A most megjelent „100 leggazdagabb magyar” kiadványból ugyan kiderül, hogy a rendszerváltáskor erős pozícióban lévő, 25 éve „vastagodó” vagyonembereket nem lehet beelőzni (egyelőre), de a lista mintegy 14 százaléka (praktikusan minden hetedik) új oligarchákat sorol. Azaz az Orbán-rezsim kineveltjeit – zömük ugyanis olyan területen kaszál, amit az állam dominál. Nem véletlen, hogy ezeket a szektorokat igyekeznek kivonni a nyilvánosság kontrollja alól.

 
 
 

Példának okáért az infrastrukturális beruházások (lásd vasúti pálya, kikötő, autóút stb.) általában 85 százalékát az EU állja. Eddig Simicska Lajos vitte el a projektpénzek nagy részét, ám mióta háborúban áll a miniszterelnökkel, „többszereplős” lett a közbeszerzési verseny. (Azért Orbán egykori szobatársát kár félteni, a 9. helyre elég 83 milliárdot halmozott fel – igaz, a tavalyi hadi esztendőben csak 10 milliárddal növelhette vagyonkáját.) Orbán bázisemberei közül a Dunaaszfalt Zrt.-t irányító Szíjj László lett a „közútpiac” meghatározó szereplője: 4 milliárd többletet termelt egy év alatt, így 27 milliárdos vagyona 26. helyre jogosítja. Szintén az infrastruktúra-építésben jeleskedik Orbán két kedvence: Garancsi István és Mészáros Lőrinc. Ők egymás sarkát tapossák: 24 milliárdjával Garancsi a 30., míg 23,8 milliárdjával az egykori gázszerelő a 31. Az energiaiparban – az üzletág szerződései automatikusan öt évre titkosak lennének – többek között Lakatos Benjámin található meg. A MET tulajdonosa 13 milliárdot „ér” az 59. helyen. A semmiből kapásból a 16. helyre berobbant András (egykori Andy) Vajna. 44 milliárdos vagyonát ő is állami emlőkön (szerencsejáték és adóforintokból működő média) hizlalta ekkorára.

Ám az oligarchákat hiba lenne kizárólag pénzben mérni. A kormányzat mindenhatóságát hirdető rendszerben célszerű a vagyont és a befolyást együttesen figyelembe venni. Márpedig a befolyás sorrendben Vajna András, Garancsi István és Mészáros Lőrinc egyre jön fel, míg például Habony Árpád, Pintér Sándor vagy Varga Mihály szép lassan gyengül. És ennél a pontnál joggal merül fel a kérdés: mi okozhatja, hogy egy gázszerelőből lett falusi polgármester az országban a 10. legsúlyosabb szavú ember. A válasz vélhetően az, hogy nem önmagát, hanem Orbán Viktort tisztelik benne. És ez a megállapítás igaz Garancsira, Vajnára, Szíjjra is.

Ilyen hatalomkoncentrációt senki sem képes felmutatni. A leggazdagabb magyarok között csak két politikai prominensnek vannak támogató oligarchái. Az egyik Matolcsy György jegybankelnök, akinek unokatestvére 18,5 milliárdos vagyonával a lista közepén ül.

A másik a Miniszterelnökséget irányító Lázár János, akinek „embere”, Sánta Ferenc, a dohányipari nagyvállalkozó 7,2 milliárdjával a 98. helyet foglalhatta el. Igaz, pártbéli ellenlábasai azt mondják, még egy milliárdosra, nagybátyjára, Gyapjas Károlyra is számíthat Lázár. És ugyanők állítják, éppen emiatt hiányzik egy oldal a napi.hu kiadványából. A felsorolásból ugyanis majd egy tucatnyi vagyonember kimaradt, ők a 137-138. oldalra kerültek volna. És társaságukban ott szerepelt Lázár imént említett rokona is. Csakhogy politikai és tulajdonosi unszolásra állítólag eltávolították a Lázár-rokont: mivel az újranyomásra már nem volt idő, hát kitépték. A hiányzó neveket utólag közzétették – egyvalakit kihagyva. Ez azonban csak egy magát erősen tartó pletyka, a hivatalos mondás a kiadóé: miszerint egy elrontott hirdetés miatt került ki az oldal.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!