Férfiak a nőkért. - A világ legjelentősebb üzletemberei közül hárman közös levélben hívják fel a figyelmet a nemzetközi nőnapon a nők aggasztó helyzetére a világban és az erőszakra, amit egyre gyakrabban kénytelenek elszenvedni.

  <h1>Burkában tüntet a nők jogaiért egy férfi Kabulban - FOTÓ: MOHAMMED ISMAIL, REUTERS</h1>-
  <h1>Katherine Switzer híres futása - Forrás: Profimedia</h1>-

Burkában tüntet a nők jogaiért egy férfi Kabulban - FOTÓ: MOHAMMED ISMAIL, REUTERS

- – Kép 1/2

Richard Branson (Virgin Group), Paul Polman (Unilever) és Francois- Henri Pinault (Kering) felszólítják az üzleti élet képviselőit, hogy csatlakozzanak az ENSZ által tavaly elindított HeForShe (Férfiak a Nőkért) mozgalomhoz, és kötelezzék el magukat, valamint vállalkozásukat az erőszak és a hátrányos megkülönböztetés minden formája ellen.

A HeForShe arra hív fel minden fiút és férfit, hogy utasítsa el nemek közti egyenlőtlenség minden megnyilvánulását. A mozgalmat tavaly Emma Watson színésznő indította el az ENSZ-ben.

Azóta olyan világnagyságok csatlakoztak hozzá, mint Barack Obama amerikai elnök, Ban Ki- Moon ENSZ-főtitkár, a színész Matt Damon és Kiefer Sutherland, valamint a népszerű amerikai televíziós műsorvezető, Wolf Blitzer.

Kabulban a héten demonstráción hívták fel a figyelmet a nők jogaira. A meneten zömében férfiak vettek részt. Egyikük hagyományos burkában állt a fotós lencséje elé. A nőjogi aktivisták úgy tartják: az egész testet elfedő viselet szimbolizálja leginkább a nők elnyomását az iszlám világban.

 

A nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés napja, melyet 1917 óta tartanak minden év március 8-án. A nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap, amely mára virágos ünneppé „szelídült”. Az 1857-ben a New York utcáin magasabb fizetésért és emberibb munkakörülményekért tüntető textilipari nődolgozók nevéhez köthető. Magyarországon a Rákosi-korszakban vált kötelezővé.

 

Több mint félmillió nő harcolt a II. világháborúban katonaként, ennél azonban jóval többen voltak azok, akik egészségügyi vagy más kisegítő szolgálatot teljesítettek. Az USA történetében Deborah Sampson volt az első ismert katonanő, ő még a függetlenségi háborúban harcolt 3 évig, férfinak tettetve magát, Robert Shurtliff néven. Jelenleg 210 ezernél is több nő szolgál az USA hadseregében, és 1 millió 800 ezer veterán él az országban.

 

Nőnapon megfordul a nemek aránya a virág- és ajándéküzletekben. Egy tavalyi felmérés szerint ilyenkor a vásárlók 80 százaléka férfi (más napokon kevesebb, mint 45), ami viszont elgondolkodtató: míg egy „átlagos” napon átlagosan 6497 forintot hagyunk ezekben az üzletekben, éppen nőnapon csökken az összeg, csak 4886 forint.

 

A történelem első ismert festőművésznője az olasz Artemisia Gentileschi. Apja, Orazio Gentileschi szintén festő volt. 1611. május 6-án egy festőtanonc, Agostino Tassi apja műhelyben megerőszakolta a lányt, s bár tette után megígérte, hogy feleségül veszi, az erélyes apa feljelentette Tassit, akit végül ötévnyi gályarabságra ítéltek. Artemisia festményein, melyek főként bibliai témákat dolgoznak fel, újra meg újra felbukkan ez a trauma.

 

Katherine Switzer minden atléta példaképe lehet: ő volt az első nő, aki lefutotta a bostoni maratont (öt évvel azelőtt, hogy a nők számára hivatalosan engedélyezték volna az indulást) 1967-ben. Többen rátámadtak az utcán, még a verseny szervezői is megpróbálták megállítani, ám ő mégis teljesítette a távot.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!