„Csak csatát veszítettünk, háborút még nem. Az első harcot elbuktuk, de nem adjuk fel, nem engedjük, hogy kizökkentsék, visszaállítsák az időt. Nem akarjuk, hogy a gyermekeink képmutatásban, hazugságban nőjenek fel, mást halljanak az iskolában, s mást otthon. Döntsenek ők arról, akarnak-e misére járni, hittant tanulni, vagy sem."
„Normális dolog ez, ha hiányoznak a hitoktatásról, vagy rosszul vetik a keresztet, kirúghatják őket az iskolából, tanároktól azért válnának meg, mert rossz a pedigréjük, nem hívők, lelkiismereti okból nem járhatnak templomba, vagy úgy vélik róluk, nem képesek katolikus szellemben oktatni?”
Melkvi Csillát, a civil kezdeményezés vezetőjét Kecelen hallgatjuk, ott, ahol látszólag minden békés, idilli, festővászonra kívánkozna, csak éppen hónapok óta a „fazekak alatt” fortyognak az indulatok, és nem fogy a gőz. Egy márciusi cikk csapta ki a biztosítékot, amelyben a kalocsai-kecskeméti érsek, Bábel Balázs arról szólt, történelmi időket élünk, szeptembertől a keceli Arany János Általános Iskolát is katolikus egyházi irányítja.
Kikerekedett a hírre a keceliek szeme. Skála nincs, ami mérhetné, de itt sem erősebb, vagy gyengébb a hit, mint az országban másfelé. Ma még túl sokan itt sem terelgetik a gyerekeiket hittanra, a misék alatt is kényelmesen elférnek a templomban a hívek. Hirtelen megnőtt volna az igény a hitoktatásra, kérdik, mert kíváncsiak. Ugyan már, felelik rögtön, mert tudják, országos tendencia ez. A megszorult önkormányzatok, ha nem sikerül kigazdálkodniuk a költségeket, csődtől menekülve így szabadulnának az iskoláiktól. Felajánlják azokat az egyházaknak, ők pedig többnyire élnek a lehetőséggel.
Miért is ne? Az oktatás közügy, a gyermekek szellemi pallérozása szent kötelességük, ráadásul miben van az nekik? Van ráció az elképzelésben: az 1997-ben aláírt vatikáni szerződés értelmében, amit pikáns módon még Horn Gyula írt alá, az önkormányzati iskolák működési költségeinek egy részét a fenntartó településük fizeti, míg az egyháziakét az állam állja. Volt, ahol a döntés, az iskola egyházi kézbe adása indulatokat, politikai vihart kavart, és akadt, így a közeli Soltvadkerten is, ahol az emberek csak bólintottak, hogy rendben, majd meglátjuk, mi lesz. Mi bajuk lehet ebből? Hanem Kecelen némi döbbenetet váltott ki a döntés, már csak azért is, mert ez az egy általános iskolájuk van, s még a jól tájékozattak sem hallottak arról, hogy ez a lépés akár a távoli tervek között szerepelne. Arról nem szólva, büszkék is az iskolájukra, jó munka folyik ott, ráadásul 380 millió forintos uniós támogatással, több tízmilliós állami kiegészítéssel, néhány éve újult meg. A rend kedvéért azért futottak néhány tiszteletkört, a hír után májusban több közmeghallgatást is tartottak, avat a részletekbe a civil kezdeményezés vezetője.
– Ott voltam, megszámoltam, összesen 267-en vettek részt ezeken. Azt kérdi, mitől az érdektelenség? Hogy jöttek volna többen, bár televíziónk, havilapunk van, évi 15 milliót költünk rájuk, egy hang, egy sor nem jelent meg erről. Csak a suttogó propaganda működött, egymásnak telefonáltunk, hallottad, délután iskolaügyben fórum lesz, ráértek, eljöttök? De aki eljött, az se kérdezett semmit, a pedagógus az állását féltette, a szülő a gyermekét, hitte, ha kérdezget, ha akadékoskodik, majd a gyerekkel tolnak ki. Ezt úgy kommentálni, hogy a szülők többsége egyetért az iskolaátadással, több mint különös. Naivan aláírásokat kezdtünk gyűjteni, hogy népszavazással akadályozzuk meg az iskola egyházi kézbe adását. Miért volt ez naiv tett? Azóta birtokunkba jutott egy egyházi, pecsétes papír, amiben március végi határidőt szabtak. Azt írták, ha addig megegyeznek, átveszik az iskolát, egyébként ajánlatuk tárgytalan. Gondolom, lemutyizták, csendben megállapodtak, minden, ami utána történt csak kutyakomédia volt. Egyébként is lehetett volna esélyünk? Bár a feltett kérdésekről a helyi lap hallgatott, azt azért megírta, úgy kétmillióba kerülne a népszavazás. Spórolni kell, minden forintnak helye lenne, a polgárok fele biztosan nem jön el voksolni, akkor meg minek erősködni, érveltek. Bár pedagógushoz és rokonaikhoz nem mentünk, nehogy emiatt később bajuk essen, 404 aláírás összejött. Hétszáz iskolás van, ez azért nem rossz arány. De kifutottunk a határidőből, eldőlt, nem lesz népszavazás. A testület hat-egy arányban döntött, az iskolát az egyháznak átadja. Mi azért keressük további a törvényes lehetőséget, a remény hal meg utoljára, és ki tudja, hátha…
Okosabbak ott sem leszünk. Sok még a kérdőjel, folyik az egyeztetetés, felelik. Az új igazgató, Solti Kálmán ugyan nem tiltotta meg a nyilatkozatot, végtére ő demokratikus ember, a nyilvánosság híve, csak annyit kért, az iskola ügyeiről az nyilatkozzon, aki legtöbbet tudja, az pedig, ha jól hüvelyezzük ki a kérés lényegét: éppen ő.
Solti a kiskőrösi gimnázium igazgatója volt, úgy gondolta, onnan nyugdíjazzák, amikor Bábel érsek felkérte, csináljon rendet Kalocsán. Két éve ráment, de rend lett, itt is ez a cél, mondja.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!