"Egy a tízezerért" címmel írt munkatársunk, Kertész Anna a március 19-én és 20-án kapható friss Vasárnapi Hírekben a mentális zavarokkal küzdő gyermekek ellátásának súlyos problémáiról.

  <h1>Depressziós gyerek - Fotó: Colin Hawkins, Europress/AFP/Cultura Creative</h1>-
  <h1>Hiperaktív gerek, illusztráció - Fotó: Kállai Márton</h1>-

Depressziós gyerek - Fotó: Colin Hawkins, Europress/AFP/Cultura Creative

- – Kép 1/2

„Rosszak” és boldogtalanok maradnak – a mentális zavarokkal küzdő gyerekek nagy része nem jut ellátáshoz.
70 000 gyereket érinthet a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar, tényleges szakorvosi kezelést 5000 gyerek kap

A cikkben említett példa szerint:
"Ha az éjszaka közepén egy mentális problémákkal küzdő kamasz valahol a Dunántúlon rosszul lesz, sürgősségi ellátásra szorul, mert hallucinál, őrjöng, magát vagy másokat bánt, nagy eséllyel egy felnőttpszichiátria zárt osztályán találja magát. A mentő jobb híján viszi oda a 14. életévét betöltött gyereket, mivel ebben a régióban egyáltalán nincs gyermekpszichiátriai osztály. A kisebbek ellátása sem alakul megnyugtatóan, ők valamilyen gyermekosztályon kapnak elhelyezést, mondjuk, egy belgyógyászati problémával befektetett kisgyerek mellé kerülnek. Ez pedig a mentálisan egészséges gyerekek számára lehet traumatikus, miközben az is előfordulhat, hogy nincs elérhető gyermekpszichiáter sem az adott kórházban, sem a közelben."
 

Azoknak a gyerekeknek, akiknek viselkedési zavarára, szorongására vagy autizmusára vonatkozóan nem születik diagnózis és nem kapnak megfelelő terápiát, akár az egész gyerekkoruk elvész, felnőttkorukat pedig hihetetlen hátrányokkal kezdik, a folytatás szinte törvényszerű leszakadás a társadalomról.
Sok család és a közoktatás sem tud mit kezdeni a depressziósként „furcsának”, a hiperaktívként „rossznak”, „kezelhetetlennek”, a pszichotikusként „őrültnek” titulált gyerekekkel. Hamar kibuknak az iskolából, elmagányosodnak, és amúgy kezelhető, sőt sokszor kinőhető betegségük addigra szociális problémahalmazzal társul (korai terhesség, munkanélküliség, droghasználat). Mindennek felmérhetetlen gazdasági következményei is vannak.



A kezeletlenség ára
Az ADHD, azaz figyelemhiányos hiperaktivitás zavar az egyik leggyakoribb gyermekpszichiátriai diagnózis, de csak az érintettek kevesebb mint 10 százaléka kap szakorvos által felügyelt terápiát. Mór Zoltán és Donkó Dávid kutatásában összevetette a betegség ellátásának költségeit a kezeletlenségből adódó költségekkel (IME X. évfolyam 10. szám). A kutatás szerint az ADHD-s gyermek kezelésének éves átlagköltsége 209 ezer forint.
Ehhez képest:
Az ADHD-s gyermekek körében a baleset bekövetkezésének valószínűsége magasabb a normál betegpopulációnál. Hiperaktivitással összefüggésben évente átlagosan mintegy 20 000-en szenvednek balesetet, amelynek becsült ellátási költsége éves szinten majd 40 millió forintot tesz ki.
A betegek 50%-ánál jellemző az alkohol, a drog fokozott használata. A 25 000 fős populáció kb. 10-15%-a a szerhasználattal összefüggésben 5 éves időtávon belül legalább egyszeri fekvőbeteg-ellátást fog igénybe venni, tehát mintegy 3000-3500 fő lehet a fekvőbeteg-ellátásban részesülő átlagosan 200 000 Ft/terápia/fő költségen.
Az ADHD-ban szenvedő gyermekek a középiskolai tanulmányaik során – a kezelés elmaradása révén – hátrányos helyzetbe kerülhetnek, felnőttkorukra jellemzően alacsonyabb beosztásban tudnak elhelyezkedni és idővel nagyobb eséllyel válhatnak munkanélkülivé. A járulékos kiadások és veszteségek köréhez hozzájárul még, hogy a kezeletlen betegek, akik aluliskolázottak, jellemzően alacsonyabb beosztásban tudnak elhelyezkedni, a kezeletlen ADHD-s beteg nagy valószínűséggel nem lesz képes elérni a jellemző 218 900 forintos hazai bruttó havi bért és inkább a 78 000 Ftos minimálbérrel vagy ahhoz közeli bérrel kell megelégednie. Mindezek az alacsonyabb munkaadói és munkavállalói járulék miatt további állami bevételkieséssel járhatnak.
A kezeletlen ADHD-sok populációjában serdülő-, illetve felnőttkorra a bűnözői magatartás megjelenése fokozott előfordulású. Az ADHD-s szabadságvesztésre ítélt bűnelkövetők által generált éves költség (fogva tartás költsége) megközelítheti éves szinten az 1 milliárd forintot.

 

Kertész Anna összeállítása "Egy a tízezerért" címmel a március 19-én és 20-án kapható friss Vasárnapi Hírekben található.
A Vasárnapi Hírek már szombaton megjelent, és a nyitva tartó árusoknál vasárnap is megvásárolható. Előfizetőinknek már szombaton házhoz visszük!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!