Bár korábban kártékony szektának minősítették, a Szcientológiai Egyház azóta is zavartalanul végzi a tevékenységét Magyarországon.
- Szombaton hatalmas székházat avatnak Budapesten.
- A szcientológusokat több országban is nemzetbiztonsági kockázatként kezelik.
Hónapok óta tartó előkészületek után szombaton végül megnyílik a szcientológusok hatalmas székháza a fővárosi Váci úton, ahogy ők nevezik: a Budapesti Ideális Org.
A patinás épületet adományokból vásárolták, a szcientológusok közönségkapcsolati igazgatója, Lange László úgy tájékoztatta lapunkat; a hozzávetőleg 8000 négyzetméteres épület felújítása több milliárd forintba került (korábban a sajtó 2,5 milliárdról írt). „Tekintve, hogy ez a szervezet egész Közép-Európa szcientológiai központja (12 ország, 200 millió ember), ezért az adományok a környező országokból, sőt a Föld másik feléről is érkeztek” – válaszolta kérdésünkre, honnan lett ennyi pénz. Rebesgették, hogy a szombati megnyitóra a vezető szcientológus, David Miscavige is Budapestre érkezhet, már csak azért is, mert vasárnap tartják az új székházban az „Egyesült Ideális Orgok Európai Csúcstalálkozóját”, jelentsen ez akármit is. Lange László minderről annyit közölt: a zártkörű megnyitóra azok jönnek, „akik valamilyen formában hozzájárultak a központ létrejöttéhez”.
De mire kell ekkora székház a vitatott hátterű – elvben – kisegyháznak? A hivatalos válasz szerint „ez az épület az elkövetkező pár évre valószínűleg képes lesz kiszolgálni az egyre növekvő igényt”. Az igény ezek szerint azokra az önérvényesítő és üzleti technikát oktató tanfolyamokra mutatkozik, amelyek a szcientológusok látható tevékenységének nagy részét jelentik.
Éppen az elsősorban a szcientológusok által auditálásnak nevezett „szellemi technológia” miatt éri számos kritika az egyházat világszerte.
Kritikusaik szerint a szcientológus tanfolyamok csupán a hívek megkopasztásáról szólnak: akár több millió forintot is elkérnek a kurzusokért, amelynek a végén az ember szakszóval „clear”-ré, vagyis tisztává válhat. Még 2011-ben az egyház akkori elnöke, Weith Katalin – ő a hírek szerint azóta elhagyta a szcientológusokat –, úgy nyilatkozott, egy-két millió forintba kerülhet egy hívőnek, hogy eljusson a legfelsőbb kategóriába.
A szcientológiai egyházból tíz évvel ezelőtt kiugrott vezető, Bonyai Péter szerint a közösség tevékenysége elsősorban az anyagi haszonról szól. „A szcientológusok gyakorlatilag egy önfejlesztő bizniszt csomagolnak egyházi köntösbe a jogi és adózási előnyök miatt.
A pszichoanalízisre hajazó technikájukat, az auditálást vagy a drogról leszoktató méregtelenítő módszerüket is sarlatánságnak minősítik a mérvadó szakemberek” – mondta lapunknak. Bonyai Péter tíz év alatt mintegy tízmillió forintot fizetett ki a különböző képzésekre, és akkor még nem számolta bele a számukra ingyen elvégzett munkát.
Lange László, az egyház képviselője ugyanakkor arra hivatkozott, hogy a Váci úti épületben a tanfolyamok egy része, csakúgy, mint a hétvégenként tartott szertartások, előadások és rendezvények is ingyenesek lesznek. Bonyai Péter szerint viszont a szcientológusok bevételeinek csak kisebb részét teszik ki a tanfolyami díjak, ennél sokkal több folyik be az adományokból és a „perselypénzből”.
Tény, hogy a Magyarországi Szcientológiai Egyházat az Országgyűlés 1993-ban destruktív szektának minősítette, és megvonta az állami támogatást. Két évvel később a „destruktív szekta” minősítést megszüntették, a közösség terjeszkedett, és állami pénz nélkül is képes volt tovább működni. Ennek az egyház ellenzői szerint az az oka, hogy a szcientológusok kifinomult meggyőzési technikával nyittatják ki a bizonytalan, sokszor sérülékeny hívek pénztárcáját.
Bonyai Péter elmondása szerint a szcientológusoknak nincs tagnyilvántartásuk, így nem is lehet pontosan megmondani, hogy mennyien vannak a hívek Magyarországon.
Szerinte több mint százezer olyan ember van, aki valamilyen módon kapcsolatba került velük. Tízezer körül lehetnek azok, akik valamilyen tanfolyamukon részt vettek, de az aktív mag 1000-1500 főből állhat. Ez a létszám Kelet-Közép-Európát tekintve magasnak mondható, a szcientológusok gyakorlatilag nincsenek jelen a régióban, Romániában is a magyarok lakta területen tevékenykednek. Az egyház elhagyásának Bonyai Péter szerint az a kockázata elsősorban, hogy a távozóval többé nem állnak szóba a bent maradt ismerősei, ez különösen az üzleti élet szereplőit érintheti kellemetlenül, akiknek vállalkozásai függenek a közösségtől.
