Péntek reggel az ország számos iskolájában tartottak kétórás figyelmeztető sztrájkot a pedagógusok, amellyel egy időben fekete ruhás szolidaritási demonstrációt szerveztek a Sándor Mária vezette egészségügyi mozgalom képviselői és támogatóik. Ezért a tiltakozás színe sok helyen a kockásból feketébe váltott, a közösségi oldalakon mind a kórházakból, mind az iskolákból feketébe öltözött tiltakozók képei jelentek meg, az akció mégis csendesebbre sikerült, mint a két héttel ezelőtti polgári engedetlenség. Bár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Tanítanék Mozgalom által szervezett tanártiltakozás során a két héttel ezelőtti egyórás eseményhez hasonlóan több iskola elé kivonultak a tanárok és a diákok, a demonstráció kevésbé volt átütő. Ennek egyik oka, hogy Palkovics László államtitkár a héten nem is annyira finoman megfenyegette a sztrájkolókat, amikor azt mondta: munkajogi következményekkel nézhet szembe, aki kimegy az iskola területéről, így a legtöbben inkább kerítésen belül demonstráltak vagy szüntették be a munkát.

 
Tüntetők a budapesti Teleki Blanka Gimnázium előtt - Fotó: Németh András Péter

 Bár a legtöbb helyen a bent dolgozóknak megtiltották a részvételt, néhány látványos megmozdulás mégis kijutott a falak közül. A fővárosi Bornemissza Péter Gimnázium tanulói és tanárai például egy felüljárón kiáltozva, integetve követeltek jobb oktatást.

A Berzsenyi Dániel Gimnázium elé sokan kivonultak vállalva a kockázatot, a VI. kerületi Szinyei Gimnáziumban a diákok közel fele az udvarra vonulva tiltakozott. De még a Pukli István által vezetett Teleki Blanka Gimnáziumban is inkább az épületben maradtak a tanárok és tanulók, az utcán csupán a támogatók gyülekeztek. Pontos adatok a tiltakozók számáról lapzártánkig nem láttak napvilágot, de könnyen lehet, hogy a „láthatatlanság” ellenére valójában sok iskolában zajlott valamilyen demonstráció és a puskaport sok helyen a jövő szerdai egész napos sztrájkra tartogatják. Mendrey László, a PDSZ elnöke az akció után a Vs.hu-nak azt nyilatkozta, hogy a kormány minden erejével igyekszik ellehetetleníteni a legális munkabeszüntetéseket. „Szinte már csak azt nem írták elő nekünk, hogy kötelesek vagyunk tanítani a sztrájk közben. Vállaltuk, hogy bent leszünk az intézményben, vállaltuk, hogy vigyázunk a gyerekekre, mindent elvállaltunk, hogy demonstrálhassunk, hogy felhívjuk a figyelmet a problémákra” – mondta az elnök, akinek iskolájában a 600 gyerek nagyrésze be sem ment a reggeli órákra.

Az egészségügyben is mindent megtettek,
hogy kifogják a szelet a tiltakozók vitorlájából,
több helyen megtiltották a nővéreknek
és orvosoknak, hogy csatlakozzanak és
péntek reggelre több kórházról is eltűntek
a Sándor Mária csapata által kitett fekete
szalagok. Ennek ellenére az esemény Facebook-
oldalára több helyről érkeztek képek,
például a miskolci kórház pszichiátriájáról,
a debreceni klinikákról, a SOTE neurológiai
klinikájáról, a szentesi Bugyi István kórházból.
Sándor Mária úgy tudja, hogy a fővárosban
tiltakoztak a Szent János és Szent Imre,
a Péterfy Sándor utcai kórházakban és a Klinikáknál
is. Vidéken Szekszárdon, Pécsett,
Szegeden, Ózdon és Ajkán is tartottak akciót.

A fekete ruhás és kockás nap reggelén
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős
államtitkár az M1-en úgy nyilatkozott, a jövő
heti bérrendezésről szóló megbeszélésen
valószínűleg meg fognak tudni állapodni
az érdekképviseletekkel. Szerinte „szerencsés”,
hogy az ágazati bértárgyalások összeértek
a jövő évi költségvetés tervezésével.
A cél, hogy néhány éven belül az ágazati bérek
elérjék az uniós fizetések 70 százalékát.

„Hisszük, ha látjuk” – kommentálta a hírt
lapunknak Sándor Mária.

Az akciók után pénteken a Párbeszéd
Magyarországért képviselői hatalmas fekete
lepellel takarták le a Parlament lépcsőjét,
jelképezve a magyar egészségügy helyzetét.
Bejelentették: aláírásgyűjtésbe kezdenek,
amiben azt követelik, hogy azonnali béremelést
kapjanak a dolgozók.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!