Gödöllő internetes információs oldala új uniós emblémájával nyílik meg: az EU térképe és a 12 csillag melletti szirmokban a város címerállatát ábrázoló Pelikános kút, a Királyi Kastély és a Világbéke-gong képei. A következő fél évben a város mintegy 40 diplomáciai esemény színhelye lesz állam- és kormányfők sokaságával, tudósítók százaival.

 

A valóságban azért a Pelikános kutat befedték, hogy szét ne fagyjon. Az oszlop tetején álló madárszobrot hó takarja, miként az új főteret és a Világbéke-gongot is. De ez sem akadály. Gödöllő, a „magyar Brüsszel”, uniós kuncsaftokra vár és hasznot remél.

A háromcsillagos, 62 szobás Erzsébet Királyné Hotel igazgatója, Varga Zsolt úgy számít: a kísérőszemélyzet, a tolmácsok, biztonságiak alszanak majd náluk. – A kihasználtság fél év alatt 40 százalékról a duplájára nőhet, mert más szálloda nincs Gödöllőn. Az elnökség óriási reklámértékét talán évekig tudjuk majd kamatoztatni. Egy ideig a kastélyban nem bontják el a helyszínt, így a kíváncsi külhoni akár beülhet majd abba székbe is, ahol a miniszterelnöke, államfője ült.

– Lesz felfordulás, de valamit valamiért: talán megéri a kisembereknek is hosszú távon, ha Gödöllőt és a magyarokat jobban megismerik a külföldiek, ha változik a megítélésünk a világ előtt – véli Novák József, a Kastélykert Étterem szakácsa. Ő csak reméli, hogy benéznek majd hozzájuk is a vendégek, mert úgy tudja, az ellátásukban velük nem számoltak. Az Európa Cipőboltban Hokama Judit üzletvezető közli: már 1994 óta ez a nevük, nem a magyar EU-elnökség miatt vették föl. A kínálat is európai. Az üzletvezető reménye, a válság után most talán ismét felível a turizmus és a forgalom. Hasonlóban reménykedik Sulyán Pál cukrász, akinek szilvásgombóc tortája nyert az Ország Tortája legutóbbi versenyén. – Több vendéget várok, külföldieket is a főtéri cukrászdánkba. Hirdetést is teszek az üzlet elé angolul és fran­ciául: itt kóstolhatják meg az Ország Tortáját. A Dózsa György úti Tani Pékség eladói visszakérdeznek: – Gondolja, hogy ide térnek majd be az uniós vendégek virslis rolóért vagy kakaós csigáért? Nekünk ebből az egészből annyi jut: látjuk majd az ajtónk előtt elvonuló konvojokat és a rendőröket, amint igazoltatják a járókelőket.

Bozsó Zoltán rendőrkapitány nemrég a gödöllői lokálpatrióták honlapjának (www.szolgalat.com) arról beszélt: lesznek jelentős forgalomkorlátozások is, leginkább a belvárosban és a bevezető utakon kell időszakos terelésre számítani és fokozottabb rendőri jelenlétet fognak tapasztalni az itt élők. – Szeretnénk, ha megértően fogadnák az EU-elnökséggel járó korlátozásokat és kellemetlenségeket – tette hozzá.

Három bevásárlókocsis asszony trécsel a sarkon. Vajon az uniós elnökség jó lesz-e nekik? – Nem mondunk mi semmit. A nevünket sem! Azután az egyikük kiböki: – Kinek lenne jó? Hát a fejeseknek! Nekünk meg marad a felfordulás és a nyomor. Nem ad neki igazat Gémesi György polgármester. – Mindig van, aki elégedetlen, de az uniós üggyel minden gödöllői jól jár. Évek óta tartó tudatos fejlesztés vezetett idáig, a főtéré, az úthálózaté, a Művészetek Házáé és a kastélyé. Ennek is köszönhetjük, hogy EU-elnökségi helyszín lett a város. Kistafíroztuk a rendőrkapitányságot, erre a fél évre a 200 rendőr mellé kaptunk még 70-et. Az EU-rendezvényektől nem közvetlen bevételt várunk, hanem hosszú távú hasznot. Mária-Terézia 260 éve volt Gödöllőn, s az ő látogatása is sokat hozott a városnak, beszélnek róla mindmáig. Az, hogy a világ sok ismert politikusa jön ide, sokszorta többet hozhat. A kastély később is alkalmas helye lesz a nívós konferenciáknak. Abban bízunk, hogy nő a turizmus, ami befektetéseket, új munkahelyeket hoz. Az ár pedig kibírható: a közlekedési korlátozások jórészt nem érintik a csúcsforgalmat, és az Ady sétány ötször kétnapos lezárása sem nagy gond, a sörfesztiválkor mindig három napra zárják le…

 A Művészetek Háza halljában már áll a sajtóközpont többszemélyes „bedrótozott” asztala, mögötte a magyar, angol, francia nyelvű tabló a falon: „EU 2011.hu – az Európai Unió Tanácsának Magyar Elnöksége”. – Itt lesznek a sajtótájékoztatók, ha kell, a színháztermet is megnyitjuk – mondta Kovács Balázs ügyvezető igazgató, aki úgy tudja 200 és 800 között mozog majd a tudósítók száma. – Az előfoglalásokról még nincs pontos információnk, de a szervezők tájékoztatása szerint körülbelül 40 ezer, az EU-elnökséggel kapcsolatos vendégéjszakával számolhatunk – tudatta érdeklődésünkre Maráczi Gábor, a Magyar Szállodaszövetség alelnöke, a Danubius Hotel Astoria igazgatója. – Bár ez nagy számnak tűnik, de az első félévi összes vendégéjszakának csupán a 2-3 százaléka. Hardy Mihály, a Budapest Airport kommunikációs igazgatója lapunknak elmondta: felkészültek a Ferihegyi Repülőtéren a magyar EU-elnökség magas rangú vendégei és népes kíséretük – fél év alatt 40-45 ezer ember – fogadására.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!