Világszerte Ebolát kiált mindenki, ha egy afrikai országból érkező ember lázas lesz és hány. Egy nyíregyházi rádió tegnap azt hírelte – egy betelefonáló bemondása alapján –, hogy Debrecenből a budapesti Szent László kórházba szállítottak egy nigériai diákot, Ebola-gyanúval. Az ÁNTSZ szerint viszont „a tünetek nem merítik ki az Ebola-láz úgynevezett esetdefinícióját”, vagyis a diák más betegségtől szenved. A pánik tehát elérte Magyarországot, az Ebola szerencsére nem.

 
Ebola védőruha bemutatója Pécsett - Fotó: Sóki Tamás, MTI

Négy hónapon belül akár 1,4 millióra nőhet az ebolás betegek száma – az USA közegészségügyi intézetének becslése szerint. A döbbenetes szám nem légből kapott: Sierra Leonéban óránként öt ember fertőződik meg Ebolával. Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján szeptember 28-ig 3338 halálos áldozatot szedett az Ebola Nyugat-Afrikában, és összesen 7178 beteget regisztráltak, de azt elismerik: a valós számok ennél magasabbak lehetnek, mert sokan nem jutnak el az egészségügyi ellátásig.

Az Egyesült Államok arról döntött, négyezer katonáját küldi azokba a nyugat-afrikai országokba, ahol a leginkább küzdenek az Ebolával. Közben az USA-ban még mindig azokat keresik, akik a több mint egy hete Dallasban felbukkant ebolás beteggel, Thomas Eric Duncannel érintkezhettek.

Újabb fertőzöttet is az országba szállítanak: az NBC tv-társaság szabadúszó operatőre, az amerikai állampolgár Ashoka Mukpó Libériában kapta el a betegséget, amikor az Eboláról szóló tudósításán dolgozott. Korábban a szakemberek kevés esélyt láttak arra, hogy más kontinenseken is megjelenik a betegség, Ashoka Mukpó már az ötödik ember, akit az USA-ba szállítottak kezelésre

Thomas Eric Duncan állapota komoly veszélyt jelent, hiszen róla már csak hazautazása után derült ki, hogy Ebolával fertőződött, és mire kitudódott, mi okozza a 42 éves libériai állampolgár tüneteit, már 100 emberrel is érintkezésbe léphetett. A férfi környezetéből – aki rokonlátogatóba érkezett az USA-ba – jelenleg 12-18 embert tartanak megfigyelés alatt, közülük öten iskoláskorú gyerekek, és négy különböző iskolába járnak.

Thomas Eric Duncan esete felhívta a figyelmet arra, hogy bár a veszély már hetek óta fennáll, és a hatóságok azt állítják, fel vannak készülve, mégsem sikerült idejében kiszűrnie az ebolás beteget az amerikai egészségügynek. Hiába fordult orvoshoz múlt hét pénteken, antibiotikumokkal hazaküldték, két nappal később mentővel szállították kórházba. Az ügyeletes nővér ugyan megkérdezte, hogy járt-e a vírussal fertőzött területen, az információ mégsem jutott el az illetékesekhez. Ráadásul az is kiderült, a mentőautót még további két napig használták, és csak utána helyezték karanténba.

Pénteken a férfi családja még mindig ugyanabban a lakásban élt, ahol Thomas Eric Duncan betegen tartózkodott, a felfogadott takarítószemélyzet ugyanis még nem kapta meg az engedélyt a potenciálisan fertőzött takarók, törölközők és ruhaneműk elszállítására.

A libériai hatóságok közben hazugsággal vádolják a férfit, mert a repülőtéri kérdőíven nem jelezte, hogy érintkezett ebolás beteggel. Ő azt állítja: nem tudta, hogy fertőzött volt az a terhes nő, akinek segített taxiba szállni Monroviában.

Időközben Németország is újabb ebolás beteget fogadott, az illető egy nemzetközi segélyszervezet munkatársa. Az ugandai orvos kezelését a WHO kérésére Frankfurtban vállalták el, ő már a második beteg, akit az országban látnak el.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!