„Hiszem, ha látom” – kommentálta Berencsi György virológus brit tudósok bejelentését, miszerint kifejlesztették az egyszerre több influenzatörzs ellen is hatékony vakcinát. A Guardian cikke szerint az új oltóanyag nem a vírus felszíni burkán lévő fehérjéket támadja, mint a hagyományos vakcina, hanem a vírus belsejében lévőket.

 

A dolog lényege, hogy a belül található hat fehérje igen hasonló a különböző influenzatörzseknél, és kevésbé hajlamos mutálódni, ami azt jelenti, hogy egy ilyen típusú vakcinát nem kellene évről évre az újonnan megjelenő vírusváltozatokhoz igazítani. A hagyományos influenza elleni oltások arra késztetik a szervezetet, hogy antitesteket termeljen a vírus ellen, míg az új eljárásban a sejtölő T-sejtek termelődését fokozzák, amelyek a fertőzött sejteket azonosítják és pusztítják el. A kísérletek során 22 egészséges önkéntest megfertőztek influenzával, miután a csoport egyik felének beadták az új oltóanyagot. A beoltott alanyok közül sokkal kevesebben kapták el a betegséget, mint azok közül, akiket nem védett a vakcina. Ha a kísérletek ugyanilyen jól folytatódnak, úgy nem lesz szükség évenkénti oltásra, és az is elképzelhetetlen lesz, hogy a vakcinából hiány vagy éppen túltermelés lépjen fel – nyilatkozta dr. Sarah Gilbert, a kutatócsoport vezetője.

Berencsi György lapunknak el­­­mondta: nem ez az első alkalom, hogy ezzel a módszerrel próbálkoznak a külföldi kutatók. Ő azért nem tartja megoldásnak a vírusok belső burkában lévő fehérjéket támadni, mert ezek is évről évre változnak, és még ha hatásos lenne is egy darabig az oltóanyag, a vírusok rövid időn belül szereznének maguknak olyan gént, ami ellen már nem hat a készítmény. „A H1N1-es vírusban például még megtalálható az 1918–19-ben világméretű járványt okozó spanyolnátha vírusnak három belső komponense is, mindamellett, hogy egy teljesen új, mutálódott törzsről van szó” – magyarázta a szakember, majd hozzátette: ez egyben okot ad arra is, hogy miért nem az idősek a legveszélyeztetettebbek járvány idején. „Akik életük során többször fertőződtek már meg az influenza különböző változataival, azok nagyobb védettséget élveznek a jelenleg veszélyes A és B törzsek ellen is.” A virológus szerint, ha csak annyit el tudnánk érni, hogy az évenkénti oltások helyett, 3-4 évente kelljen vakcináért folyamodni, már sokkal előrébb tartanánk. De sajnos szkeptikus a britek kutatását illetően, hiszen ezeknek a védőoltásoknak csak a tesztelési ideje legalább 2 év, és eddig nem volt még példa arra, hogy végül engedélyezték volna a piaci forgalomba hozatalt.

Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint Magyarországon az eddig 18 halálos áldozattal járó influenza lassabban ugyan, de még terjedőben van. A héten 400 influenzás került kórházba és 3 százalékkal emelkedett a háziorvosukhoz fordulók száma. Több mint 70 kórházban van teljes vagy részleges látogatási tilalom. Főként az új influenza vírusa okozza a megbetegedéseket, szakértők szerint azonban nem kizárt, hogy a várhatóan jövő héten tetőző járvány második felében a B vírus lesz majd a meghatározó. Az influenza elleni vakcinakészlet a fertőzési „szezon” végéig kitart.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!