Aligha van csodálkoznivaló azon, hogy az amerikai elnök, a német kancellár, vagy a Facebook és Apple alapítója felkerült
a világ 100 legbefolyásosabb emberének listájára. Róluk tudjuk, mert mindennap megéljük, hogy formálják, alakítják a világot.
Geoffrey Canada egy különleges afroamerikai férfi, aki a szegénységből egyetlen kiutat tud: az oktatást. A Harlem Children’s Zone nonprofit szervezet a hátrányos helyzetű, fekete gyermekeket és családjaikat segíti, ez adta egyébként az amerikai elnök, Barack Obama egyik programjának is az alapját. Az 59 éves Geoffrey 1990-ben egyetlen háztömbben indította el programját, ami mára 100 tömb 8 ezer gyerekének biztosít nem csak jó oktatást, hanem gyermekprogramokat, utógondozást is. Azt vallja: minden gyermek sikeres lehet, tekintet nélkül az anyagi hátterére és postai irányítószámára. A résztvevők között nagyobb a továbbtanulók száma, kevesebb a bűnözés és a kábítószer-fogyasztás. Az idén 40 millió dolláros költségvetéssel működő szervezet célkitűzése, hogy 2011-re 15 ezer gyereket és hétezer felnőttet szolgáljon ki, valamint húsz további körzetben szeretnék bevezetni programjukat. Hazánkban a dr. Ámbédkar Gimnázium és Szakiskola működik hasonló alapon és céllal, nálunk a romák felzárkóztatása a cél.
Lisa Jackson az EPA, az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének vezetője. Tiszta levegő, tiszta víz, egészséges környezet – ezekért harcol 25 éve. A 49 éves Lisa New Orleansban nőtt fel, a Princeton Egyetemen végzett vegyészmérnöki szakon. Nem csak a kockázatokat, hanem a lehetőségeket is ismeri ahhoz, hogy új munkahelyeket hozhassanak létre, és hogy fejlesszék a gazdaságot, miközben a közegészség és a környezet védelméről sem feledkeznek meg.
Grant Achatz mesterszakács, Chicagóban vezeti három Michelin-csillagos, Alinea nevű éttermét, amelyben a vendég dönthet arról: tizenkét vagy huszonnyolc fogásos menüt rendel-e. A tálalt fogások átmenetet képeznek egymás között, egyszerre sósak és édesek. Ilyen például a kókuszgolyó kaviárral vagy a karamellás baconszalonna. A menük folyamatosan változnak, alakulnak. Grant Achatz könyvében azt is bemutatja, hogyan épülhet klasszikus alapokra egy avantgárd konyha. A 36 éves séf számos kitüntetés birtokosa, a molekuláris gasztronómia egyik meghatározó alakja. 2007-ben szájrákot diagnosztizáltak nála és kollégái attól tartottak, hogy el fogja veszíteni ízlelőképességét. Ám az agresszív kemoterápiának hála, felépült betegségéből.
Nathan Wolfe a CIA fertőző betegségekkel foglalkozó részlegét vezeti, virológus, a szakmában csak vírusvadásznak nevezik. Kamerunban és Dél-Ázsiában kutat ismeretlen, emberre veszélyes vírusok, mutációk után. Szerinte az AIDS csak egy könnyed legyintés azon vírusokhoz képest, amelyek bármikor rátalálhatnak az emberiségre. „Világunkat nem a kormányok, nem a bankok, nem a vezérkarok irányítják, hanem a láthatatlan vírusok, amelyek áldást, de halált is hozhatnak ránk, és sajnos csak az utóbbit vesszük észre, általában későn” – véli a jóképű fiatalember, aki szerint a feladat az, hogy sose lankadjon a víruskutatás, és az általa alapított globális előrejelző és figyelmeztető rendszer még kiterjedtebb legyen. Wolfe rendkívül nehéz kutatási feltételek között dolgozott, gyakran közvetlen életveszélyben. Kutatásai közben majdnem a malária áldozatává vált. Azt reméli, hogy a következő nagy járványt még kitörése előtt meg tudják fékezni.
