Változatlanul számtalan rejtély övezi az állítólagos morfin-túladagolás ügyet – a Fővárosi Önkormányzat Uzsoki Utcai Kórháza, mint azt az intézményt képviselő Magyar György ügyvéd lapunknak elmondta, már megtette a feljelentést ismeretlen tettes ellen okirattal és különleges személyi adatokkal való visszaélés, hamis vád, rágalmazás és a jó hírnév megsértése miatt.

 
Fordulatok az Uzsoki kórházat ért eutanáziavádak ügyében

A kórház fül-orr-gégészeti osztályáról eltűntek a 2005-2007 között végstádiumban lévő 46 daganatos betegről, elhunytakról készült dokumentumok: kórlapok, jegyzőkönyvek, protokollok. Feljelentést tettek az ellen a korábban egy ideig az intézményben dolgozó orvos ellen is, aki az idén áprilisban dr. Márkus Attila néven egy szaklapban cikket írt – az intézményt név szerint nem említve – az állítólagos túladagolásról, vagyis a törvényileg tiltott kegyes halál, az aktív eutanázia gyakorlásáról. 

Mint lapunk értesült róla, a rendőrség pénteken a nyomozás közben előállított és kihallgatott egy azonos nevű, ám a feljelentettnél évtizedekkel idősebb, igen tekintélyes neurológus-pszichiátert. A feljelentett 39 éves férfi általános orvos, soha nem tett szakorvosi vizsgát. Egy nevét elhallgatni kérő egykori munkatárs a VH-val közölte: egészen bizonyos abban, hogy a korábbi, csupán rövid időn át, negyedévenként meghosszabbított munkaszerződéssel a kórházban dolgozó Márkus Attila fellétezhetően bosszúból vitte el az iratokat, amelyeknek a hiánya most nehezíti a kórház dolgát. Szakértők lapunknak elmondták, hogy a gyanúba került orvosok és ápolónők elemi érdeke volt e kartonok precíz kitöltése és megőrzése. Feltételezések szerint a cikkíró Márkus külföldön tartózkodik. 

Márkus cikkének története önmagában is igen rejtélyes, miután állítólag már hónapokkal a közlés előtt felbukkant a Lege Artis Mediciane szakmai folyóirat szerkesztőségében, és nem cáfolt állítások szerint eljutott Jávor és Szócska államtitkárokhoz, majd a Sótonyi professzor vezette Egészségügyi Tudományos Tanácshoz. Annyit lehet tudni, hogy állítólag két hónappal ezelőtt a folyóirat főszerkesztőjénél, Kapócs Gábornál érdeklődött a rendőrség a cikk ügyében.

A lapunk által megkérdezett orvosok és szakértők, szinte egybehangzóan azt állították, hogy a médiában megjelent vádak legfeljebb pánikkeltésre alkalmasak a szakmai viták helyett. Az egészségügyi dolgozók szakszervezete (EDDSZ) közleményében felszólította az egészségügyi államtitkárságot, utasítsa vissza azt a vádat, mintha a magyar egészségügyben sorozatgyilkosok dolgoznának.

Dr. Márkus Attila „Szándékos morfin­túladagolás Magyarországon” című cikkében azt állította, hogy tapasztalatai szerint, amikor látni lehetett, hogy a beteg két-három héten belül meghal, morfin­túladagolással meggyorsították a halál bekövetkeztét. Márkus azt írja, hogy „felmentését” kérte az ilyen helyzetek alól. Egykori kollégái szerint azonban sohasem kapott ilyen feladatot. „Nem eutanáziáról, hanem palliatív szedációról, vagyis a szenvedéssel élő betegeken, szenvedésük csillapítása érdekében véghezvitt mély altatásról beszélhetünk, de nem mindegy, hogy ezt hogyan hajtják végre” – nyilatkozott lapunknak dr. Kovács József bioetikus, aki szerint ezt az eljárást is csak a beteg beleegyezésével, szigorú feltételeknek megfelelve lehet alkalmazni.

A legfontosabbnak azt tartotta, hogy „a történtek a ’60-as évekre jellemző felfogást tükrözik, amikor az orvos döntött a betegről, annak megkérdezése nélkül". Azt is hangsúlyozta, hogy a mindennapi gyakorlatban felmerülő etikai problémákról többet kellene beszélni, fórumokat teremteni ezek megvitatásához is. „Semmi­képpen sem a gyengeség jele, ha egy orvos ilyenkor segítségre szorul. Pontosan a lelkiismeretes orvosoknak vannak lelkiismereti problémáik. Ahhoz, hogy kialakuljon az őszinte párbeszéd, megfelelő etikai fórumokat kellene teremteni” – jelentette ki dr. Kovács József, megjegyezve, hogy a szerkesztőség alaposan megvitatta a cikk megjelentetését.

Funk Sándor, a budapesti Nyírő Gyula kórház főorvosa szerint a daganatos betegek kínzó fájdalmának csillapítása világszerte probléma. „A morfin fájdalomcsillapító hatása azonnali, rendkívül erős, a beteget nem csupán a szenvedéstől kíméli meg, hanem bizonyos kórképekben a fájdalom megszüntetésével a fenyegető keringési sokkot is kivédi.

Nélkülözhetetlen. De öl is, ha túladagolják.” A főorvos szerint a hatásos és halálos adag közti különbség igen csekély, ezért az orvosok csak szigorú adminisztráció és feltételek mellett adagolhatják. Ráadásul a morfinra „pillanatok alatt tolerancia fejlődik ki, és a szer igényelt mennyisége (de a halálos dózis is!) akár a két nagyságrendet – tehát a minimális dózis több százszorosát – is elérheti.”

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!