Ha igaz, amit a most meggyilkolt szlovák tényfeltáró újságíró, Ján Kuciak állított, hogy az olasz maffia beszivárgott
a szlovák állam legfelső köreibe, összeomolhat a szlovák kormány. Pozsonyban még a döbbenet az úr, de az emberek már kezdenek magukra találni. Közben kevesen hiszik, hogy valaha kiderül az igazság.
Nagymácséd (szlovákul: Veľká Mača) Pozsonyból alig háromnegyed óra autóval. Errefelé nincse- nek kiírva az utcanevek, csak a házakon olvasható számozásból lehet tájékozódni. A főúton a 16-ost mindjárt az 1024-es követi, nem egyszerű kiigazod- ni. Az utcán egy lélek sincs, nincs kitől kérdezni. Vagy öt kört megyünk, mire ráakadunk az 558-as számú házra. Itt lakott Ján Kuciak újságíró és a kedvese egészen február 22-ig, amikor egy fegyve- res végzett mindkettőjükkel. Nemrég költöztek ide, a felújítás kellős közepén voltak. Az új nyílászárók már a helyükön, az udvaron téglák és sóder. A redő- nyök félig leeresztve, a vaskapun rendőrségi szalag: bűnügyi helyszín. A teraszon elhagyott kismacska nyávog keservesen: szeretne bejutni, láthatóan éhes. A kerítés tövében egy kép Jánról és Mariná- ról, körülötte mécsesek, virágcsokrok és kézzel írt üzenetek: „soha nem feledünk”, „Ján, kiderül az igazság, a bűnösök megbűnhődnek!”
„Nálunk Szlovákiában utoljára Vladimir Mečiar sorosozott, még a ’90-es évek elején.
Azóta ez és a külfölddel való riogatás legfeljebb a fasiszták fegyvertárában volt benne”
„Ki van zárva, hogy valaha is megtudjuk, miért halt meg a gyerek” – mondja egy idős férfi a pozso- nyi SNP téren. A városnak ezen a kultikus helyén döntötték meg a kommunista rendszert 1989-ben (erre tábla emlékeztet a téren álló templom falán), nem véletlen, hogy a brutális kettős gyilkosság utá- ni tüntetéshullám is innen indult ki. A templom előtt a földön ugyanaz a fotó, ami a nagymácsédi háznál. És ezernél több mécses.
„Talán a döbbenet a legjobb szó – mondja Nagy András, a pozsonyi Új Szó újságírója. – Egyrészt a téma miatt, amin Ján Kuciak dolgozott. Hogy az Maffia – de vajon melyik?
Bár lapzártánkig semmi biztosat nem lehet tudni a gyilkosságról, az biztos, hogy az aktuality.sk mun- katársa számos komolyan veszélyes embernek oko- zott kellemetlen perceket. Mielőtt az olasz maás cikket írni kezdte volna, több írásában foglalkozott egy maagyanús szlovák vállalkozó, Marián Koč- ner ügyleteivel. Kočner cégei gyanús tranzakciókat hajtottak végre egy pozsonyi luxuslakópark (a Bo- naparte) lakásaival. (Ebben az ügyben egyébként rendőrségi nyomozás is folyik.) Ráadásul Kočner – a parameter.sk internetes újság szerint – korábban megfenyegette Kuciakot, amikor egy másik gyanús üzletéről írt. Kočner akkor állítólag azt mondta az újságírónak, hogy „különös figyelmet szentel” majd a családjának, anyjának, apjának, testvéreinek.
Kuciak utolsó, befejezetlen cikkében azt állítot- ta: az olasz maa Szlovákiában van, sőt beépült a legmagasabb kormányzati körökbe. A cseh és olasz oknyomozó újságírók szövetségével, valamint az OCCRP-vel (Organized Crime and Corruption Reporting Project – a szervezett bűnözést és kor- rupciót vizsgáló nemzetközi projektszervezet) együttműködve kutatta, hogyan vetették meg a lábukat a cataniai ’Ndrangheta bűnszervezethez köthető figurák Kelet-Szlovákiában. A név szerint is említett olasz vállalkozók (Carmine Cinnante és Antonino Vadala) elsősorban a mezőgazdaság- ban és az energiaiparban érdekeltek, és miközben egyre közelebb és közelebb kerültek a hatalomhoz, sok millió eurót loptak el a Szlovákiának szánt uni- ós támogatásokból. A történetben szerepet kap az egykori szépségkirálynő, Mária Trošková, aki két éve Robert Fico kormányfő főtanácsadója, és aki korábban Vadalával üzletelt. Trošková gyors karrierje egyébként mindig is téma volt a szlovák sajtóban, az ellenzék nem mulasztott el egyetlen alkalmat sem, hogy rámutasson: a gyanús körülmé- nyek között feltört hölgynek túlzott befolyása van az államügyekre.
A terjedelmes cikket egyébként a múlt héten a legtöbb szlovákiai hírportál és napilap közölte, és a közszolgálati televízióban is elemezték (magyarul a Paraméter tette elérhetővé).
