A gazdasági válság a nemzetközi kapcsolatokra is hatást gyakorolt – állítja a The Economist magazin. A hidegháború vége után létrejött „új világrend”, amely az Egyesült Államok elsőbbségét feltételezte, átalakulóban van. Kína felemelkedését egyre inkább az amerikai hatalom csökkenésével társítják.
Az Economist szerint az együttműködés időszakát 2011-re fel fogja váltani a vetélkedés és a rivalizálás. A nemzetközi kapcsolatok ennek megfelelően módosulni fognak. A világ vezetőinek le kell mondaniuk a globális összefogás ábrándjairól, és egy sötétebb és kevésbé átlátható korszakhoz kell hozzászokniuk.
Kína szándékosan alacsonyan tartja a jüan árfolyamát a dollárhoz képest, ami az exportnak kedvez. Emiatt olcsóbbak lesznek a kínai termékek, míg egyre kevesebben akarnak amerikai árut vásárolnak. Emiatt egyre nő a munkanélküliség. Ami Kínának jó, azon az USA csak veszít.
A 2011 a kínai–amerikai vetélkedésről fog szólni. Az Egyesült Államok Kongresszusa protekcionista törvény fog elfogadni, amit a 2012-es választásokra készülő Obama elnök – nagy valószínűséggel – alá is fog írni. A kínai hadsereg megerősödésére válaszul egyre több katonai gyakorlatot tarthat a térségben az USA japán, indiai és dél-koreai szövetségeivel.
Az Európai Unión belül is mind több konfliktus várható. A politikai túlélésre játszó Sarkozy francia elnök újra a címlapokra kerülhet populista és bevándorlásellenes intézkedéseivel, miközben az EU gazdasági kormányzása, a megszorító intézkedések és a költségvetési hiány miatt egyre több vitába keveredhet Németországgal.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!