Az optimisták abban bíztak, megoldódik a magyar filmesek helyzete: a megajánlott 3,5 milliárd forintot azonban Orbán Viktor nem hagyta jóvá. A csőd immár reális veszély. Szomjas György, a Magyar Filmművész Szövetség főtitkára is aggódik.

 – Nem tudjuk, mi lesz így. Jövő kedden ül össze a választmányunk – mondta a főtitkár.

– Mit tudnak az alapítvány tartozásairól?

– Az 5 és 8 milliárd Ft közötti adósságállomány egy része filmekben áll, amit még nem számoltak el, másik része a producereknél van, amiért az MMKA kezességet vállalt. Ez az adósság egyfajta befektetés volt, amiből filmek készültek – tehát ezt nem lopták el. A legfontosabb, hogy van egy 2013-ig szóló szerződés, amit az előző kormánnyal kötött az MMKA, és amit ez a kormány sem mondott fel. Ez 25-26 milliárdot foglal magában, amiből 6 milliárd van előirányozva jövőre. Ebből törleszteni lehetne az adósságot. Az MMKA – átalakul vagy sem – képviseli a folyamatosságot, s létkérdés, hogy ez ne szakadjon meg. Ez egy komplex rendszer, amit évek alatt a magyar filmszakma állított talpra, állandó kontrollal, dialógust folytatva minden érintettel.

– Csak pletyka az Andy Vajnának ígért 2 milliárd, hogy „újjászervezze” a magyar filmszakmát?

– Nyilván minden kormánynak lehetnek speciális céljai. Andy Vajna más világot képvisel, aminek egy részről örülnénk is, mert új színnel gazdagodna a magyar film, de az fontos, hogy ez ne az egész magyar filmstruktúra rovására történjen. Nem tudjuk, kinek szánják azt az összeget.

– Mire elég az MMKA-nak szánt 1 milliárd forint?

– Gyakorlatilag semmire. Az állandó költségeik kétszer ennyit tesznek ki: nemzetközi tagdíjak, kamatok, filmforgalmazás, amiket nem lehet alkalmilag támogatni. A filmgyártási költségek ezen felül vannak. Ezért 4-4,5 milliárd az, amivel a működés és a gyártás is minimális szinten biztosítható. De ha az állandó költség felét kapják csak, az a forgalmazás és a produceri működés teljes csődjét jelenti. Csődhullám várható azon túl is, hogy a gyártás leáll. A fiatal, tehetséges rendezők, akik nemzetközi koprodukcióban készítenek filmeket, kiesnek és a megszakadt kapcsolatot évekbe telik újraépíteni. A filmtörvény kimondja: a főtámogató az MMKA, és az egész támogatórendszert az EU-val kell egyeztetni. Ennek része az a 20%-os adókedvezmény, amiért idejött például Angelina Jolie és Brad Pitt forgatni. Ebből nagyon komoly bevétele van az államnak. Ha ez megbillen, az egész rendszer borulhat: munkahelyek, egzisztenciák ezrei veszhetnek el.

– Mit ígért az új kormány?

– Szövetségünk delegációja találkozott Szőcs Géza államtitkárral. Azt kértük, bármilyen átalakítás csak a szakmai szervezetek közreműködésével, konzultációjával történjen. Erre kaptunk is ígéretet, ám mintha elaludt volna az ügy. Nem gondolták végig, hogy milyen következményei lehetnek, ha támogatás nélkül marad a szakma. Már most olyan nemzetközileg is elismert alkotók nem rendezhetnek, mint Pálfi György, Fekete Ibolya, Bollók Csaba.

– Lesz Magyar Filmszemle?

– Közgyűlésünk úgy határozott: mindenképpen megrendezzük februárban. Lehet, hogy „fapados” lesz, de 17 játék- és 150 dokumentumfilmet, amik még a régi rendszerben készültek, be akarunk mutatni. Az MMKA áprilisban rendezné a szemlét, ám erről nem egyeztettek velünk. Az uniós elnökség idején nem csak a magyar filmnek árta­na, ha elmaradna a rangos rendezvény.

 Kőrösi Zoltán, az MMKA elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: jelenleg egy fillér sincs a kasszában. – A Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz fordultunk 70 millió forintos segítségért. A hírek szerint a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri alapból támogatja majd a Magyar Filmszemlét, de nem tudjuk, mekkora összeggel. Nem látom realitását, hogy február elején meg tudjuk rendezni a Magyar Filmszemlét. Ha a Magyar Filmművész Szövetségnek sikerül összehoznia, akkor mi áprilisban nem fogunk még egyet.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!