Bár a menekültügy és a fideszes prominensek huzakodása számos ügyet kitakart, gőzerővel dolgozik az ügyészség – például a Quaestorügyön is. Arról szórtak a politikusi és a sajtóvélemények, hogy a szervezet elvarrja-e vagy éppen felgöngyölíti a szálakat, a szkeptikusok többek között arra alapoztak, hogy Polt Péter lánya az előzetesbe helyezett Quaestor-vezér jobbkezével járt. És a kétségeket erősíthette az is, hogy a legfőbb ügyész érdemben nem szólalt meg az ügyben. Ám most megtörte a hallgatását. Igaz, nem önszántából: MSZP-s képviselő, Tóth Bertalan írásbeli kérdésben faggatta a nyomozás állásáról.

 
A kormányzati kapcsolatok és a VIP-lista jelentősen javítja Tarsoly esélyeit - A felvételen Tarsoly és Szijjártó egy nyilvános rendezvényen - Forrás: Miniszterelnökség, MTI

És Polt kénytelen volt elismerni, hogy a nyomozó hatóság újabb személyeket gyanúsít vagyon elleni bűncselekményekkel. A legégetőbb kérdés az: milyen következtetések/ bizonyítékok alapján bővült a gyanúsítottak köre.

Emlékeztetőül: a Vasárnapi Hírek korábban azt írta, hogy információi szerint létezik egy lista (vélhetően Tarsoly Csabánál, de legalábbis tudja, hol van), amin az szerepelt: milyen segítséget/kedvezményeket/ támogatásokat kaptak bizonyos közéleti személyek, Quaestor-ügyfelek. Egy lajstrom, ami ha úgy tetszik, a bedőlt brókercég vezetőjének életbiztosítása, hiszen ha tételei kiszivárognának, számos karrier megrogyna. Tóth Bertalan júniusban már megkérdezte, hogy létezik-e az ominózus lista. Akkor Polt annyit mondott: „a házkutatások során lefoglalt okirati bizonyítékok elemzése folyamatban van, az eddig elvégzett értékelések vesztegetési pénzek juttatását tartalmazó listát nem derítettek fel”. A szocialista képviselő szeptember elején újra kíváncsi volt a lista létezésére – a legfőbb ügyész kitartott korábbi álláspontja mellett, de válaszát egy új elemmel árnyalta. Azt ugyanis elismerte, hogy létezik egy dokumentum, ami a Quaestor kiemelt ügyfeleit veszi számba, és éppen e papír alapján „talált” a nyomozó hatóság újabb gyanúsítottakat. (Éppen ezért feltételezhető, ez az a lista, amiről korábban a Vasárnapi Hírek is hírt adott.)

Egy úgynevezett „VIP-lista” már egyszer megrengette a politikai elitet. A ’90-es évek végén előkerült azoknak a neve (szépen lajstromba szedve), akiknek a Postabank kiugróan magas kamatot fizetett a betétjére, akiknek a pénzintézet a normál kamat töredékét terhelte rá a hitelére, illetve akik jutányosan vehettek autót, ingatlant a banktól. Márpedig, ha úgy nézzük, ez is vesztegetés, ha konkrét kenőpénz nem is cserél gazdát. És ahogy a Postabank esetében is – ez ügyben is kitapintható a politikai kötődés. Példának okáért Szijjártó Péter külügyminiszter intézett Tarsolynak parlamenti belépőt és diplomata útlevelet 2013 áprilisában, továbbá több állami eseményen együtt fényképezkedtek. Szijjártó áldásával tolt be a külügy több milliárd befektetendő forintot a brókercégbe. Továbbá az is tény, hogy olyan több tízmilliárdos „csomagot” adott a külügy a brókercégnek, aminek segítségével valós piaci helyzeténél sokkal jobb színben tűnhetett fel, és így extra állami-piaci bizniszbe léphetett be. És bizony a piaci pletykák szerint Orbán Viktor azért rántotta magára a Quaestor-ügyet (amikor elismerte, hogy ő utasította az állami szereplőket, vegyék ki pénzüket a brókerházból, ami emiatt bedőlt), hogy az ne Szijjártó fejébe kerüljön.

Nem szabadulnak
Decemberig biztosan előzetesben tartja a Buda-Cash-brókerbotrány gyanúsítottjait a bíróság, miután ezt kérte a Fővárosi Főügyészség. Emlékeztetőül: a Buda-Cash volt az első bedőlő brókercég, ami „veszteségeit” újabb és újabb pénzekből pótolták, mintegy 100 milliárdos kárt okozva ezzel.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!