Baljós árnyak
A most megjelent tényfeltáró cikk egyes elemei korábban is megjelentek már a szlovák sajtóban. Trošková személyéről már volt szó, ő szinte napon- ta szerepelt valamelyik újságban, tévéműsorban. Sőt a Plus 7 dni (Még 7 nap) című hetilap hónapok- kal ezelőtt írt olasz üzleti kapcsolatairól – gyakor- latilag visszhang nélkül. Az uniós pénzek körüli visszásságok is kedvelt témái a helyi újságíróknak, és gyanús szlovák üzletemberek ügyeiről is írtak. Köztük volt a fentebb említett Bonaparte lakópark tulajdonosának, Ladislav Bašternáknak néhány áfacsalásgyanús biznisze. Ami azért volt különösen érdekes, mert Robert Fico is Bašternak lakópark- jában bérel ingatlant. Az ellenzék rendre elővette ezeket a témákat, és arra is volt példa, különösen a 2016-os választások utáni időszakban, hogy az emberek utcára vonultak. Azóta azonban gyakorla- tilag csend volt Szlovákiában. Legfeljebb a hadügy tervezett fegyverbeszerzései borzolták a kedélye- ket. Kuciak meggyilkolása és a most nyilvánosság- ra került cikk tartalma azonban egy csapásra véget vetett a látszólagos idillnek, és földindulást idézett elő a belpolitikában. Az elmúlt két hétben lemon- dott egy miniszter, megingott a kormánykoalíció, megerősödött a köztársasági elnök, szó volt előre- hozott választásról, és – jeléül annak, hogy azért mégiscsak Kelet-Európában vagyunk – előkerült minden baj okozója: Soros György is.
Ahhoz, hogy megértsük, miről is van szó, érde- mes visszamenni a 2016-os választásokig. Akkor patthelyzet alakult ki a parlamentben: a kormány- zó nacionalista-balközép Smer (Fico pártja) csak azért tudott kormányt alakítani a szlovák–magyar Híd-Mosttal és egy azóta szétesett Szed (Háló) nevű formációval együtt, mert a másik oldalon (ahol jelenleg az úgynevezett új jobboldali pártok tanyáznak) senki sem akart együttműködni Mari- an Kotleba csaknem 10 százalékos, Moszkva-barát fasisztáival. Parlamenti többségük így is elég inga- tag, és azon múlik, hogy a Bugár Béla vezette Híd- Most mennyire lesz kitartó támogatójuk. Van egy harmadik „oldal” is a szlovák belpolitikában, ez pedig Andrej Kiska elnök, aki egymaga népszerűbb, mint bármely parlamenti párt, de éppúgy nincs érdemi befolyása a kormányzati ügyekre,
mint a magyar államfőnek. Kiska az első perctől kezdve élesen bírálta a Fico-kormány korrupciógyanús ügyeit, folyamatos munícióval ellátva az egyébként nem túlságosan hatékony el- lenzéket. A mostani helyzetben ő az, aki először ve- tette fel az előrehozott választások lehetőségét, bár tenni ezért nem sokat tud. A szlovák parlamentáris rendszer elég erős, és az elnöknek szinte semmi önálló mozgástere nincs ebben a kérdésben.
A kettős gyilkosság nyomán elsősorban termé- szetesen Fico távozása a fő téma ellenzéki körök- ben, de a listán előkelő helyen áll Robert Kaliňák belügyminiszter és Tibor Gaspar országos rend- őrfőkapitány is. Előbbinek az a bűne, hogy tízéves regnálása alatt (az előző Fico-kormányban is ő volt a belügyminiszter) tudnia kellett volna a maa- nyomulásról. Utóbbinak pedig a sógora, egy kétes hírű üzletember is szerepel Kuciak cikkében. És ez elég kínos. De úgy tűnik, nem annyira, hogy bárme- lyikük felajánlotta volna lemondását.
Soros a soros
A bűntény és a cikk napvilágra kerülése utáni na- pokban Fico miniszterelnök folyamatos defenzí- vában volt. Össztűz zúdult rá és kormányára jobb- ról, középről, balról, alulról és felülről. Eleinte úgy tűnt, kénytelen lesz vezéráldozatot hozni, ám né- hány nappal ezelőtt – mindenki legnagyobb meg- döbbenésére – elővette a Soros-kártyát. Egészen pontosan azt mondta: az nem lehet, hogy az egyéb- ként impotens ellenzék és az amúgy is ellenséges sajtó ilyen gyorsan képes lett volna erre a szerve- zett támadássorozatra a kormány ellen. E mögött külföldi erőknek kell állniuk. Márpedig – mondta – Kiska elnök tavaly ősszel New Yorkban találkozott Soros Györggyel, ami egyértelmű bizonyítéka… Minek is? „Nálunk Szlovákiában utoljára Vladimir Mečiar sorosozott, még a ’90-es évek elején. Azóta ez és a külfölddel való riogatás legfeljebb a fasiszták fegyvertárában volt benne” – mondja Nagy András. A szlovák sajtó Soros György emlegetését a legal- páribb összeesküvés-elméletnek és elterelésnek tartja. „Nálunk biztos nem lesznek Stop, Soros! plakátok, mert az emberek kiröhögnék” – mondja a pozsonyi újságíró.
