Szerda óta sokan kérdezik, kicsoda Charlie Hebdo, akiről a tragikus sorsú, francia szatirikus lapot elnevezték? A válasz: senki. A lap nevének második fele a francia hebdomadaire (hetilap) szó rövidítése. A Charlie-t pedig a Charlie Mensuel című havonta megjelenő komikus lap ihlette (amelynek neve egyébként egy amerikai rajzfilmfigurára, Charlie Brownra utal).

 
A Libération szerkesztőségében készül a jövő héten 60 ezer helyett 1 millió példányban megjelenő Charlie Hebdo. A január 14-ei kiadás a megszokott 16 oldal helyett 8 oldalas lesz

A Charlie Hebdo őse egy havilap, a Hara-Kiri volt. 1960 és ’69 között jelent meg. A szerkesztők 1970-ben úgy határoztak, hogy hetilappá alakítják át, a címe Hara-Kiri Hebdo lett. 1970 őszén a Hara-Kirit betiltották. Az ok az utolsó lapszám címlapja volt. Azon a héten halt meg a franciák legendás elnöke, Charles de Gaulle és egy szórakozóhelyen kiütött tűzben 146 ember. Az újság főcíme így szólt: Tragikus buli Colombeyben. Egy ember meghalt.

A betiltás után „újjáalakult” lap már a Charlie Hebdo címmel jelent meg. A Charlie ekkor nemcsak Charlie Brownra, hanem Charles De Gaulle-ra is utalt. A baloldali, liberális értékeket valló szatirikus magazin nemigen ismert tabukat: mindent és mindenkit kifigurázott, politikusokat, vallásokat, közéleti szereplőket. Folyamatosan bírálta a korrupciót, az állam túlhatalmát és mindenféle vallási elfogultságot. Mottója, amely minden lapszámban olvasható: bête et méchant, vagyis ostoba és gonosz. 1980-ban az újság megszűnt, majd 1992-ben ismét megjelent.

2011-ben, az iszlamizmussal foglalkozó különszámuk Charia Hebdo címen jelent meg, utalva az iszlám törvénykezésre, a saríára. A képen Oszama bin Laden feltartott mutatóujjal azt mondja: Száz korbácsütés, ha nem röhögték magukat halálra. A különszámra válaszul iszlamisták gyújtóbombával felgyújtották a lap párizsi szerkesztőségét és feltörték a honlapját.

A Charlie Hebdo normális esetben hatvanezer példányban jelenik meg. A jövő heti szám költségeire a francia lapok 250 ezer eurót (csaknem 80 millió forintot) adtak össze, és beszállt a Google is ugyanennyivel. Ebből a pénzből a tervek szerint 1 millió példányban nyomják ki a lapot. Külföldi karikaturisták ingyen bocsátják rendelkezésre rajzaikat.

A Charlie Hebdo életben maradt munkatársai egyelőre otthonról dolgoznak, de a lapot a Libération című párizsi újság székhelyén állítják majd össze.

-------------------------

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!