Amikor az 1970-es évek elején a világpolitikától elszigetelt Kína és az Egyesült Államok között megkezdődtek a tárgyalások, a kommunista rendszer éppen heves kampányt folytatott Konfuciusz tanai ellen. Negyven évvel később Kína a világ második legerősebb gazdasága, a nemzetközi kapcsolatok megkerülhetetlen szereplője, és a Kr. e. 6. században élt filozófusról is gyökeresen megváltozott a Kommunista Párt véleménye: az ő és kortársai tanításainak alapján alkotnak elméletet Kínának a világban betöltött szerepéről.

 

A kínai vezetés számára presztízskérdéssé vált, hogy kidolgozzák saját elméletüket a világpolitikáról. Ehhez az alapot a kínai filozófia klasszikus korszakában kialakult tienxia fogalmában találták meg. A szó jelentése „minden, ami az ég alatt van”, azaz maga Kína, melyet a legenda szerint egy kis állam uralkodója egyesített még az ősidőkben. Csou herceg titka abban rejlett, hogy nem erőszakkal, hanem erkölcsi és politikai példamutatással alapította meg a „mennyei birodalmat” a Földön. Ez a hagyomány központi szerepet kapott Konfuciusz tanításaiban is, amely a jóindulatot, erkölcsös magatartást és állandó tanulást hirdette.

A ma reneszánszát élő tienxiát, ha a nyugati politikaelmélettel akarjuk magyarázni, akkor a világkormányzat és globális harmónia utópiájaként foghatjuk fel. Motívumai megjelennek Hu Csin-tao elnök „harmonikus társadalom” elméletében is. De a pekingi olimpia „Egy világ, egy álom” jelmondata is a „puha erő” hagyományára utal. A Csin-korszak előtti gondolatok segítségével a nemzetközi kapcsolatok tudományának kínai iskolája alakulhat ki.

Az elmélet még nem forrott ki, de a pragmatikus vezetés már terjeszti a kínai kultúrát, nyelvet és gondolkodásmódot. A „puha erő” jegyében 2004-ben nyitották meg az első Konfuciusz Intézetet az üzbegisztáni Taskentben. Ma 64 országban mintegy 700 Konfuciusz Intézet dolgozik azon, hogy a nyelvoktatással megismertesse és megszerettesse a kínai kultúrát a világgal.

Budapesten 2006-ban nyílt meg az első ilyen iskola. Idén Magyarországon rendezték a Konfuciusz Intézetek éves konferenciáját, és a kínai vezetés már utalt rá, hogy a kelet-európai regionális központot is a magyar fővárosban hoznák létre.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!