Az etnikai viszálykodás az élet velejárója, a szexuális identitást is veszély fenyegeti, a rendszerváltás pedig egyedül a Fidesz győzelme – a Telegraph interjút készített a miniszterelnökkel.
A tekintélyes konzervatív brit lap internetes oldalán közölt összefoglaló felidézi a kormányfő politikai karrierjének korai éveit, első miniszterelnökségét, és az ellentmondásos másodikat, amelynek kapcsán elhangzik a kérdés: „A nagy liberális szabadságharcos eltűnt? Fennáll a veszély, hogy tekintélyelvű, erőskezű vezetővé válik, országa Vlagyimir Putyinjává?” Orbán Viktor az újságírót is meglepve azt válaszolja: a kockázat megvan, azonban az kisebb, ha Magyarország gazdaságilag sikeres. Majd arról beszél, hogy a körülmények megváltoztak, mert 200 évig a magyarok legfőbb motivációja a Nyugathoz történő felzárkózás volt, és a válságig ő is azt hitte, hogy ezt csak úgy lehet elérni, ha egyre szorosabb Európa uniója, de már úgy gondolja, függetlenként sikeresebbek lennének a tagállamok. „A nemzeti szuverenitás egyre fontosabb számomra. A kulcskérdés az: ki kormányoz minket?” – magyarázza Orbán, mondván: ezért támogatja a brit miniszterelnök erőfeszítéseit az európai szabályok módosítására; „szükségünk lenne egy új alapszerződésre”. Orbán „ostobaságnak” nevezi a régi választ, mely szerint a nyugatiak mindent jobban csinálnak, és hogy vannak dolgok, amiket fent kell tartani a civilizáció érdekében: „szomorú lenne megválni a vallásos hittől, a nemzeti identitástól, a családtól, sőt a szexuális identitástól is. Nem ez a szabadság” – fogalmaz, hozzátéve: Európában már egyes iskolákban felmerült, hogy a gyerekeket „nem lányként vagy fiúként kell nevelni, hanem úgy, hogy majd később válasszák meg szexuális identitásukat” és „néhol külön öltözőjük van azoknak, akik nem tudják, hogy kik is ők”.
Azokra a vádakra, melyek szerint régi nemzetiségi, területi indulatokat szít fel a térségben, és ő is felelős lehet „a fasisztoid Jobbik” felemelkedéséért, úgy reagál: „az idegengyűlölet veszélyes, ám a patriotizmus jó dolog”, és az etnikai viszálykodás, amely gyakran területi kérdésekről szól, „Kelet-Európában az élet velejárója”. „Hogy élünk ezzel együtt?” – kérdezi: „a megoldás az, hogy nem hazudunk”. Orbán szerint Európa problémái abban gyökereznek, hogy „a kommunisták soha nem szenvedtek teljes vereséget”. A kommunista örökség és a radikális liberálisok házasok, és ezt az európai emberi jogok tanában véli felfedezni, valamint az Európai Bizottságnak a tagállamok kulturális és alkotmányos egységesítésére irányuló kísérletében. Orbán felidézte az 1980-as évek végének nehéz időszakát, amikor „az akkoriban még apró Fidesz” a szovjetekkel, a szakszervezetekkel, „a milíciákkal” és az államapparátussal állt szemben. „Be voltunk kerítve, és győztünk. A mostani kockázat (az akkorival) összehasonlítva – semmiség, smafu” – idézi Orbán Viktort a The Daily Telegraph.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda szombaton közölte: a Telegraph lerövidítette és ezáltal félreérthetővé tette az interjú bizonyos részleteit. Szerintük csak a brit riporter „putyinozik”, a miniszterelnök válaszában általános jelleggel arról beszél: ha gazdasági értelemben a jövőben sikeres tud lenni Magyarország, sokkal korlátozottabb a veszélye és kisebb a kockázata annak, hogy valaki a nyitott világ felé fordulás helyett „nemzeti erős emberként nem tisztelné a szabadságot”.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!