Folyamatos téma a külföldön szerencsét próbáló honfitársaink helyzete. Sokan páratlan lehetőséget látnak nyugaton, mások szerint az idegenben munkát vállalók nehézségei semmivel sem enyhébbek az itthoninál.
Írország igazi slágercélpont volt a magyarok előtt 6-8 évvel ezelőtt, majd az ország, a gazdasági válság hatására, Európa egyik legnagyobb visszaesését produkálta. Most utánajártunk, hogyan boldogulnak azok a magyarok, akik itt kezdtek új életet.
KÉP és SZÖVEG: Kállai Márton
Kutas László újnak számít Dublinban. Nincs egy éve, hogy kint él, de már a helyi magyar társadalom ismert figurája. Kapcsolati hálójából egy összetartó és segítőkész magyar közösség képe rajzolódik ki, amely nagyban megkönnyítheti az újonnan érkezők próbálkozásait. Eleinte ő is félt a nyelvi nehézségektől, de a barátságos fogadtatás megkönnyítette beilleszkedését. Most szendvicseket készít, ám idővel visszatérne eredeti foglalkozásához és újságíróként dolgozna, de az is lehet, nyit egy lakáséttermet.
Pardi Imre vállalkozó. Családi kapcsolatai miatt egészen fiatalon jött Írországban: először látogatóba bátyjához, majd dolgozni. Magyarországon programozó volt, de úgy érezte, nem jut egyről a kettőre. Dublinban fizikai munkával kezdett, akkor még nyelvtudás nélkül. Később konyhán kapott munkát, s amikor egy napon nem jött be a szakács, ő kapta meg ruháját. Két évvel később már saját éttermét vezette. Nem felejti el az otthoni életet sem: családja köröstarcsai birtokán kolbászokba való malacokat nevelnek. A hazai termékek hetente érkeznek dublini üzletébe. Imi’s smokehouse néven kereskedik a hazai termékekkel. Kilenc éve él Írországban, mégsem tervezi a letelepedést. Szeretne több lábon állni, idővel hazatérni és családot alapítani.
Róka Antal fogorvos és családja 2012-ben, kalandvágyból jött el otthonról – harmadik gyermeke már Írországban született. Róka doktor dolgozott a Veszprémi megyei kórházban és saját praxisban is; 2007-ben kezdett Londonba járni. Írországban először alkalmazott volt, majd 2013 őszén megnyitotta saját vállalkozását, amelyben a kiszámíthatóság és a megtérülés volt a legfontosabb szempont. Nála minden alkalmazott ír, mert tapasztalata szerint a magyar munkakapcsolatok könnyen megsínylik az irigységet. Húszéves bérleti szerződést kötött praxisára, mely Írország északi részét igyekszik kiszolgálni Dublintól egyórányira. Ma már ő a 46 írországi szájsebész-specialista egyike. Ha dietetikus és közgazdász végzettségű felesége visszatér a munkába legkisebb gyerekük mellől, akkor már családi vállalkozásként jegyzik a Droghedai praxist.
A Beauty Boudoir szépségszalont a Nyíregyházáról érkezett Torok Judit (jobbra) alapította több mint öt éve. A jómódú dublini kerületben működő szalon vendégkörét elsősorban az írek adják. Másfél éve Nagy Andrea és testvére, Dorina is csatlakozott hozzá, azóta a Mademoiselle szalon is itt működik. Dorina pedikűrös és műkörömépítő, Andrea pedig fodrászként várja vendégeit – így vált teljessé a szolgáltatás.
Tóth Magdolna képzőművészként jött Írországba. Kertépítő férjével és gyerekeivel egy déli külvárosban él. Magda (balról) szabadidejében a helyi közösségi kert kialakításán dolgozik.
A főleg írekből álló társaság törekvése a multiktól minél függetlenebb élet kialakítása.
Harmat Zsolt és családja 11 éve él Írországban. Zsolt 10 éve dolgozik ugyanabban a dublini étteremben, jelenleg felesége is ott felszolgáló. Lányuk, a nyolcéves Alexandra már itt született. Megtapasztalták az aranykort, de a gazdasági visszaesést is. A vendégek elmaradtak, a fizetések csökkentek akkoriban. A lakáspiac most ismét fellendülőben van, egyre többen jönnek ismét dolgozni, növekednek a bérleti díjak, licitálni kell az albérletre. Az ő albérletük 1000 euróba kerül havonta, ami igen jónak számít, a számlák 2 havonta érkeznek és egyelőre nincs vízdíj. A gyereknevelés nem olcsó, bölcsődébe járatni egy gyereket havi több száz euró, viszont az iskolai színvonal igen magas, főleg az egyházi iskolákban. Alexandra szocializációját az is segíti, hogy minden alsós kap egy felső tagozatos segítőt. Rendszeresek az ír gyerekzsúrok, ahová gyakran eljár.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!