A Népszava munkatársa, Czene Gábor kikérte a Jobbiktól azokat a "szakanyagokat", amelyekért a párt összesen 51 millió forintot fizetett az Iránytű Intézetnek. Az iratok nyilvánosnak minősített részébe az újságíró belenézhetett, a körülményeket így írja le a március 4-i Vasárnapi Hírekben:
A Jobbik hivatalvezetője "a képviselői irodaház tárgyalójában egy órát adott az általában kivonatolt, olykor pusztán
a tartalomjegyzékre szorítkozó anyagok tanulmányozására. Végig jelen volt a frakció egyik munkatársa.
A lehetőségek függvényében a dokumentálás engedélyezett volt, másolat készítéséhez a párt nem nyújtott technikai segítséget. A frakció munkatársa közölte, hogy egyetlen papírlapot sem szabad kivinni a tárgyalóból. Ehhez tartotta magát. Pedig az egyik kutatási anyag kivételesen nemcsak teljes terjedelmében, hanem – nyilván tévedésből – két példányban is szerepelt a bemutatott csomagban."
Czene Gábor teljes cikke "Jobbikos variációk titkolózásra" címel jelent meg a friss VH-ban.
"A Fideszt majmolja a Jobbik – legalábbis akkor, ha közpénzek felhasználásáról van szó. A radikális párt mintegy 51 milliónyi adóforintot költött kutatásokra, tanulmányokra, amiket kitartóan igyekszik rejteni. Azért sikerült belenézni a „titkos dokumentumokba”."
- Akadt olyan hónap, amikor háromszor is milliós megbízásokat fizetett ki a Jobbik parlamenti frakciója az Iránytű Intézetnek
- A közpénzből rendelt elemzésekre és kutatásokra tavaly összesen több mint 50 millió forintot költött a jobbikos képviselőcsoport
- Az anyagok nyilvánosságát a párt korlátozza, mondván, hogy azokat a „jövendő kormányprogram” megalkotásához kívánja felhasználni
"Jobbikos variációk titkolózásra" - a teljes cikk a friss VH-ban jelent meg.
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és most a nyitva tartó árusoknál a hétvégén és a jövő héten is, péntekig megvásárolható. Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!
Háttérinformációk Czene Gábor beszámolójából, VH március 4.:
Inkább a háttérmunkát szereti
„Intézetünk 2011-ben azzal a céllal alakult, hogy a politikai és gazdasági folyamatokat újszerű szemléletmóddal, nemzeti konzervatív aspektusból kutassa, elemezze. Tevékenységünket szigorúan szakmai alapokon, legjobb tudásunk szerint kívánjuk folytatni” – így kezdi a bemutatkozást honlapján az Iránytű Intézet. A cég alapítóját és ügyvezetőjét, Forrai Richárdot korábban a Direkt36 részletes cikkben mutatta be. Az oknyomozó portál szerint Forrai az egyik legfontosabb ember a Jobbik környezetében, Vona Gábor egyik legközelebbi bizalmasa. Nem tagja ugyan a pártnak, de kiemelkedő szerepet játszott abban, hogy az országos politikába 2009-ben hirtelen berobbant Jobbik egy szervezetlen radikális mozgalomból sok szempontból professzionálisan működő politikai erővé vált. A Direkt36 többek egybehangzó állítására hivatkozva azt írta, hogy a komoly anyagi befolyással is bíró Forrai Richárd nem akart parlamenti képviselő lenni, jobban szereti a háttérmunkát.
Pártra szavaztak, nem elnökre
Bármennyire szelektálta a Jobbik az Iránytű Intézettől kapott felmérések és elemzések tartalmát, a nyilvánosságra hozott anyagokban is maradtak érdekességek. Az intézet tavaly nyáron tette közzé, hogy vizsgálata szerint a Fidesz szavazóinak 77 százaléka akkor is a Fideszre voksolna, ha a kormánypárt nem Orbán Viktor vezetésével indulna a választáson. „Megdőlni látszik az a tézis, hogy Orbán Viktornak nincsen alternatívája a Fideszen belül” – olvasható az adatok elemzésekor. Most derült ki, hogy a felmérés részeként az Iránytű Intézet ugyanebből a szempontból megvizsgálta Vona Gábor jobbikos pártelnök helyzetét is. Az eredmény szerint ilyen tekintetben nincs különbség a fideszes és a jobbikos vezető között: a Jobbik szavazóinak több mint háromnegyede továbbra is erre a pártra szavazna, ha nem Vona lenne az elnök. A jobbikos szavazók 88 százaléka amúgy nem tudta beazonosítani a Jobbik elnökének személyét.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!