Még semmi sem végleges.
Felmérhetetlen gazdasági és társadalmi károkat és óriási bosszúságot okoz a most vasárnap életbe lépő boltbezárás. A végleges jogszabályi szöveg még mindig nem ismert, a tervezet állandóan változik és továbbra is teljes a bizonytalanság.
A héten úgy tűnt, hogy a március 15-én életbe lépő vasárnapi zárva tartásról nem is lesz jogszabály, csak képviselői indítványt nyújtanak be. Aztán az NGM a hét második felére ígérte a rendeletet, ám az lapzártánkig nem jelent meg.
A vasárnapi pótlékok ügye is kérdéses, a pótlékok hiánya miatt egyes dolgozók akár 10 ezer forinttal is kevesebbet kereshetnek havonta. A szerdai kormányülésen pedig tovább szigorították az intézkedést: a világörökségi részeken fekvő, 200 négyzetméternél nagyobb boltokra is kiterjesztették a zárva tartási kötelezettséget. Így az Andrássy úton, a Duna-partokon, a Várnegyedben, a Balaton-parton és a Tokaj-hegyaljai borvidéken is zárva lesznek az „érintett” üzletek. A jelenlegi állás szerint csak a piacokon, a pályaudvarokon és a repülőtéren lehetnek korlátozás nélkül nyitva a boltok.
A Spar kiskapuként benzinkutakon nyitott üzleteket, ám a parlament gazdasági bizottsága egy újabb módosítással úgy döntött, hogy a benzinkutakon belül működő üzletek, amelyek nem üzemanyagot árulnak, kiskereskedelmi tevékenységet folytatnak, tehát nem lehetnek nyitva a hét utolsó napján. Az üzletlánc az intézkedés egyik legnagyobb vesztese: 392 boltjából csupán 19 lehet nyitva vasárnap.
Országszerte 33 bevásárlóközpont nem zár be a hét utolsó napján március 15. után. A vg.hu információi szerint ezer boltból nagyjából 30 nyithat ki jövő vasárnaptól, köztük két Tesco, három Lidl és kilenc DM. A Tescónál bejelentették: dolgozóik többségének jövedelme néhány ezer forinttal kevesebb lesz.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!