„A keményen dolgozó emberek” lett Orbán Viktor évértékelőjének egyik kulcsszava: ez a kifejezés fontos része a brit Konzervatív Párt ideológiájának. A 2013- as pártgyűlés jelszava is az volt, hogy „A keményen dolgozó emberekért” („For hardworking people”), és David Cameron miniszterelnök rendszeresen beemeli beszédeibe a szókapcsolatot.

 
"For Hardworking People" - David Cameron mögött a brit konzervatívok jelszava

„Cameron esetében nem egészen arról van szó, amit a magyar miniszterelnök mond. A brit kormányfő a klasszikus angolszász szemlélet jegyében a »hardworking people« fogalmát azokra vonatkoztatja, akik önerejükből akarnak előre jutni, és nem az államtól várják a támogatást” – mondta Egedy Gergely. „Azaz Cameron elsősorban nem azokra gondolt, akik az állami szférában dolgoznak, bérből és fizetésből élnek, noha természetesen ők is beletartozhatnak a »keményen dolgozók« körébe. A magyar miniszterelnök kissé másra fektette hangsúlyt, így a két beszéd ilyen formában nem állítható párhuzamba” – magyarázta a Nagy-Britannia-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora.

A keményen dolgozó, saját sorsáért felelősséget vállaló ember mindig is – de legalábbis a 19. század óta – a konzervatív gondolkodás központjában állt. A viktoriánus korban például ennek alapján tettek különbséget érdemes és érdemtelen szegény között. A 20. század konzervatívjai ezért finomították ezt a nézetet, és azt hangsúlyozták, mindenki köteles tenni saját sorsának jobbítása érdekében. Ez a „mondás” az 1980-as években, Margaret Thatcher miniszterelnöksége idején vált ismét a toryk fő üzenetévé. „Thatcher számos alkalommal megfogalmazta, hogy az ember saját magára támaszkodjon, és ne az államtól várjon segítséget” – emlékeztet Egedy Gergely.

Két éve a Cameron-kormány pénzügyminisztere, George Osborne #hardworkingpeople kulcsszóval kezdett el a gazdasági reformokról bejegyzéseket írni a Twitteren. A kampány annyira jól sikerült, hogy a 2013-as kongresszus szlogenjének annak ellenére is a keményen dolgozókat választották, hogy nagyon sokan tiltakoztak a sznobnak és lesajnálónak tartott szóösszetétel ellen. Az ellenzőket az zavarja, hogy a kifejezés a gyerekeket, fogyatékosokat és nyugdíjasokat eleve kirekeszti.

De mindez nem tántorította el a torykat: Cameron nemrég arról beszélt, hogyha csökkentik a keményen dolgozó emberek adóját, kevesebb adó folyik be – ezt pedig kompenzálni kell. Ezért felvette, hogy az egészségügyi kedvezményeket vonják meg azoktól, akik elkerülhetnék az orvosi problémákat. A kormányfő három kategóriát jelölt meg, akiktől elvehetnék az ellátást: a kábítószereseket, az alkoholfüggőket és – érdekes módon – a kövér embereket. Noha mindenkinek felkínálnák a szakorvosi támogatást ahhoz, hogy az addikciókból kikerüljenek, ha nem élnek a lehetőséggel, az állam nem támogatná tovább a kezelésüket.

Címkék: Nagy-Britannia, Fókusz

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!