közleményt adtak ki, mely szerint elengedhetetlen, hogy a terápiás eredményeket az alternatív medicina esetében is tudományos módszerekkel bizonyítsák.
Változás azonban lassan várható. Hiszen hiába bizonyították három éve, hogy a homeopátia nem hatékony, érdemi átalakítás azóta sem történt. A termékek gyógyszerként megjelölve jelenleg is kaphatóak, és – amint a tapasztalatok mutatják – gyógyszerész is ajánlja azokat. Pedig az ausztrál Nemzeti Egészség- és Orvostudományi Kutatóintézet (NHMRC) szakemberei 2015-ben már igazolták: az alternatív gyógymódként alkalmazott homeopátiás szerek nem hatékonyak egyetlen betegség kezelésére sem, vagyis pusztán placebóként funkcionálnak.
Börtönbüntetés és vasszigor kellene
„Rövid távon csak a törvényi szabályozás hozhat gyökeres változást. Meg kellene követelni a készítmények hatásosságának bizonyítását, illetve súlyosítani a büntetési tételeket, és nem csak felfüggesztett börtönbüntetéseket kiszabni a sarlatánokra. Az orvosok esetében etikai vizsgálatokat kellene indítani, ha ebben az üzletágban tevékenykednek” – indítványozza Boldogkői Zsolt.
Szerinte az MTA állásfoglalása akkor is jelentős eredmény, ha nem lesz hatása az alternatív szerekhez való hozzáállásban, sem törvényhozói, sem fogyasztó szinten. Bár valamilyen hatás azért mégiscsak várható, hiszen erőt adhat abban, hogy érdemes folytatni a harcot. Azt ugyanakkor nem hiszi, hogy Magyarországon a közeljövőben megváltozna a jogszabályi környezet ezzel kapcsolatban, és valószínűleg Európában és az USA-ban is hasonló a helyzet. Talán Ausztrália és Kanada, esetleg az Egyesült Királyság mutathat pozitív példát.
Kézrátételtől a lúgosításig
„Az, hogy egy vegyületből gyógyszer lehet-e, gyakran 15-20 év után dől el, addigra fejeződik be a kutatás és a vizsgálat. A probléma az, hogy az alternatív gyógyászati megoldásoknál ilyen nincs, az emberek pedig szeretnek hinni az egyszerű, könnyű megoldásokban. De ezek általában nem léteznek” – jelenti ki Fábián István, a Debreceni Egyetem tanszékvezetője, az MTA doktora, a tudomany.hu felelős szerkesztője.
Szerinte manapság divatos például az ájurvéda (hagyományos indiai) gyógyászat is, aminek hatékonyságát és hatásait nem látjuk. De vannak, akik a kézrátételben hisznek, mások pedig a hangok rezgésének tulajdonítanak gyógyító szerepet. Megjelent a lúgosító, savasító kúra is, amire egyébként Fábián István szerint egy egészséges szervezet esetében semmi szükség. A szervezet ugyanis nagyon pontosan állítja be a vér pH-ját, ha ez akár pár tizeddel elmozdul, az már nagyon súlyos egészségügyi következményekkel jár. Vagyis a lúgosításnak azért nincs sok értelme, mert a szervezet nem tud elsavasodni.
„Sajnos az is probléma, hogy ha közvetlen tragédia nem kapcsolódik egy bejelentéshez, akkor hiába jelzi valaki az illetékes hatóságoknál, hogy valószínűleg átverik az embereket, ebből ritkán lesz ügy.
Régebben az oxigénnel dúsított vízzel kapcsolatban tapasztaltam, hogy hiába tettem bejelentést 2004-ben a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél Debrecenben megtévesztés miatt, 3-4 hónapig semmi nem történt. Aztán mikor érdeklődtem, annyit mondtak, hogy Heves megye az illetékes, 3-4 hónappal később arról tájékoztattak, a Gazdasági Versenyhivatalnál van az ügy, de eredmény azóta sincs. Ennek oka az lehet, hogy komoly anyagi érdekeltségek vannak egy-egy ilyen termék forgalmazása mögött és a jogszabályok is hiányosak. Nincs lehetőség arra, hogy betiltsanak bizonyos dolgokat” – részletezi Fábián István.
Az oxigénnel dúsított vízzel egyébként ebben az esetben az volt a probléma, hogy a címkén azt állították: a termékben hétszer annyi oldott oxigén található, mint a csapvízben. Valójában azonban a mérésekből kiderült, hogy csupán másfélszeres oldott oxigénmennyiséget tartalmaz. Arról nem is beszélve, hogy a felbontás után a palackból rögtön kimegy az oxigén.
Bizonyíték? Minek az!
Érdekes tehát, hogy miközben a hagyományos medicinánál törvényes és társadalmi követelmény a hatékonyság és a biztonságosság bizonyítása, addig az alternatív medicina ez alól mentesül. Szinte minden ember ismeretségi körében akad legalább egy olyan példa, mikor a beteg elutasította a tudomány alapozta orvoslást, mert abban bízott, hogy a tisztítókúrák, teák és egyéb alternatív módszerek majd meggyógyítják. Végül nem így lett. Jó volna, ha csökkenne az ilyen esetek a száma. Ehhez azonban a betegekre is igen nagy szükség van. Kérdés, hogy a remény vagy a józanság az erősebb.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!