A pokoli héten és a vízalatti romboláson, ezen a két embert próbáló kiképzésen már biztosan túl volt az a 25 katona, akik a bin Laden elleni akciót végrehajtották. Ők az elit elitje, a legjobban kiképzett katonák. Hogy kik vettek részt az akcióban,
az féltve őrzött titok marad. Obama elnök ugyan pénteken találkozott velük és kitüntette őket – szigorúan titkos körülmények között.

  <h1>Ahogy elindultak Oszamáért</h1>-
  -
  <h1>Egy különlegesen kiképzett kutya is részt vett az akcióban </h1>-

Ahogy elindultak Oszamáért

- – Kép 1/3

A Neptun lándzsája fedőnevű akciót az Egyesült Államok haditengerészetének egy elitalakulata, a Navy SEALs, azon belül is a Naval Special Warfare Deve­lopment Group, avagy DevGru egység 25 katonája hajtotta végre.

A SEALs-t 1961-ben, John F. Kennedy elnöksége alatt hozták létre. Az alakulat neve telitalálat: egyrészt jelzi, hogy a katonák földön, vízen és levegőben (sea, air and land) is bevethetők, utal a fókára, és a pecsét szóra is. Az első két alakulatot a vietnami háborúban alkalmaztak olyan nagy sikerrel (9 év alatt 1900 embert vetettek be, de csak 52-en haltak meg), hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) felfigyelt rájuk, és rendszeresen alkalmazza a SEALs-katonákat akcióiban.

Az elmúlt években több akcióban is részt vettek, mert a nem konvencionális hadviseléstől kezdve a vízalatti robbantásokon keresztül a harcászati hírszerzésig minden feladatot el tudtak látni. Az iráni túszdráma után, 1980-ban az amerikai vezetés úgy döntött, hogy létre kell hozni egy olyan SEALs-egységet is, amely a terrorizmus elleni harcra szakosodik. Ez lett a Team 6, akiket az ismertebb szárazföldi elitalakulat, a Delta Force megfelelőinek mondhatunk. A Team 6 hét évvel később feloszlott, a helyette létrejött DevGru annyira hasonló hozzá, hogy a mai napig gyakran a korábbi néven emlegetik. Szomáliában, Boszniában és Afganisz­tánban is bevetették őket.

A tengerészgyalogság és a parti őrség tagjai jelentkezhetnek a SEALs-be. A felvételi első része egy másfél órás erőnléti felmérés, ahol meghatározott idő alatt kell 500 métert úszni, 2,5 kilométer futni, bizonyos számú fekvőtámaszt és felülést csinálni. Ezután következik a féléves Basic Underwater Demolition („alapvető vízalatti rombolás”). Itt olyan pszichikai és fizikai terhelésnek vannak kitéve, hogy a jelentkezők 80-85 százaléka feladja. Híres a Pokol hete, a 120 órás kiképzés, amely alatt kínzásnak is beillő feladatokat hajtanak végre, és legfeljebb 15 órát alhatnak. Akik ezen is túlesnek, azok húsz szakirány közül választhatnak (például mesterlövész, szanitéc, nyomolvasó, robbantási szakértő).

Amirõl eddig még senki nem hallott: a lopakodó helikopter

Egy eddig ismeretlen helikoptertípus, a lopakodó helikopter szállíthatta a katonákat a bevetésre – írta a The New York Times. A CIA főnöke állítja, hogy két, eddig is jól ismert Black Hawk helikopter vitte a tengerészgyalogosokat, de a képek másra utalnak. Ugyanis a nagy hőmérséklet-különbség és az Oszama bin Laden házát körülvevő magas falak miatt nem tudott leállni az egyik gép rotorja, a helikopter működésképtelenné vált, ezért a katonák felrobbantották. Azonban a farokrész nem semmisült meg, és a maradványokról készült képek arra utalnak, hogy egy eddig nem használt típust, a lopakodó helikoptert vetették be. A gépet olyan anyaggal borították, ami elnyeli a radarhullámokat, és a helikopterekre jellemző éles szögleteket is lekerekítették, ami csökkenti a légellenállást. Emellett a Black Hawkoknál megszokott 4 helyett legalább 5-6 rotorszárnya volt a felrobbantott helikopternek, ami a könnyebb és halkabb manőverezést tette lehetővé. Nem tudni, hogy használták-e ezeket iraki vagy afganisztáni bevetéseken. Arról is csak találgatnak, hogy vajon részt vettek-e lopakodó drónok (távirányítású repülőgépek) Oszama bin Laden tartózkodási helyének felderítésében.

 

Huszonöt tengerészgyalogos és a kutya

Egy négylábú katona is hozzájárult az abbottabadi akció sikeréhez. Biztonsági okokból nem árulják el, német juhász vagy belga malinois volt-e az a hős, aki a Navy Seals-eseket kísérte, de a kennelek között máris fellángolt a vita, ki is a jobb. „Nyilván német juhász volt, mert mi vagyunk a legjobbak” – nyilatkozta a fajta amerikai egyesületének az elnöke. A malinois-k részéről már szerényebb véleményt tolmácsoltak: remélik, az ő almukból került ki a szerencsés, és hogy épségben haza is ért.

A katonakutyákat rendszerint bomba- és aknakeresésre képezik ki a hadseregben, de vannak olyanok is, amelyek a vízben is megállják a helyüket, sőt jó néhány eb még ejtőernyőzni is tud. Az abbottabadi akcióban részt vevő kutyát azért vitték, hogy kiszagolja a bombákat. Ő is Navy Seals „egyenruhát” viselt: mellénye olyan volt, ami a golyókat és a repeszeket, de még a kétélű kések szúrásait is kivédi. A hátára infrakamerát erősítettek, ami lehetővé tette a parancsnokoknak, hogy élőben nézhessék végig az akciót.

Az afganisztáni és iraki háborúban is rendszeresen vetettek be kutyákat, Szaddám Huszein elfogásában is segédkezett egy négylábú közlegény.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!