Esther Duflo 38 éves közgazdász szerint több mint egymilliárd ember él naponta kevesebb, mint 1,25 dollárból és mindennap 25 ezer gyermek hal meg megelőzhető betegségekben. A Poverty Action Lab alapítója olyan valós adatokat gyűjt, amelyekből kiderülhet, hogyan lehet enyhíteni a világszegénységen. Egyik nagy ötlete a mikrofinanszírozás volt, azaz a szokásos banki szolgáltatásokat olyanokra szabta át, akik csak pár dollárt keresnek naponta. Duflo tavaly megkapta a John Bates Clark-medált, ami Nobel-díj várományossá tette. A közgazdász három hónapot töltött Kenyában, Ugandában, Tanzániában, vállalkozókkal interjúzva, akik száz dollárt kaptak üzletük beindítására. A farmerektől, varrónőktől és kecskepásztoroktól „tanulta meg”, hogy mi a haszon, a bevétel vagy a tőkeáttét. Mostanáig, nem egészen öt év alatt, a Kiva – Duflo online pénzkölcsönzője – segítségével több mint 150 millió dollárnyi hitel jutatott el a hitelezőktől a vállalkozókhoz, több millió darab 25 dolláros csomagocskában, kétszáz országból.
Hung Huang divatmágnás ereje és sikere abban rejlik, hogy jól ismeri a nyugati világot és Kínát is. Édesanyja, Zhang Hanzhi igazi legenda volt Kínában: angolra tanította Mao-Ce-Tungot, később kedvence fordítójává vált, és részt vett Nixon és Kissinger találkozóján is. Hung New Yorkban járt iskolába, most, 49 évesen óriási befolyása van a kínai divatra: saját divatmagazinja van, az iLooknak és egy divatboltnak is tulajdonosa. Ráadásul mostanában vált az első kínai dizájnmúzeum vezetőjévé.
Mia Wasikowska 22 éves ausztrál színésznőt az Alice Csodaországban című, Tim Burton-filmből ismerhetjük, ám a tavalyi Jane Eyre-ban is játszott, első mozifilmje pedig a Külvárosi káosz volt, 2006-ban. „Ő a Nap, nem a Hold, szereti a jó vicceket, komoly, felelősségteljes, majd hirtelen bolondos tizenévessé válik” – mondta róla Glenn Close. Szülei fotográfusok, anyukája lengyel. Mia balerinának készült gyerekkorában. A Vogue és a Variety is lelkesen számol be sikereiről, de a Forbes magazin is elismerősen írt róla.
Margaret Woodward vezérőrnagy, az amerikai légierő parancsnoka a Líbia elleni harcokban a második naptól kezdve vett részt. A marylandi születésű, 51 éves Maggie Indiában és Pakisztánban nőtt fel, mivel édesapja az USA nemzetközi projektjeiben vállalt feladatokat. Gyerekkorától kezdve katonai pilótának készült, majd 1982-ben diplomázott az arizonai egyetemen, utána csatlakozott az amerikai légierőhöz. Harmincéves pályafutása során eddig négyezer órát töltött a levegőben repülve, különböző katonai gépek fedélzetén.
Rain, eredeti nevén Jung Ji-hoon 28 éves dél-koreai popsztár, színész. A koreai Michael Jacksonnak is nevezik. A Time 100-as listáján az olvasók szavazatai alapján olyan ellenfeleket győzött le, mint Barack Obama és Lady GaGa. 2002-ben zenészként vált ismertté, mára a Rain-trend gyorsan elterjedt több kontinensen is, legismertebb Koreában, Japánban, Tajvanon, Kínában és Thaiföldön. Hírnevét a 2009-es Ninja Assassin című filmben nyújtott alakításával öregbítette.
Jonathan Franzen író művét, a Freedomot („Szabadság”) választották 2010 legjobb könyvének a New York Timesban. A The Corrections című könyvével már korábban is sikeressé váló szerzője közel egy évtizeddel később jelentkezett újabb művel, ám az amerikaiak szerint ez még gazdagabb és mélyrehatóbb munka. A „világ jelenleg élő legnagyobb írójaként” ünneplik az amerikai kritikusok az 51 éves Franzent. A szerző szerint az egyéni szabadság hajszolása „savanyúvá, mizantróppá, ingerültté” teszi az embert. 21. századi története a 19. századi regény eszközeivel íródott, és folyamatosan utal Lev Tolsztoj Háború és békéjére. Korunk szerelmiháromszög-története elemzi a szeptember 11-e utáni világot, a fogyasztói társadalom celebkultuszát, az internet diadalát és megkerülhetetlenségét, de a szerző vall az álliberális környezetvédőkről és a háborúból nagy anyagi hasznot húzó neokonzervatívokról is. John Steinbecktől az Édentől keletre, Edith Whartontól A vigasság háza, Philip Rothtól a Sabbath színháza, Jane Smileytól a Greenlanders és Stendhal A pármai kolostor című regénye hatottak Franzenra leginkább. A vastag keretes szemüvegéről is ismert szerző tavaly augusztusban elérte, hogy tíz év után a Time magazin ismét írót tett címoldalára, legutóbb ez Stephen Kingnek sikerült.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!