Bizonyítékok híján
Az utca embere szkeptikus. Az általunk megkér- dezettek egyike sem mondta azt, hogy szerinte Gaspar rendőrkapitány és csapata teljes erőbedo- bással dolgozik a bűntény felderítésén. Sőt! Az első napokban a rendőrség teljesítménye enyhén szólva is megkérdőjelezhetőnek tűnt. A belügyminiszter két napig azt a verziót igyekezett erősíteni, hogy „drogdílerek jártak a faluban, nekik lehetett közük a bűntényhez”. Miközben az első helyszínelőkkel együtt ért Kuciakék házához a Nemzeti Korrupció- ellenes Egység vezetője, Róbert Krajmer. Gaspar először tagadta, hogy Krájmer ott járt volna, aztán, amikor egy helyszínen készült videó lebuktatta, be- ismerte a látogatás tényét. Akkor a nyomozók már tudták, miről szól Kuciak cikke.
Közben továbbra sem lehet tudni, hogy a cikk sze- replőinek valóban közük volt-e a gyilkosságokhoz. Három olaszt a rendőrség őrizetbe vett, majd elenge- dett, egyikük (Vadala) hosszú interjút adott egy kelet- szlovákiai lapnak, amelyben természetesen minden vádat tagadott. Megszólaltak maaszakértők is. Ők azt állítják: nem valószínű, hogy a cikkben említett klán rendelte volna meg a leszámolást. A maa ma már nem gyilkol újságírókat, ráadásul, ha ők állná- nak az események mögött, végleg lehúzhatnák a rolót Szlovákiában. Ha csakugyan ott vannak.
Peter Bárdy, az Aktuality.sk főszerkesztője, a meggyilkolt újságíró főnöke egy interjúban értetlen- ségét fejezte ki a gyilkosság miatt, mondván, Kuciak leginkább elemzőmunkát végzett, monitorok előtt ült. A már ismert, nyilvános adatokat elemezte és azok között keresett összefüggéseket. A lehetséges indítékkal kapcsolatban azt mondta: az olaszoknak lehetett indítékuk, de „óvatosan mondom ezt, nem akarok senkire sem ujjal mutogatni, hogy gyilkos. Lehet, hogy az olaszok azt gondolták, hogy Jano talált valamit, ami veszélyt jelent rájuk. De semmi ilyesmiről nincs szó” – jelentette ki Bárdy.
Mindennek ára van
„Utoljára 1989-ben vonult ennyi ember az utcára Szlovákiában, akkor le is bontották a rendszert” – mondja Nagy András, aki szerint az embereknek elegük van a korrupt és tehetetlen politikusokból. A kérdés, hogy valójában mennyien vannak, és mi- lyen erősen akarják a változást? A következő meg- mozdulást lapzártánk után, pénteken tartották. Ezen már az egyetemek is szervezetten vesznek részt. Ahhoz azonban, hogy valódi erőt mutassa- nak, szükség lenne arra, hogy az országban, főleg vidéken igen erős katolikus egyház és az egyházhoz kötődő „láthatatlan” polgári kezdeményezések is odaálljanak a menet élére. Ján Kuciák temetését a pozsonyi érsek celebrálta, de sok múlik azon – mondják pozsonyi értelmiségiek –, hogy mi hang- zik el a szószékeken a vasárnapi istentiszteleteken.
A kormány sorsa azonban nem csak az utca kezé- ben van. A kisebbik koalíciós párt, a Híd-Most lehet a helyzet kulcsa. Igaz, ennek a kulcspozíciónak nagy ára van. Bugárék régóta mondják, igaz, csak halkan, hogy a belügyminiszternek mennie kellene. Erről viszont Robert Fico hallani sem akar. Bejelentette viszont, hogy „bármiről hajlandó tárgyalni a Híddal a jövő héten a helyzet rendezése érdekében”. És ez az igazi morális csapdahelyzet. Mert ha a Híd-Most képes újra pacifikálni Ficót (megtették egyszer már 2016-ban), és leállítani a nem túlságosan EU-kon- form sorosozást, cserébe viszont olyat kérhet koalí- ciós partnerétől, amit eddig nem kapott meg, azzal rövid távon nyerhet. A választók azonban nem fog- ják elfelejteni nekik, hogy végig kiálltak a korrupció- val gyanúsított kormányzat mellett annak ellenére, hogy korábban megtisztulást ígértek. Ha viszont szembefordulnak Ficóval, borítják a kormányt, ko- rántsem biztos, hogy egy előrehozott választáson bekerülnének a parlamentbe. Vagy ha bekerülnek is, egyáltalán nem biztos, hogy a mostani ellenzék hajlandó lesz koalícióra lépni velük. A kérdés tehát nem egyszerű, a Híd-Most hétfőn összeülő Országos Tanácsának sok rossz opció közül kell választania.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!