A Szcientológiai Egyházat több országban nemzetbiztonsági kockázatként tartják számon, így van ez Magyarországon is. Bár a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi évkönyvei nem nevesítik a szcientológusokat, 2006-os kiadványuk olyan társadalomra veszélyes „vallási” mozgalmakról tesz említést, amelyek „látszólag politikai ambícióktól mentes szervezetként mutatkoznak meg (…) keresik a kapcsolatfelvétel lehetőségét gazdasági társaságokkal, alapítványokkal, civil szervezetekkel, az állami tenderek rendszeres pályázói”.
Még ebből sem egyértelmű, hogy tevékenységük miért jelent kockázatot az ország számára. Ezt maguk a szcientológusok is igyekeztek megtudni a polgári titkosszolgálatoktól, ám – nem meglepő módon – érdeklődésüket elhárították, a megfigyelésüket tagadták. Pedig a szcientológusok más országokban is a titkosszolgálatok látókörében vannak. Oroszországban például június végén egyszerre 14 irodában tartottak házkutatást a szövetségi biztonsági szolgálat emberei.
Olyan dokumentumokat találtak, melyek megerősítik: az egyház illegális pénzügyi tevékenységet folytatott az országban.
Bonyai Péter két dolgot említ, ami aggaszthatja a titkosszolgálatokat.
„Egyrészt rengeteg adományt gyűjtenek, és ennek a része könnyen lehet feketepénz. Volt olyan hét, amikor 40 millió forint gyűlt össze a perselyben, aminek az eredetéről semmit nem tudni” – mondja. Még ennél is nagyobb kockázata lehet annak, hogy az auditálásnak nevezett eljárások egy része hazugságvizsgálattal egybekötött, gyónásszerű interjúval indul. Itt a múltbeli tetteikről, bűneikről, szexuális szokásaikról, aberrációikról faggatják a hívőket – az interjúkat pedig rögzítik. Így számtalan kényes információ és adat kerül a szcientológusok birtokába. Elképzelhető, hogy akár politikusokról, kormánytagokról is megtudhatnak kényes dolgokat. Talán emiatt tartja magát – persze, bizonyítékok nélkül – az elmélet: a szcientológusok együtt dolgoznak a CIA-val.
Xenuval a jobb életért
A szcientológia tanai egy sci-fi író, L. Ron Hubbard műveire épülnek, aki regényírói karrierjének beteljesítéseként találta ki a dianetika nevű önfejlesztő módszert, amelynek leírása 1950-ben jelent meg először az USAban. Innentől a módszer hívei előszeretettel nevezték Hubbardot filozófusnak, aki a szellemről és az elméről szóló elméletét továbbépítve egy egész vallásos rituálérendszert alakított ki, amelyet szcientológiának nevezett el. A valláshoz kapcsolódó mítoszrendszer egészen meglepő elemeket is tartalmaz. Eszerint 75 millió évvel ezelőtt egy gonosz űrlény, Xenu sok milliárd űrlényt fogdosott össze a galaxisban, és őket lefagyasztva a Földre szállította. A lefagyasztott lényeket egy vulkánba dobta, amit felrobbantott egy hidrogénbombával. A lények kiszabaduló lelkeit pedig egy speciális „lélekszippantóval” fogdosta össze, majd a szabadon engedés előtt agymosásnak vetette alá őket. Ezek a „thetánnak” nevezett lelkek az idők során az emberekben találtak otthonra. Ezt a történetet az egyházon belül csak a már magas szintre jutott hívők hallgathatják meg, a szcientológia vonzereje valószínűleg nem Xenu történetében rejlik. Az egyház mindenben segíti a híveit, legyen szó az üzleti vagy a magánéleti boldogulásról. Leghíresebb követőjének, Tom Cruise-nak állítólag az egyház „castingolta” Katie Holmest, akitől később lánya is született. A választás mégsem sikerült annyira jól: a nő elhagyta a sztárt, miután kiderült, hogy a szcientológia elvei szerint szeretné nevelni gyereküket. Híres híveik közé tartozik John Travolta, Kirstie Alley és Juliette Lewis is.
Az iskolákba is bejutnak
A szcientológusok számos „társadalomjobbító” projektet is irányítanak, ilyen például a kábítószer-függőséget kezelő Narconon programjuk. Ezt a szakemberek rendre áltudományos módszernek minősítik, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) például jelentésben bírálta a főleg vitaminok nagy dózisban való bevitelén és szaunázáson alapuló leszoktató módszert. A TASZ szerint ennél is aggasztóbb, hogy a szcientológusok különböző drogprevenciós programokon keresztül a magyar iskolákba is bejutnak, bizonyos esetekben állami támogatással, jól hangzó, jól szervezett programjaikról nem derül ki a laikusnak, hogy a szcientológusokhoz köthető.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!